Vánoční hvězda: 6 zajímavých faktů, které jste o ní nevěděli
Mezi rostliny, které jsou neodmyslitelně spojené s obdobím Vánoc, patří bezpochyby vánoční hvězda neboli pryšec nádherný. Tato rostlina s překrásnými červenými listy se v předvánočním období objevuje na pultech mnoha obchodů i květinářství a na Vánoce zdobí domy a byty po celém světě. S vánoční hvězdou se však pojí řada pozoruhodných faktů a historických kontextů, které stojí za to vědět.
1. Existuje přes 100 druhů pryšců o různém zbarvení
Červená je barva Vánoc. Není tak žádným překvapením, že právě červené pryšce patří k těm nejvyhledávanějším. Jiné v obchodech v podstatě neseženete, přesto existuje více než 100 různých druhů, které se liší tvarem, velikostí a především zbarvením. Kromě typicky červených vánočních hvězd tak existují i pryšce bílé, žluté, růžové, meruňkové nebo kropenaté.
Vzhledem ke komercionalizaci této rostliny se masově pěstují jen červené vánoční hvězdy. Na jiný druh se budete muset podívat v botanické zahradě, možná na něj narazíte i v některém květinářství.
2. Ve Spojených státech slaví „den pryšce“
Vánoční hvězdy jsou s Vánoci spojené po celém světě, největší tradici však mají v Mexiku a USA. Do Spojených států je v roce 1825 poprvé přivezl první velvyslanec USA v Mexiku – Joel Roberts Poinsetta. Právě po něm Američané tuto rostlinu pojmenovali jako Poinsettia. V Americe si připomínají smrt tohoto muže, který do Států vánoční hvězdu přinesl, a tak 12. prosinec stanovili jako „den pryšce“ – Poinsettia Day.
3. Listy vánoční hvězdy nejsou jedlé
Listy vánoční hvězdy nejsou jedlé, na druhé straně nejsou ani smrtelně jedovaté, jak si mnozí myslí. Přesto se po konzumaci listů pryšce mohou dostavit problémy s bolestmi břicha a zvracením. To platí jak u lidí, tak zvířat. Právě psi a kočky mohou mít někdy sklony listy vánoční hvězdy okusovat, proto je dobré je umístit tak, aby k nim neměli přímý přístup.
4. Vánoční hvězda má červené listy, ne květy
Většina rostlin má běžně zelené listy a barevné květy. V případě vánoční hvězdy je tomu ale jinak! Pryšec nádherný má ve spodní části tmavě zelené listy, které mají délku cca 7 až 16 cm. V horní části se však nachází listové růžice, které mohou mít červenou, bílou nebo jinou barvu. Kvůli výraznému zbarvení se listy považují za okvětní lístky, ve skutečnosti se však jedná o listeny. Barvy se na listech tvoří z toho důvodu, že jde o krátkodenní rostlinu. Tak pro změnu barvy vyžaduje tmu, a to alespoň 12 hodin po 5 dnech v řadě. Pokud byste tak vánoční hvězdu umístili do místnosti s celodenním osvětlením, listy by nezčervenaly.
5. Aztékové z pryšce vyráběli červené barvivo
Pryšec nádherný patří mezi rostliny, které mají v oblasti Jižní Ameriky velmi dlouhou tradici a jsou známé po tisíce let. Její barevné listy využívali i Aztékové, kteří ji pojmenovali jako Cuitlaxochitl, což v překladu znamená „květina, která roste v půdě“. Výrazné červené zbarvení listů uplatňovali při výrobě barviva.
6. V Mexiku, odkud pochází, má náboženskou tradici
Za domovskou zemi vánoční hvězdy lze považovat Mexiko, odkud se později rozšířila do USA a dalších zemí po celém světě. S obdobím Vánoc je tato rostlina spojená už od 16. století a vychází z křesťanské tradice. Pověst praví, že existovala mladá chudá dívka, která nemohla malému Ježíšovi dát žádný cenný dárek. Zjevil se jí anděl a poradil jí, ať natrhá obyčejné plevel u cesty a položí jej před oltář. Z plevele pak vyrašily krásné karmínové květy a plevel se proměnil ve vánoční hvězdu. Do oslav spojených s narozením Ježíše Krista zahrnovali františkáni v Mexiku pryšec od 17. století, kde jej využívali pro zdobení kostelů. Vánoční hvězda totiž svým tvarem připomíná betlémskou hvězdu, zbarvením pak krev jako oběť ukřižování Krista.
Vánoční hvězda je pozoruhodnou rostlinou, se kterou se pojí mnoha pověstí, tradic a zvyků. Chcete si ji vypěstovat i vy? V pokračování článku si přečtěte, jak se o ni starat, aby vám vydržela do dalších Vánoc.
JAK SE STARAT O VÁNOČNÍ HVĚZDU
Přečtěte si také další články o vánoční hvězdě a jiných vánočních rostlinách:
Diskuse k článku