Zastřešení pergoly: Jaké jsou aktuální trendy?
Pergola nabízí příjemné místo k odpočinku a posezení venku. Chcete si ji užívat nejen v létě? Potom zvažte její zastřešení. Vytvoříte si tak ochranu před ostrým sluncem i před deštěm. Po jakém materiálu sáhnout?
Mezi moderními pergolami dnes najdete mnoho zajímavých možností – od dřevěných pergol přes hliníkové pergoly až po pergoly bioklimatické. Ke každému typu stavby se hodí jiná. A samozřejmě záleží také na účelu využití. Jak ale přistupovat k samotnému zastřešení pergoly a proč jej určitě nepodceňovat?
Hlavní výhody zastřešených pergol
Které to jsou? Zastřešené pergoly jsou lépe chráněny před klimatickými vlivy a můžete je využívat celoročně. Pokud venku zrovna není mráz. Efektivně vás skryjí před slunečními paprsky i letním mrholením. A navíc zabraňují přehřívání interiéru. U nezastřešené pergoly naopak může díky nepříznivému počasí dojít k mechanickému poškození. Je neustále vystavena UV záření, větru, dešti i sněhu, což způsobuje rychlejší degradaci. V závislosti na materiálu potom buďto bledne barva, nebo konstrukce začne rezivět. U dřevěných pergol bývá častou potíží také dřevokazný hmyz. Proti tomu se samozřejmě dá bojovat vhodnými ochrannými nátěry. Ale fakt, že bude konstrukce nezastřešené pergoly více zatěžována vnějšími vlivy se tím nijak nezmění.
Nemluvě o tom, že zastřešení pergoly jí propůjčí vícero funkcí. Může sloužit jako parkovací stání, místo k uskladnění dřeva i odpočinková zóna pro celou rodinu. Jestli jste si pořídili hotovou konstrukci, jejíž součástí není střecha, poohlédněte se po pořádném zastřešení. A jestli o koupi teprve uvažujte, myslete na to, že se vám vyplatí bezúdržbová hliníková pergola. Hliníkové pergoly jsou elegantní, moderní a stojí minimum času a starostí. A střecha bývá součástí konstrukce, takže dodatečné zastřešení není třeba řešit.
Oblíbené trendy pro zastřešení pergoly
K nejoblíbenějším materiálům k zastřešení pergoly patří polykarbonát, sklolaminát, PVC či akrylát. Výjimkou ovšem není ani tvrzené sklo, plechová krytina, pálená taška nebo shrnovací látková střecha. Zastřešení pergoly polykarbonátem skýtá mnoho výhod. Materiál je odolný vůči mechanické zátěži a umožňuje dobrou prostupnost světla, takže vnitřní prostory nezastíníte víc, než je nutné. Vydrží krupobití i sněhovou zátěž a má velmi dlouhou životnost. Dobře odolává také UV záření.
Jak na zastřešení pergoly polykarbonátem?
Setkáme se hned se dvěma typy polykarbonátu. S komůrkovým polykarbonátem a polykarbonátovými vlnovkami. První alternativa vyniká snadnou instalací, ale musíte si při ní dát velký pozor na správné provedení spojů mezi deskami. Kvůli možnému zatékání. Druhá alternativa nabízí větší průsvitnost a zatékání se v tomto případě nemusíte obávat. Napojování jednotlivých vlnovek není zbytečně složité. K podkladu se polykarbonátové vlnovky kotví pomocí vrutů či šroubů.
Snadná instalace a odolnost vůči UV záření je rovněž předností sklolaminátu – a v jeho prospěch hraje i nízká cena. Plexisklo (akrylát) je méně odolné než polykarbonát, ale zato má vyšší světelnou propustnost. A pak je tu samozřejmě látková střecha, kterou můžete dle potřeby vytahovat a zatahovat. Je cenově dostupná, nezatěžuje konstrukci a pořídíte ji skoro v každém specializovaném obchodě. Světlo v interiéru vám nebude nijak ubírat – když v pergole zrovna nebudete, stačí ji zatáhnout.
Pergoly Climax zastřešovat nemusíte
Největším trendem současnosti jsou ale bezesporu bioklimatické pergoly. Jsou estetické a v podstatě bezúdržbové. Jestli si potrpíte na maximální pohodlí, sáhněte po pergole Espacio české firmy Climax. Uplatní se na verandě i terase rodinného domu a stejně tak i na zahrádce restaurace. Tato hliníková pergola má střechu z naklápěcích hliníkových lamel. Díky nim si můžete libovolně regulovat míru slunečního záření, nebo je zcela zaklopit a chránit se tak před deštěm. Nejsou potřeba žádné další úpravy. Lamely zároveň zajišťují přirozenou ventilaci, takže je pobyt uvnitř pergoly komfortní. Nebo chcete spíše pergolu, jejíž lamely tlumí hluk deště? Potom vyzkoušejte pergolu Med Twist. Její lamely lze vyplnit polystyrenem. Zajistí vám perfektní zvukovou izolaci – pohltí až 70 % hluku. Barvy i konkrétní odstín si můžete zvolit podle toho, co se k vašemu domu nejlépe hodí.
Čím si pergolu ještě vylepšit?
Pergoly firmy Climax jsou již vybaveny vším potřebným a můžete je ovládat pomocí vypínače, ovladače či chytrého telefonu. Mnohým už nechybí ani chytrá čidla a pohybové senzory. Ale když se budete chtít chránit před bočním větrem, nebo nadměrně zvědavými sousedy, můžete je opatřit ještě boční markýzou Climax. Tvoří jí venkovní látková clona. Bohužel se dá ovládat pouze ručně (pomocí madla).
Nejsou to ale pouze boční markýzy, čím si lze pergolu hezky zútulnit. Místo boční markýzy si můžete pořídit boční a svislé clony. Perfektně chrání před větrem o rychlosti až 90 km/h. A pokud se pro ně rozhodnete už před pořízením pergoly, vodící lišty lze nenápadně skrýt do jejího profilu. S podobným příslušenstvím docílíte dojmu většího soukromí. Není problém zajistit ani LED osvětlení, venkovní topení či zabudované reproduktory. Zkrátka vše pro to, aby se pro vás pergola stala místem dokonalého odpočinku.
Diskuse k článku