Jak postavit dřevěnou pergolu svépomocí (+VIDEO)

Jak postavit dřevěnou pergolu svépomocí (+VIDEO)

Pergoly (respektive zahradní přístřešky) jsou oblíbenou součástí exteriéru mnoha rodinných domů. Vytvoří přirozené stínění domu, propojí venkovní prostory s interiérem a přinesou pestré možnosti využití od individuálního odpočinku po setkávání s přáteli a rodinou. Pokud zvažujete pořízení pergoly, máte na výběr z různých možností od realizace svépomocí po zakoupení stavebnicového systému ze dřeva nebo hliníku. Pojďme se zaměřit na základní postup výroby dřevěné pergoly svépomocí.

Začněte výběrem vhodného dřeva

Přístřešky i pergoly se dají postavit z různých materiálů. Chcete-li realizovat pergolu, která vám bude dobře sloužit řadu let, bude stabilní a v podstatě bezúdržbová, věnujte velkou pozornost výběru vhodného druhu dřeva a jeho kvalitě. Pergoly se běžně staví jak z měkčích, tak tvrdších dřevin. Z hlediska náročnosti opracování je vhodnější měkké dřevo, například smrkové, které je oblíbenou volbou méně zkušených kutilů. Měkké dřevo se však musí častěji impregnovat a nesnese dlouhodobé vystavování vlhkosti nebo vodě, proto se hodí jen pro přístřešky chráněné střešní krytinou.

Naopak pergoly postavené z tvrdého dřeva, například buku, mohou být i bez zastřešení. Jsou odolnější a pevnější, na druhé straně jsou konstrukční prvky těžší a opracování náročnější. Při stavbě pergoly z tvrdého dřeva se neobjedete bez dostatečně výkonného nářadí, především bez silné aku vrtačky.

Z jakých částí se skládá dřevěné pergola

Typů dřevěných pergol existuje nespočet. Čím větší pergolu budete chtít postavit, tím musí mít větší počet podpěr a kvalitnější upevnění v základech. Pokud nemáte se stavbou dřevěných konstrukcí velké zkušenosti, dejte přednost tvarově jednoduché pergole skládající se z následujících konstrukčních prvků:

Základová deska/betonový základ

Dřevěnou pergolu lze stavět na předem vybetonovanou základovou desku. Častěji se však upřednostňuje betonování jednotlivých patek, prostor pod pergolou pak může být vydlážděný nebo jinak upravený. Pokud se chcete betonování zcela vyhnout a postavit pergolu, která půjde po čase demontovat, dejte přednost kotvení do vrutových patek.

Kotevní patky

Sloupky pergoly se upevňují na kotevní patky, které jsou napevno zabetonované do betonových základů. Kotevní patky musí být pevné a dostatečně široké, aby zajistily dokonalou stabilitu pro nosné části pergoly nebo přístřešku.

Dřevěné sloupky

Základem každé dřevěné pergoly jsou sloupky, které drží celou konstrukci. Menší pergoly mohou mít jen čtyři sloupky, doporučuje se však stavět přístřešky se šesti a více sloupky, které zajistí dokonalou stabilitu i pro konstrukce větších rozměrů.

Věnec pergoly

Jednotlivé sloupky se mezi sebou v horní části spojují dřevěnými trámy a dohromady tvoří tzv. věnec. Věnec je tedy část konstrukce vyráběná z vazníků.

Příčné krokve

Spojení sloupků pomocí vazníků pro zajištění stability nestačí. Konstrukce se musí doplnit o příčné krokve, které celou konstrukci zajišťují a zpevňují, současně slouží jako nosný prvek pro umístění střešní krytiny.

Zavětrovací pásky

Pergola musí být chráněna před silným větrem a dalšími klimatickými vlivy, které by mohly konstrukci poškodit. Proto je třeba sloupky a nosníky spojit zavětrovacími pásky, které se kotví pod úhlem 45°.

Zastřešení

Některé pergoly mohou být otevřené, častěji se však upřednostňuje varianta se střešní krytinou. Pergoly lze zakrýt různými typy krytin, oblíbené jsou například kanadské šindele.

Připravte betonové základy pro pergolu

Aby byla dřevěná pergola stabilní a odolná, měla by být zajištěna betonovým základem s kotevními patkami. Vytyčte si umístění patek na sloupky pomocí kolíků a v těchto místo vykopejte jámu do hloubky cca 90 cm. Musí jít o tzv. nezámrznou hloubku, ve které bude beton chráněn i v zimním období. Jámu vyplňte betonem a zabetonujte i kotevní patky. Všechny patky musí být v rovině.

Příprava dřevěných prvků a stavění pergoly

Doporučujeme si konstrukci pergoly načrtnout a zaznačit si potřebné rozměry jednotlivých dřevěných konstrukčních částí. Všechny sloupky, nosníky, příčné krokve i zavětrovací pásky si připravte předem a povrchově je upravte lazurou, lakem či impregnačním nátěrem. Ve chvíli, kdy budete mít všechny díly připravené a základy s patkami vybetonované, můžete se pustit do stavby pergoly. Začněte sestavením předního a zadního rámů pergoly, postavte je a připevněte do patek. Vzájemně je spojte nosníky a v dalším kroku připevňujte příčné krokve. Postup stavby pergoly můžete vidět na následujícím videu:

Stavba dřevěné pergoly je velkou zkouškou zručnosti pro každého kutila. S dostatečnou přípravou však zvládnete realizaci za pár dnů. Pochlubte se nám se svými domácími pergolami na Facebooku a nenechte si ujít další články z rubriky Domácí dílna:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...