Jak lepit dlažbu na dlažbu a vyhnout se náročnému bourání
Máte ve své koupelně nebo kuchyni staré, nevzhledné či popraskané dlaždice, které by si zasloužily vyměnit? Pokládku dlažby můžete provést i bez náročného bourání a vysekávání původních dlaždic. Lepení dlažby na dlažbu je nejrychlejším a současně nejjednodušším způsobem realizace nové podlahy v interiérech. Aby však výsledek stál za to a podlaha vydržela řadu let, je nezbytné dodržet základní postup montáž. Pojďme se proto zaměřit na to, jak správně lepit dlažbu na dlažbu.
Pečlivá příprava podkladu je zásadní
Pokud se rozhodnete pro montáž nových dlaždic metodou lepení na starou dlažbu, nesmíte podcenit přípravu podkladu. V první řadě je důležité vizuálně zkontrolovat původní dlažbu a pomocí vodováhy otestovat rovinatost. Pokud je podlaha křivá, bude třeba ji v dalším kroku vyrovnat, případně vyspádovat.
Původní dlažba musí na podkladu pevně držet. To se pozná zejména při poklepu. Dutý zvuk napoví, že dlaždice na betonu špatně drží. V takovém případě je důležité povolenou dlaždici vysekat a vzniklé nerovnosti vyplnit speciální maltou k lepení. Pokud se po kontrole zdá, že jsou zbylé původní dlaždice mechanicky v pořádku, měly by se očistit a odmastit. Tím se docílí dokonalé přilnavosti malty.
Staré dlaždice důkladně očistěte a odmastěte.
Penetrace zlepší přídržnost nové dlažby
Před samotným lepením nové dlažby doporučujeme na připravený a očištěný podklad nanést vrstvu penetračního nátěru. Penetrace se na podklad nanáší ještě před aplikací vyrovnávací hmoty, stěrky nebo malty. Na povrchu vytvoří ochranný film, sníží nasákavost a zlepší přídržnost nové dlažby. Nanášení penetrace je jednoduché, stačí použít váleček nebo štětec. Počítejte s tím, že penetrační nátěr může schnout i kolem 6 hodin.
Lepení nových dlaždic
Ve chvíli, kdy je penetrační nátěr dokonale zaschlý, je původní dlažba připravena k pokládce nové podlahové krytiny. Dlažbu na dlažbu lepte s využitím speciálního lepidla na obklady. Můžete si vybrat z různých typů, na trhu jsou k dispozici jak levnější lepidla pro nižší zatížení, tak dražší lepidla pro nadměrné zatížení. Lepidlo rovnoměrně rozetřete na původní dlaždice pomocí zubové stěrky.
Doporučujeme nenanášet lepidlo na nové dlaždice, ale suché je zatlačit do vytvořeného lůžka na podkladu. Novou dlažbu pokládejte klasickým způsobem a pomocí vodováhy průběžně kontrolujte rovinatost povrchu. Na starou podlahu můžete nalepit libovolný typ dlaždic, ať už z keramiky, betonu, nebo přírodního kamene. V případě lepení kamenných obkladů byste měli používat speciální typy lepidel, které zabrání probarvení povrchu kamene.
d
Spárování
Pokud jste úspěšně dokončili pokládku nové dlažby na dlažbu, nechejte lepidlo vytvrdit alespoň 24 hodin. Až poté se můžete pustit do spárování. To se provádí stejně jako při obkládání a dláždění klasickým způsobem, a to s využitím spárovací malty. Spárovací materiál si důkladně rozmíchejte a pečlivě jej zaneste do vytvořených spár tak, aby s nimi lícoval. Přebytečnou vrstvu malty setřete. Jakmile malta mírně zaschne, přetřete ji vlhkou houbou, čímž vyrovnáte případné nerovnosti. Jakmile se spárovací malta zcela vytvrdí, vyleštěte ji suchým hadrem a odstraňte nečistoty i zbytky malty.
Lepení dlažby na dlažbu je rychlé a snadné, navíc se obejde i bez bourací mechanizace nebo jiné techniky. Přilepení navíc nevzniká téměř žádný odpad, proces montáže je bezprašný a tichý. Pokud dodržíte základní pravidla přípravy podkladu, nemusíte se bát žádných komplikací. Lepení dlažby na dlažbu zvládne během jednoho odpoledne každý šikovný kutil.
Nenechte si ujít další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku