Foukaná izolace přináší revoluci v oblasti zateplování. Jaké má výhody?
Plánujete zateplení střechy, stropu nebo půdy a přemýšlíte nad výběrem vhodného izolačního materiálu? Možností je spousta, stále častěji se ale mluví o výhodách foukané izolace, která se k zateplování používá už několik let. Foukaná izolace je stavební materiál, který se aplikuje foukáním a vyplňuje prázdné prostory. Vyznačuje se nízkou hmotností, snadnou aplikací a přijatelnou cenou. Pojďme se na výhody, nevýhody a způsoby využití tohoto materiálu blíže zaměřit.
Charakteristika foukané izolace
Foukaná izolace je celulózová nebo minerální hmota, která se aplikuje pomocí speciálního foukacího stroje. V podstatě se jedná o klasický izolační materiál, který ale vyniká právě způsobem montáže. Pomocí foukacího stroje se hmota nafouká i do nepřístupných míst a vytváří celistvou izolační plochu bez spár.
Při využití foukané izolace nevznikají žádné odřezky či odpad, narozdíl od klasických izolačních desek či jiných materiálů. Malé částice izolace se dostanou i do míst, které se jiným způsobem v podstatě nedají izolovat. Díky tomu je izolační schopnost na vysoké úrovni, protože se minimalizuje počet nezateplených míst. Izolace tohoto typu přináší spoustu výhod, ale také některé nevýhody. Pojďme se na ně blíže zaměřit.
Celulózu můžete aplikovat i ručně. Foukání je však mnohem efektivnější.
Hlavní výhody foukané izolace
Foukaná izolace se stále častěji používá pro zateplování stropů, půd či celých střech. Proč tomu tak je a jaké jsou výhody foukané izolace?
Nízká hmotnost
Foukaná izolace je ve srovnání s jinými druhy izolačních materiálů lehká. Snadno se s ní manipuluje a především neovlivní váhovou koncepci stavby. I při zateplování velkých ploch nečiní foukaná izolace žádné potíže, co se hmotnosti týče. Může se aplikovat během jakéhokoliv ročního období.
Snadná a rychlá aplikace
Aplikace foukané izolace je jednoduchá a rychlá, což v neposlední řadě oceňují i samotné stavební firmy. Díky tomu se snižuje i cena za provedení montáže. Izolační materiál se na požadované místo dopravuje transportní trubicí, proto nemusíte obtížně přenášet těžké balíky přímo k místu aplikace.
Prodyšnost, vodoodpudivost
Foukaná izolace je prodyšná a vodoodpudivá. Co to v praxi znamená? Nesráží se na ní voda, vodní páry prostupují skrz izolaci a odpařují se. Problém se srážením není ani na povrchu materiálu. Díky tomu odolává vzniku plísní.
Foukaná izolace je nehořlavá
Stavební materiál je vyroben tak, aby splňoval nejpřísnější normy požární bezpečnosti. Materiál se obvykle taví až při několika tisících °C. Díky tomu se izolace často používá také jako ochranný prostředek.
Tvarová stálost
U běžných izolačních materiálů je velkým problémem jeho deformování a tvarová nestálost. Foukaná izolace nemění svůj objem ani tvar, jakmile ji správně aplikujete, zůstane tak už navždy. Účinnost zateplení je tak opravdu vysoká a nehrozí, že byste museli po několika letech měnit izolační materiál.
Nevýhody foukané izolace
Každý stavební materiál má svá pro i proti a jinak to není ani v případě foukané izolace. Problémy mohou nastat obzvláště v případě, kdy nebude aplikace provedena správně. Prostor může vypěnit nebo se nezaplní izolačním materiálem dokonale a účinnost izolace se tak sníží.
Foukanou izolaci také nelze použít všude. Nehodí se tam, kde je důležité zajistit mechanickou odolnost materiálu. Proto se nepoužívá v kombinaci se zatížením deskami bez roštů ano do obrácených střech. Foukanou izolaci nelze běžným způsobem nanášet ani na fasádu.
Chcete-li provést izolaci svého domu nebo bytu, obraťte se na stavební firmu, která se metodou foukané izolace zabývá. Firmy by měly být schopné odhadnout časovou náročnost a v případě, že se pro konkrétní aplikaci nehodí foukaná izolace, doporučit jiné řešení.
Alternativou mohou být například panely BELAN z polyuretanové pěny, které slouží jako nejen jako tepelná izolace, ale současně i jako venkovní fasáda. Termopanely lze aplikovat na různé povrchy – cihlu, beton nebo i dřevo.
Diskuse k článku