Grilovaná zelenina: Jaké druhy grilovat a jak správně postupovat
Na rozpálený rošt grilu nepatří jen steak, ryba nebo uzenina. Pokud chcete ozvláštnit a zpestřit svůj talíř, pusťte se do grilování zeleniny. Obzvláště v létě naše zahrádky překypují úrodou a grilování je ideálním způsobem, jak nadbytek zeleniny zpracovat. Grilovat zeleninu ale můžete v průběhu celého roku. Perfektní je grilovaná zelenina v troubě, ale také na pánvi. Pojďme se zaměřit na to, jaké druhy jsou ke grilování ideální, jak zeleninu připravit a jak postupovat.
Jaké druhy zeleniny grilovat?
Chtěli byste si vyzkoušet grilovanou zeleninu v troubě, na pánvi nebo na roštu, ale nevíte, jaké druhy jsou pro takovou tepelnou úpravu nejlepší? Vězte, že grilovat lze naprostou většinu zeleniny, a to včetně druhů, u kterých byste to čekali nejméně. Na grilu to nejvíce sluší cuketám, paprikám a lilkům. Dobře se připravují a mají ideální konzistenci pro grilování.
Na rošt patří ale i mnohé další druhy zeleniny. Vyzkoušejte třeba grilovanou cibuli, rajčata, brambory, kukuřici, lilky, patizony, ale třeba i kedlubny, celer, mrkev nebo chřest. Ano, i šťavnatá rajčata mohou na gril, a to jak vcelku, tak v půli rozkrojená. Po vložení na rošt se zatáhnou a šťávu si zachovají. Na gril se naopak nehodí například okurky.
Na sůl a pepř počkejte, až bude zelenina hotová
Jednou z nejčastějších chyb při grilování zeleniny je její solení a dochucování ještě před vložením na rošt. Pokud zeleninu zasyrova osolíte, pustí uvnitř schovanou vodu a ve výsledku bude rozbředlejší a také méně šťavnatá. Syrovou zeleninu byste neměli ani pepřit a dochucovat bylinkami a dalším kořením. To by se totiž mohlo na grilu připalovat a způsobovat nahořklou chuť zeleniny. Solení, pepření a další dochucování si tak nechejte na později, klidně až budete mít zeleninu na talíři.
Grilování zeleniny, které zvládne každý
Grilování zeleniny není žádná věda a zvládne jej opravdu každý. Důležitá je především příprava a výběr zdravých čerstvých kousků, které před tepelnou úpravu omyjte a nakrájejte na 0,5 až 1 cm tlusté plátky. Nakrájenou zeleninu můžete grilovat přímo na roštu, nebo v alobalové misce (různé druhy pohromadě). Zeleninu nijak nemarinujte a grilujte ji nasucho. Až bude na talíři a vychladne, zalijte ji kvalitním olivovým olejem. Grilovaná zelenina se používá jako příloha i hlavní chod a je oblíbená nejen mezi vegetariány a příznivci zdravého stravování.
Hit léta – plněná grilovaná zelenina
Pokud chcete grilování zeleniny dostat na vyšší úroveň, vyzkoušejte plněnou zeleninu, která se stala hitem léta. Plněná grilovaná zelenina skvěle chutná a stává se plnohodnotným hlavním chodem. Nejčastěji se plní papriky, vyzkoušet ale můžete třeba i plněné avokádo na grilu. A jakou náplň při grilování zeleniny použít? Možností je celá řada. Nejlepší jsou různé druhy sýrů vhodných k zapékání, například řecký feta sýr či mozarella.
Přečtěte si, jak dokonale vyčistit gril během minutky
Vyzkoušejte grilované ovoce
Věděli jste, že si můžete pochutnat i na grilovaném ovoci? Grilování ovoce není příliš časté, přitom je ovoce velmi dobré a hodí se jako sladká tečka a zpestření během letního grilování. Obsažený cukr zkaramelizuje a ovoce bude ještě sladší. Banán, nektarinky či broskve jsou na grilu opravdu delikátní.
Nezůstávejte jen u masa a ryb a zpestřete svůj talíř grilovanou zeleninou. Příprava grilované zeleniny v troubě či na pánvi se přípravě na běžném grilu velmi podobá. Přečtěte si také další články, ve kterých jsme se v minulosti problematice grilování věnovali:
Diskuse k článku