Katalytická lampa jako osvěžovač a čistič vzduchu. Je tomu opravdu tak?
Interiérové vůně jsou příjemnou záležitostí. Umí navodit příjemnou atmosféru, vytvořit dokonalé prostředí pro odpočinek nebo jen jednoduše provonět místnost libou vůní. Pokud i vy patříte mezi milovníky interiérových parfémů nebo svíček, pak jste se už jistě setkali i s pojemem „katalytická lampa.“ Co tedy umí a v čem je jiná, než ostatní běžně dostupné osvěžovače?
Katalytická lampa není žádnou novinkou, jejich původ je ve Francii v 19. století, kde byly využívány v nemocnicích a márnicích k likvidaci bakterií ve vzduchu. Sporadicky se objevovaly i u nás, takže je možná, že je dokonce objevíte někde doma.
Rozšíření v posledních letech
V zahraničí jsou katalytické lampy přeci jen rozšířenější. U nás se záem o ně zvýšil až v několika posledních letech, a proto ani nabídka není nijak zvláště široká – mnohdy se tak vyplatí objednávat ze zahraničních internetových obchodů.
Co slibuje katalytická lampa?
- čistí vzduch od bakterií a infekcí: uvádí se, že dokáže na škodliviny působit dokonce i 30 hodin poté, co je uhašena (i po uplynutí 30 hodin bylo ve vzduchu až o 85% bakterií méně)
- neucítíte žádné nepříjemné pachy: pokud ale toužíte potom, aby lampa místnost i provoněla, použijte do ní vonné esence
- působí i na cigaretový kouř
- zápach nepřekrývá, ale ničí
- bezpečnější, než svíčky
- slouží jako krásná a originální dekorace
Jak funguje a jak dlouho vydrží
Katalytická lampa je výjimečná i pro svůj způsob hoření. Jak už název napovídá, hoří bez plamene, a to znamená, že například v domácnostech s dětmi je rozhodně vhodnější, než vonné svíčky, aromalampy a tyčinky.
Knotek sice na chvíli zapálíte, jakmile se ale rozehřeje, plamínek sfouknete. Knot vede do prostoru s hořlavou směsí, jenž bývá často doplněna o vonné esence (POZOR! Nejedná se o klasické oleje, ale o vůně na bázi alkoholu). Směs jej udržuje horký a snadno se tak odpařují žádoucí látky. Katalytickým hořením vzniká ozón, který skutečně likviduje mikroorganismy a pachy.
Lampu stačí zapálit denně jen na několik minut, proto jedna náplň vydrží až půl roku. To se ale s intenzitou používání samozřejmě mění.
Jaká je skutečnost?
Zbystřit je potřeba už při zmínce o ozonu – jedná se totiž o toxickou látku, ve vyšší koncentraci pro člověka nebezpečnou. Při výběru se tedy zaměřte na to, zda byla lampa dostatečně otestována, že vzniklé množství ozónu nepřekračuje limity, a s opatrností ji používejte v malých místnostech.
Vůně obsažené ve vzduchu by mohly být spouštěči alergií – to ovšem platí u všech osvěžovačů.
Odborníci také podotýkají, že neexistuje nic, co by prostředí účinně sterilizovalo – ani sebevýkonnější katalytická lampa.
Katalytická lampa tedy slouží spíše jako dekorace – ovšem nutno podotknout, že opravdu krásná. Její účinky na čištění vzduchu už tak jednoznačné nejsou, proto záleží jen na vás, co od ní budete očekávat.
Diskuse k článku
Karl Waldorf
Jan Novák