5 tipů na SMART zařízení do domácnosti, která pořídíte levně
Také se vám líbí představa bydlení v chytré domácnosti, ale nechcete utrácet desetitisíce za implementaci nákladných SMART systémů a zařízení? Pak vás potěšíme. Jednoduché prvky chytrých domácností si totiž můžete pořídit do jakéhokoliv bytu nebo domu, a to bez potřeby implementace rozsáhlého systému. Máme pro vás 5 tipů na SMART zařízení do domácnosti, které zvýší komfort vašeho bydlení a nezatíží vaši peněženku.
1. Chytré žárovky
Mezi nejjednodušší a současně velmi praktická SMART zařízení, která si do domácnosti můžete pořídit už za několik stokorun, patří chytré žárovky. Na trhu se doslova roztrhl pytel s výrobci, kteří inteligentní žárovky nebo jiné typy osvětlení vyrábí. Co chytré žárovky umí? Kromě toho, že samozřejmě svítí, jsou vybaveny modulem pro připojení k Wi-Fi síti. Žárovky standardně našroubujete do patice, ale kromě běžného vypínače je můžete ovládat i prostřednictvím mobilní aplikace.
Chytré žárovky umožňují ovládání na dálku, dále časové spínání, propojení se senzory či hlasovými asistenty a spoustu dalšího. Mezi vychytávku patří například nastavení notifikace na lampu se SMART žárovkami, která se rozsvítí třeba ve chvíli, kdy vám přijde SMS. Možnosti jsou však téměř neomezené! Pro ovládání chytrých žárovek existuje nespočet mobilních aplikací. Některé například umožňují zbarvení RGB v závislosti na počasí. Když venku začne pršet, žárovka změní barvu.
2. Programovatelná SMART tlačítka
Dalším užitečným inteligentním zařízením jsou programovatelná tlačítka. Oceníte je především v místech, kde se nenachází klasická tlačítka pro zapojení do elektrické sítě. Programovatelná SMART tlačítka tak můžete umístit na jakoukoliv stěnu. Jsou bezdrátová a napájená bateriemi. Snadno je propojíte s chytrými žárovkami, můžete s nimi však ovládat prakticky cokoliv od venkovního stínění po audio přehrávač. Stiskem chytrého tlačítka můžete například spustit svůj oblíbený playlist, aniž byste museli jakkoliv nastavovat přehrávač.
3. Inteligentní zásuvky
Máte obyčejné „hloupé“ spotřebiče a rádi byste je ovládali na dálku? Skvělým a cenově dostupným řešením je pořízení inteligentních zásuvek. Na pohled jsou identické s těmi obyčejnými, umožňují však ovládání pomocí mobilních aplikací. Spotřebiče, které budou do takových zásuvek zapojené, budete moct zapínat a vypínat na dálku přes mobil. Na trhu existují i dražší modely inteligentních zásuvek, které umí mimo jiné i měřit odběr elektrické energie. Chcete-li mít kontrolu nad svými výdaji a zajímá vás, na kolik vás provoz jednotlivých spotřebičů přijde, jsou inteligentní zásuvky dobrou volbou.
4. Hlasoví asistenti
Problematice hlasových automatů jsme věnovali samostatný článek, v jiném jsme se zase věnovali srovnání asistentů od Amazonu a Googlu. Právě tyto drobné elektronické přístroje jsou vstupné branou do světa chytrých domácností. Jejich pořizovací cena neustále klesá, nejlevnější modely z mini řad pořídíte za méně než 2 tisíce korun. Po zapojení hlasového asistenta do domácí sítě můžete okamžitě začít ovládat hlasem další chytrá zařízení, ať už půjde o zásuvky, tlačítka, žárovky nebo jiné přístroje.
5. Pohybová čidla a senzory
Věděli jste, že se na trhu prodávají i různé typy univerzálních pohybových čidel a senzorů, které můžete použít libovolným způsobem? Čidlo stojí pár set korun, přinese vám však zcela nové možnosti využití chytré domácnosti. Čidlo totiž můžete snadno spárovat s jakýmkoliv dalším SMART zařízením. V chodbě tak můžete pohybové čidlo použít pro automatické spínání osvětlení, po umístění do šuplíku vám pak poslouží jako alarm, který vás informuje o neoprávněném vniknutí. Pohybové čidlo můžete zabudovat třeba i do poštovní schránky. Díky tomu vám žádná nově příchozí pošta nikdy neunikne.
Pořád nevíte, jestli se do budování chytré domácnosti pouštět? Přečtěte si pokračování článku, ve kterém se na výhody a nevýhody SMART systémů podrobněji zaměříme.
VÝHODY A NEVÝHODY SMART SYSTÉMŮ
Přečtěte si další související články:
Diskuse k článku