Mikropůjčky mohou vytrhnout trn z paty. Pozor ale na poplatky a sankce
Mikropůjčky jsou v České republice ještě docela novou záležitostí – začaly se objevovat až v průběhu roku 2013. O co se jedná? Jak už se dá tušit z názvu, nepůjde o závratné sumy, ale jen o drobné výpůjčky v řadu tisícikorun. Od ostatních půjček je odlišuje i doba, po kterou je nutno částku splatit – dlužník na to má jen 30 dní.
Malé půjčky nejsou pro každého. Srovnejte si je online. |
Nejvyšší částka, kterou si na mikropůjčku můžete pořídit, je 5000 Kč. To má samozřejmě důvod – je to totiž hodnota, pro kterou se nemusí uvádět RPSN. Stejně, jak mohou být dobrým řešením aktuální situace, tak mohou být i nebezpečím.
Co jsou mikropůjčky
Nečekaný menší výdaj v podobě porouchaných domácích spotřebičů nebo nutnost zakoupit dražší věc několik dnů před výplatou – to jsou situace, kdy nejčastěji oceníte možnost menších půjček. Jelikož RPSN není nikterak vysoké, často jich mohou využít i studenti, kteří nevystačili s kapesným a potřebují uhradit pomůcky nebo zakoupit skripta a knihy. Za tisícikorunu se ve stanovené lhůtě třiceti dnů, ve kterých je nutno uhradit dluh, zaplatí navíc jen něco přes třicet korun.
Mikrofinancování tak bývá označováno za půjčky pro chudé, což však nemusí být vždy pravda...
Měsíc na splacení mikropůjčky
Jakmile je měsíc překročen, pak přichází na řadu sankce - což bývá kámen úrazu. Lze uhradit třeba jen část a tím se sníží. V případě, že nebude uhrazeno nic, pak se může jednat o pokutu až 200 Kč za nesplacení tisícovky. Záleží na podmínkách toho, kdo půjčoval – proto se obracejte raději na prověřené subjekty, které mají podmínky seriózní a průhledné. Nehrozí tak nečekané klauzule, jež zkomplikují život i kvůli několika stovkám...
Výhody a nevýhody mikropůjček
- není potřeba dokládat výšku příjmu
- rychle dostupné
- administrativní nenáročnost
- možnost žádat prostřednictvím SMS
- poukázání na účet či formou složenky
- vysoké sankce a úroky
- rychlé hromadění nebankovních půjček
- malá ochrana spotřebitele
- nemožnost stornování
U správně ošetřených mikropůjček by nemělo docházet k tomu, aby se jich hromadilo více na jednou – jeden žadatel by totiž neměl dostat více, než jednu. Avšak u nebankovních půjček neexistuje možnost, jak toto na 100% zvládnout.
V extrémních případech je možné, že za půjčení tisíce korun budete muset splatit na úrocích až 50% - při všech sankcích a nejvyšším úroku. Platí tedy to samé, jako u všech ostatních půjček, což znamená být obezřetný a důsledný. Jelikož na půjčky v hodnotě do 5000 Kč nedosahují zákonné regule, je potřeba být skutečně v pozoru.
Segment drobných půjček není v naší oblasti ještě příliš rozšířený, proto se dá čekat, že se budou objevovat stále častěji.
Diskuse k článku