Hledáte bezpečné a výnosné útočiště pro vaše peníze? Zkuste stavební spoření
Řadíte se mezi konzervativní střadatele? Pravidelně ušetříte nějakou tu korunu, ale obáváte se, že o své peníze přijdete? Pustíte-li se do investování, pak tu riziko ztráty financí je, jestliže ale zvolíte jeden z bezpečnějších spořicích produktů, můžete obavy hodit stranou.
Jedním z nejkonzervativnějších a nejbezpečnějších spořicích produktů je jednoznačně stavební spoření, na rozdíl od termínovaných vkladů a spořicích účtů vám stavebko nabídne i slušný výnos.
5 důvodů, proč je stavební spoření bezpečné a výnosné
Největší boom stavebního spoření je už dávno pryč, snižování státního příspěvku mnohé odvlálo ke konkurenčním produktům. Přesto je dnes ale stavebko stále vhodným spořicím produktem pro řadu spotřebitelů. Víte, proč?
- O peníze na stavebním spoření nepřijdete. Vaše vklady jsou pojištěné jako ostatní bankovní vklady (maximálně do 100 000 eur). Splníte-li smluvní podmínky, máte jisté i zúročení a státní podporu.
- Zatímco spořicí účty nabízí roční úrok od 0,2 % až do 1 %, u stavebního spoření se vám peníze zúročí sazbou kolem 1 % a navíc získáte 10 % z roční úložky (maximálně 2 000 Kč). Podobný výnos kolem 4 % nabízí také termínované vklady.
- Spořit můžete pravidelně měsíčně i ročně. Je jen na vás, zda budete peníze na stavební spoření zasílat každý měsíc, nebo pošlete uspořenou sumu jednou či dvakrát za rok.
- Máte-li naspořeno alespoň 40 % z cílové částky, pak už po dvou letech trvání smlouvy je možné zažádat o levný úvěr. Pokud nesplňujete podmínky pro získání úvěru lze čerpat překlenovací úvěr.
- S naspořenými penězi včetně úroků a státní podpory můžete po skončení šestileté smlouvy nakládat dle libosti.
Stavební spoření vám půjčí na rekonstrukci bydlení
Stavební spoření není jen vhodné pro zhodnocení naspořených peněz. Finanční produkt oceníte i tehdy, budete-li si chtít půjčit na rekonstrukci bytu, nový nábytek nebo na opravu střechy. Výhodný úvěr vám termínované vklady a ani spořicí účty nenabídnou.
Na druhou stranu oproti stavebnímu spoření jsou spořicí účty likvidnějším produktem, což znamená, že peníze máte stále k dispozici. Naštěstí při spoření nejste vázáni povinností zaslat každý měsíc na stavebko 1 000 Kč, a tak je jen na vašem uvážení, zda se rozhodnete peníze ke zhodnocení zaslat či si je ponechat jako finanční rezervu v likvidnější formě. Výhodou také je, že vámi nastavenou cílovou částku nemusíte naspořit. Cílová částka vám pouze umožní sjednat si větší či menší úvěr. U stavebka je primární pouze šestiletá doba spoření. Po uplynutí šesti let můžete peníze kdykoliv vybrat.
Dostanete-li se v průběhu spoření do finančních problémů, pak můžete zažádat o předčasné ukončení, které ale není zadarmo. Za předčasné ukončení smlouvy o stavebním spoření zaplatíte nejen sankční poplatek, ale zároveň přijdete o úroky a státní podporu.
Diskuse k článku