Foukaná izolace přináší revoluci v oblasti zateplování. Jaké má výhody?

Foukaná izolace přináší revoluci v oblasti zateplování. Jaké má výhody?

Plánujete zateplení střechy, stropu nebo půdy a přemýšlíte nad výběrem vhodného izolačního materiálu? Možností je spousta, stále častěji se ale mluví o výhodách foukané izolace, která se k zateplování používá už několik let. Foukaná izolace je stavební materiál, který se aplikuje foukáním a vyplňuje prázdné prostory. Vyznačuje se nízkou hmotností, snadnou aplikací a přijatelnou cenou. Pojďme se na výhody, nevýhody a způsoby využití tohoto materiálu blíže zaměřit.

Charakteristika foukané izolace

Foukaná izolace je celulózová nebo minerální hmota, která se aplikuje pomocí speciálního foukacího stroje. V podstatě se jedná o klasický izolační materiál, který ale vyniká právě způsobem montáže. Pomocí foukacího stroje se hmota nafouká i do nepřístupných míst a vytváří celistvou izolační plochu bez spár.

Při využití foukané izolace nevznikají žádné odřezky či odpad, narozdíl od klasických izolačních desek či jiných materiálů. Malé částice izolace se dostanou i do míst, které se jiným způsobem v podstatě nedají izolovat. Díky tomu je izolační schopnost na vysoké úrovni, protože se minimalizuje počet nezateplených míst. Izolace tohoto typu přináší spoustu výhod, ale také některé nevýhody. Pojďme se na ně blíže zaměřit.

Foukaná izolace

Celulózu můžete aplikovat i ručně. Foukání je však mnohem efektivnější.

Hlavní výhody foukané izolace

Foukaná izolace se stále častěji používá pro zateplování stropů, půd či celých střech. Proč tomu tak je a jaké jsou výhody foukané izolace?

Nízká hmotnost

Foukaná izolace je ve srovnání s jinými druhy izolačních materiálů lehká. Snadno se s ní manipuluje a především neovlivní váhovou koncepci stavby. I při zateplování velkých ploch nečiní foukaná izolace žádné potíže, co se hmotnosti týče. Může se aplikovat během jakéhokoliv ročního období.

Snadná a rychlá aplikace

Aplikace foukané izolace je jednoduchá a rychlá, což v neposlední řadě oceňují i samotné stavební firmy. Díky tomu se snižuje i cena za provedení montáže. Izolační materiál se na požadované místo dopravuje transportní trubicí, proto nemusíte obtížně přenášet těžké balíky přímo k místu aplikace.

Prodyšnost, vodoodpudivost

Foukaná izolace je prodyšná a vodoodpudivá. Co to v praxi znamená? Nesráží se na ní voda, vodní páry prostupují skrz izolaci a odpařují se. Problém se srážením není ani na povrchu materiálu. Díky tomu odolává vzniku plísní.

Foukaná izolace je nehořlavá

Stavební materiál je vyroben tak, aby splňoval nejpřísnější normy požární bezpečnosti. Materiál se obvykle taví až při několika tisících °C. Díky tomu se izolace často používá také jako ochranný prostředek.

Nehořlavá celuloza

Tvarová stálost

U běžných izolačních materiálů je velkým problémem jeho deformování a tvarová nestálost. Foukaná izolace nemění svůj objem ani tvar, jakmile ji správně aplikujete, zůstane tak už navždy. Účinnost zateplení je tak opravdu vysoká a nehrozí, že byste museli po několika letech měnit izolační materiál.

Nevýhody foukané izolace

Každý stavební materiál má svá pro i proti a jinak to není ani v případě foukané izolace. Problémy mohou nastat obzvláště v případě, kdy nebude aplikace provedena správně. Prostor může vypěnit nebo se nezaplní izolačním materiálem dokonale a účinnost izolace se tak sníží.

Foukanou izolaci také nelze použít všude. Nehodí se tam, kde je důležité zajistit mechanickou odolnost materiálu. Proto se nepoužívá v kombinaci se zatížením deskami bez roštů ano do obrácených střech. Foukanou izolaci nelze běžným způsobem nanášet ani na fasádu. 

Chcete-li provést izolaci svého domu nebo bytu, obraťte se na stavební firmu, která se metodou foukané izolace zabývá. Firmy by měly být schopné odhadnout časovou náročnost a v případě, že se pro konkrétní aplikaci nehodí foukaná izolace, doporučit jiné řešení.

Alternativou mohou být například panely BELAN z polyuretanové pěny, které slouží jako nejen jako tepelná izolace, ale současně i jako venkovní fasáda. Termopanely lze aplikovat na různé povrchy – cihlu, beton nebo i dřevo.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...