Impregnace dřeva prodlužuje životnost materiálu
Dřevo je krásný materiál, který vyžaduje adekvátní péči. Kterýkoliv odstín a druh dodá jak interiéru, tak exteriéru jedinečnou atmosféru a styl. Aby vše vydrželo perfektní po dlouhá léta, je potřeba průběžně se o dřevo starat, aby jej nenapadli škůdci nebo plísně. Impregnace dřeva však není nic složitého a zvládnete ji sami.
Z výroby se dřevo kutilům často dodává už impregnované. Někdy se však musíme o tuto nezbytnost postarat sami, a snažíme se tak najít to nejlepší na trhu. Existuje chemická i přírodní impregnace, každá samozřejmě s výhodami i nevýhodami. Můžete věřit léty odzkoušeným výrobkům nebo zkusit něco nového. Obojí by však mělo udržet dřevo v perfektním stavu.
Proč impregnovat
Degenerativní změny probíhají ve dřevě hlavně vlivem venkovních podmínek. Déšť, mraz, vlhko, ostrý sluneční svit – před tím vším je potřeba materiál ochránit. Správná péče dokáže životnost značně prodloužit a uchovat pěkný vzhled po dlouhá desetiletí. O dřevo se ale musíte starat i v případě, že je od venkovních rozmarů počasí uchráněno - i to v interiérech je totiž ohrožováno. Drobní škůdci a plísně dokáží nadělat pěknou neplechu i zde.
Co použít: lazura nebo ochrana před biokorozí?
Ochrana před biokorozí se hodí hlavně pro dřevo v exteriéru. Zamezuje pronikání vlhkosti tím, že sama se dostane až do hlubších vrstev. Chrání tak před houbami a hnilobou, stejně tak nebude podlaha nebo nábytek lákadlem pro dřevokazný hmyz. V interiérech je poté vhodné použít i druhý zmíněný nátěr, tedy lazuru. Ta zas zvýrazní přírodní krásu dřeva – malbu letokruhů a samotnou strukturu. Chrání před povětrnostními vlivy a na povrchu vytváří bezbarvou vrstvu. Pro venkovní použití se příliš nehodí, neboť vlivem UV záření může docházet k degradaci dřeva. Poslední vrstvou je pak samotný lak.
-
Jak na to
Pro to, aby mohlo být dřevo správně a kvalitně impregnováno, musí být suché a očištěné. V případě, že provádíte impregnaci už po několikáté, odstraňte z povrchu staré odlupující se nátěry, nečistoty a další hrubé prvky či nevzhlednou zašedlou vrstvu. Upravit je potřeba i trhliny, a pokud plánujete do dřeva ještě nějakým způsobem zasahovat (např. vrtání), pak všechny úkony proveďte před impregnací. Místa tak budou nátěrem také ochráněna a nehrozí jim biokoroze.
Nanášení impregnace, lazury i laku musí být ve směru vláken, aby docházelo k co nejlepší absorpci. Vždy aplikujte nátěr na jeden zátah a práci nepřerušujte, mohly by se objevit tmavé skvrny. Zvýšenou pozornost věnujte příčným řezům
-
Impregnace dřeva: jaké množství zvolit
Každý výrobce uvádí pokyny na obalu a těmi se řiďte. Malá vrstva neposkytne dostatečnou ochranu, příliš silná se zase projeví odlupováním a praskáním povrchu. Ideálně zvolte raději více slabých nátěrů.
Frekvence impregnace dřeva je závislá na jeho zpracování a kvalitě. Pokud se rozhodnete pro pravidelné ošetřování jednou ročně, rozhodně nic nepokazíte. Nátěry dosáhnete lepšího vzhledu a zároveň prodloužíte životnost. Perfektní vzhled za trochu námahy přeci jen stojí, což platí i u dřeva.
Diskuse k článku