Jak odstranit plíseň na zdi?
Především v zimě se může v obydlí vyskytnout nevítaný a mnohými nenáviděný jev, a to plíseň na zdi, která nejen že zásadním způsobem hyzdí interiér, ale je také velkým zdravotním rizikem pro obyvatele. Proto by měl být boj proti ní zahájen ihned, jakmile se objeví i nepatrné náznaky, že se plíseň na zdi utváří. Jak lze postupovat při odstraňování tohoto problému?
Plíseň na zdi může vznikat po celý rok, nicméně podzim a zima jsou pro její tvorbu nejpříhodnějšími obdobími. Kvůli chladu se domy či byty tolik nevětrají, čímž se v prostorech zvyšuje hodnota relativní vlhkosti. Ta v kombinaci s teplem vytváří pro vznik plísně velmi příhodné prostředí.
Proč se plíseň na zdi tvoří
Jak už bylo nastíněno výše – plíseň vzniká v prostoru, kde je nadměrná vlhkost, nemusí to ale nutně být koupelna, pro níž je vlhko a voda poznávacím znamením. I v ostatních místnostech dochází ke srážení vody. Plíseň na zdi proto může vzniknout i v prostoru, který je na první pohled v pořádku. Jestliže se vlhkost zkombinuje s teplem a organickými zbytky, na nichž může tento záškodník růst, pak nic nebrání tomu, aby se plíseň na zdi začala utvářet.
„Vlhkost v obydlí by neměla přesáhnout hodnotu 50 %.“
Plíseň na zdi je velkým rizikem
Nejen poškození vzhledu stěny je však důsledkem, který obyvatelům postižených prostor může vadit. Plíseň na zdi způsobuje také zdravotní obtíže, které mohou být v horších případech trvalého charakteru. Z těch nejčastějších stačí jmenovat:
- bolesti hlavy
- zánět spojivek
- alergie
- kožní vyrážky
- únava
- záněty horních cest dýchacích
- oslabená imunita
Hlavní příčinou těchto problémů jsou spory, jimiž se plíseň na zdi rozmnožuje, a také látky těkavého typu, které uvolňuje při svém růstu. Obě tyto složky jsou plísní produkovány do vzduchu, a tak jsou nebezpečím pro člověka nejen přímým pronikáním do organismu, ale též tím, že mohou kontaminovat jídlo, které poté člověk zkonzumuje, protože na povrchu potraviny ještě není plíseň vidět.
Nový článek o tom, proč zniká plíseň a jak ji odstranit
Jak lze plíseň na zdi odstranit?
Základem úspěšného boje je cirkulace vzduchu a jeho častá výměna větráním (pokud venku neprší), dále odvlhčování (zbavte se v obydlí zbytečných zdrojů vlhkosti - sušení prádla apod.) a vyvarování se velkým teplotním výkyvům. Plíseň na zdi nesnáší průvan, a tak je vhodné poohlédnout se po možnostech, které mohou obydlí větrat, aniž by to snižovalo komfort bydlení – příkladem jsou teplovzdušné panely či rekuperační jednotky. Při mechanickém odstraňování ale zapomeňte na škrábání, které plíseň rozvíří a přenese do dalších částí místnosti.
Nejlepší je tedy plíseň ošetřit vhodným prostředkem, který je na trhu k dostání v mnoha podobách, a poté setřít, případně nechat tak, protože spousta moderních čistidel funguje na principu rozpouštění plísně, která tak zmizí, aniž by bylo potřeba ji mechanicky sundat. Jestliže tento postup nezabral a plíseň na zdi vegetuje i nadále, nezbývá, než omítku osekat a nanést ji znovu, a to nejlépe s přísadou, která zabraňuje vzniku těchto škodlivin.
Budete-li hledat odpověď na otázku, jak odstranit plíseň na zdi, přijdete na to, že největším pomocníkem je především prevence. Proto vyřešte problematiku efektivního větrání a hledejte možné příčiny vzniku plísní. V neposlední řadě udržujte čistotu pravidelným úklidem. Při dodržení těchto návyků je velmi pravděpodobné, že vás plíseň na zdi neohrozí.
Diskuse k článku
Karel
Petr