Hrábě pomáhají udržet zahradu v co nejlepším stavu po celý rok
Zahradní práce jsou časově i fyzicky náročné, pokud však disponujete kvalitními pomocníky v podobě vhodně zvoleného nářadí, pak je možné mnohé stereotypní činnosti zrychlit i zjednodušit. K nezbytnému vybavení se mimo jiné řadí i hrábě. Existuje několik druhů, přičemž každý je určen pro konkrétní typ péče o pozemek.
Hrábě přijdou vhod nejen na podzim, kdy se využívají především pro úklid spadaného listí, na který si lze pořídit i speciální vysavač. Jejich uplatnění je celoroční, pomáhají totiž odstranit z trávníků posekanou zeleň, ulámané větvičky stromů a keřů a další drobný zahradní odpad. Jaké hrábě jsou v dnešní době k dostání? I o tom informují následující řádky.
Vertikutační hrábě trávník provzdušní
Staráte-li se o svůj trávník pečlivě, pak jistě víte, že vertikutace je činností, kterou je třeba provádět na jaře a na podzim. Bližší informace přináší článek o vertikutaci trávníku. Prodávají se speciální přístroje – vertikutátory, podobné svou konstrukcí klasické zahradní sekačce. Na menší a méně dostupné plochy se však více hodí hrábě, jejichž provoz nic nestojí. Práce s nimi je však poměrně namáhavá. Ulehčení přináší typ s kolečky. Vertikutační hrábě dokážou odstranit mech a plsť, tedy nežádoucí vrstvy, které brání trávníku prospívat a využívat živiny.
Klasické hrábě na listí se nazývají švédské
Když se řekne hrábě, asi si většina lidí vybaví podzim a trávník zakrytý spadaným listím, co je třeba z plochy odstranit. Nejběžnějším typem hrábí určených k tomuto účelu jsou tzv. švédské. Část s vytvarovanými kolíky se nazývá hrabice, ta je v tomto případě ve tvaru trojúhelníku – doširoka rozevřena. U některých modelů je možné jednotlivé mezery upravovat (měnit tak záběr) dle typu terénu. Zúžením se dají hrábě i zpevnit. Z tohoto důvodu se švédské hrábě považují v určitém smyslu slova za univerzální, s nimiž se dají vyhrabat nečistoty z cestiček i shrabat listí z velkých ploch.
Hrábě mohou být ze dřeva, kovu i plastu
Hrábě se liší různými parametry a vlastnostmi, k těm zásadním se jistě řadí druh materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Tradiční dřevěný typ k vidění na vesnicích při shrabování sena s dřevěnými nebo umělými kolíky je v dnešní době nahrazován spíše kovem a plastem. Plast je lehčí, nemůže zkorodovat a výrobky prověřených značek zaručují i odolnost vůči působení mrazu. Oproti tomu kov je celkově pevnější, na druhé straně však může podléhat okolním vlivům. Oba typy mohou být různě pružné i veliké. Stejného rozvoje se dočkaly i násady, co už nejsou pouze dřevěné, ale také z moderních materiálů či různých kombinací. Pro komfortnější použití jsou k dostání i teleskopické varianty.
Hrábě by neměly chybět žádnému majiteli pozemku, který má zájem na tom, aby jeho trávník vypadal dobře a prospíval. Vyplatí se do nich investovat, protože levné a nekvalitní nářadí povětšinou nevydrží více jak 2 roky. Kvalitní hrábě pak odvedou polovinu práce za vás.
Diskuse k článku