Dětské chůvičky usnadní péči o dítě. Co všechno umí?
Dětské chůvičky se staly užitečnou a pro mnohé nepostradatelnou pomůckou při péči o malé děti. Když se vám narodí miminko, jako rodiče o něj máte velký strach, díky chůvičce se ale nemusíte bát od něj na chvíli vzdálit a máte jej pod neustálým dohledem. Moderní dětské chůvičky toho umí opravdu spoustu. Upozorní vás na pláč, umí však také snímat obraz a jsou vybaveny i reproduktorem pro přímou komunikaci s dítětem. Jak dětskou chůvičku vybrat a jaké funkce od ní očekávat?
Dětské chůvičky – analogové i digitální
Pokud se pustíte do výběru nové dětské chůvičky, narazíte na dva základní typy, a to na analogové a digitální. Liší se způsobem přenosu signálu mezi vysílačem a přijímačem. Analogové chůvičky jsou cenově dostupné a vynikají velkým dosahem. Jsou tak ideální volbou pro ty, kteří chtějí slyšet zvuk svého dítěte i na velkou vzdálenost. Nevýhodou analogových zařízení je poměrně silné rušení signálu. V hustě zabydlených oblastech nebo místech, kde je signál rušen stromy, bude přenos nekvalitní.
Stále častěji se používají digitální chůvičky, které nejsou na rušení tak citlivé. Nestane se, že by vaše zařízení bylo rušené mobilním telefonem či jiným přístrojem, který má třeba váš soused ve vedlejším bytě. Jejich dosah je však kratší, je však otázkou, jestli se chcete od dítěte opravdu výrazně vzdalovat. Pokud ne, pak jsou moderní digitální chůvičky ideální volbou.
Moderní chůvičky s kamerou
Na trhu stále častěji narazíte na tzv. videochůvičky, které jsou vybavené kamerou a umožňují snímání dítěte. Na přijímači je umístěný displej, který umožňuje sledování miminka v reálném čase. Je však třeba počítat s tím, že videochůvičky jsou výrazně dražší než chůvičky, které jen přenáší zvuk, navíc je jejich dosah mnohem menší. Mohou být navíc rušeny různými domácími elektrospotřebiči, ať už wi-fi routerem, nebo mikrovlnnou troubu. Dosah bývá zpravidla v rozmezí od 10 do 50 metrů.
Čtěte také: peněžitá pomoc v mateřství
Chůvičky s internetem – nejlepší dosah a funkce
V posledních letech se na trhu objevily moderní chůvičky s internetem, které přináší rodičům celou řadu výhod. Snadno se připojí na domácí wi-fi síť a jejich dosah je v podstatě neomezený a bez jakéhokoliv rušení. Na video se tak může dívat kdokoliv, kdo získá k chůvičce přihlašovací údaje, na dálku tak může na miminko dohlédnout třeba i babička nebo chůva. Počítejte však s tím, že si za moderní chůvičku s připojením na internet výrazně připlatíte.
Další funkce, které umí moderní chůvičky
Dnešní moderní chůvičky toho umí mnohem více než jen přenos zvuku, případně dechu. Častou jsou vybaveny oboustranným přenosem, takže může maminka utěšit plakající miminko i na dálku, protože se chůvičce nachází reproduktor pro přenos hlasu rodiče. Některá zařízení jsou vybavena také senzorem teploty, který snímá pokojovou teplotu a při překročení nebo poklesu na nastavené rozpětí vydá zvukový signál.
Rodič tak ihned ví, že musí v pokoji upravit teplotu, aby nebylo miminko vystavené žádným rizikům. Některé typy chůviček jsou vybaveny i optickou indikací úrovně hluku v místnosti, monitorem dechu či vibračním upozorněním. Je tak na vás, co od nové chůvičky očekáváte a kolik do ní chcete investovat.
S používáním dětské chůvičky to nepřehánějte
I když jsou chůvičky skvělou pomůckou pro rodiče, nemělo by se to s jejím používáním přehánět. Nic nenahradí přímý kontakt dítěte s rodičem. Problém je také v elektrosmogu. Zařízení se totiž obvykle umísťuje bezprostředně k hlavičce dítěte, a protože neustále vysílá signály, zatěžuje prostředí magnetickým polem. Dlouhodobé vystavování různým signálům není zdravé ani pro dospělého člověka, natož pro několikatýdenní miminko. Dětské chůvičky tak používejte jen v nezbytných případech a zamyslete se nad tím, jestli ji opravdu potřebujete používat, když jste třeba ve vedlejší místnosti a pláš dítěte uslyšíte i bez ní.
Jaké máte zkušenosti s používáním chůviček vy? Používáte je, nebo je považujete za zbytečnost, která zbytečně ohrožuje miminko elektrosmogem? Napište nám na Facebook, rádi se o vaše zkušenosti a názory podělíme s ostatními.
Přečtěte si také, jak upravit koupelnu, když čekáte přírůstek do rodiny.
Diskuse k článku