Hypotéka na pozemek: jednodušší je to s konkrétními plány pro stavbu domu
Hypotéka na dům a hypotéka na pozemek, na němž bude stát dům. Na první pohled vypadají situace velmi podobně, banky však na každou nahlíží jinak. A vyřídit hypotéku na pozemek bývá o něco složitější, protože na ni banky nasadily přísnější metr. V poskytnutí hraje roli mnoho faktorů – od výše vlastní investice, přes stavbu domu, až po lokalitu.
Srovnejte si hypotéky online a vyberte si to nejlepší. |
Zařizování hypotéky na pozemek je tak složitější, než je tomu u získání financí rovnou na koupi hotového domu, kde už je jasná hodnota. Stěžejním je fakt, zda se bude na pozemku rovnou stavět, nebo bude pouze zakoupen pro případnou výstavbu v budoucnu.
Hypotéka na pozemek bez stavby domu
Nejčastěji se o ni žádá v případě, že se naskytne možnost výhodné koupě pozemku, avšak bližší specifikace výstavby prozatím chybí. Banky musí být v tomto případě mnohem obezřetnější, a proto vyžadují alespoň potvrzení o stavebním povolení, územní rozhodnutí nebo vyjádření stavebního úřadu.
Do budoucna ale musíte počítat s tím, že financování stavby pak bude muset proběhnout u téže banky. Nelze totiž ručit pozemkem u jedné a domem u další.
Pokud bude výstavba domu probíhat za vlastní, už naspořené peníze, pak bude vyřizování znatelně jednodušší.
Hypotéka na pozemek a stavbu
Pro vyřízení takové hypotéky bude potřeba znát rozpočet stavby domu, disponovat stavebním povolením nebo ohláškou stavebních prací. Čerpání financí pak probíhá postupně, kontinuálně s rostoucí hodnotou domu a tím i zástavy. Existuje ale také možnost předhypotečního úvěru nebo zrychleného čerpání v prvních fázích stavby, o tom už ale rozhoduje každá banka individuálně a je třeba se informovat předem.
Tato varianta je jednodušší, a proto vše zařizujte s dostatečným předstihem.
Jak to probíhá hypotéka na pozemek a co je potřeba
Nabídka hypoték je v současnosti opravdu široká. Obecně se tak nedá soudit, kde zrovna pro vás budou ty nejlepší podmínky. Vyplatí se investovat čas do důkladného mapování trhu, osobního kontaktu s bakovními poradci, kteří vám mohou nastavovat hypotéku na míru.
V jednoduchých krocích je tedy vhodné připravit se na následující postup:
Kontrola trhu, zjištění možností – volba nejvhodnějšího řešení – kompletace potřebných dokumentů – schvalování hypotéky – podpis smlouvy – čerpání financí
Jak vidno, nejedná se o záležitost několika dnů. Nejdéle pak trvá fáze dokumentace, i když se banky snaží klientům co nejvíce usnadnit práci a řadu vyřizování zvládnou za ně.
V případě koupě pozemku:
- kupní smlouva na pozemek, případně smlouva o smlouvě budoucí
- výpis z katastru nemovitostí
- nabývací titul původního vlastníka (taktéž z katastru nemovitostí)
- znalecký odhad
Koupě pozemku a budoucí stavba domu:
Stejné podklady jako v předchozím případě a navíc ještě:
- snímek z pozemkové mapy
- položkový rozpočet stavby
- projektovou dokumentaci
- harmonogram stavby
- znalecký odhad
Standardně je pak k vyřízení hypotéky nebo úvěru požadováno prokázání přijmů a průkaz totožnosti. Poté už záleží na konkrétním výběru banky a nastavených podmínkách.
Diskuse k článku
Ivan