Ztvrdlá omítka na dlažbě nebo chodníku – jak ji odstranit
Ať už jste se pustili do realizace nových vnitřních, nebo venkovních omítek, možná jste od znečištění zcela neuchránili dlažby, podlahy nebo chodníky. Dokud je omítka ještě měkká, nepředstavuje její vyčištění velký problém. Pokud však skvrny od omítky odhalíte na povrchu až poté, co dokonale zaschnou, může být odstraňování zbytků pracnější. Přečtěte si, jak se ztvrdlé omítky zbavit snadno, rychle a co nejefektivněji.
Snažte se zašpinění podlah či dlažeb předejít
Základem je prevence a příprava před samotným omítáním, díky které problém s odstraňováním ztvrdlé omítky nebudete muset řešit. I při sebepečlivějším nanášení omítek upadne trocha materiálu vedle. S tím je potřeba počítat a všechny povrchy předem ochránit. V případě omítání v interiérech překryjte všechny dlažby a podlahy krycí plachtou.
Postup přípravy na omítání se pak v mnohém neliší od přípravy na malování. I venkovní dlažby můžete překrýt plachtou, ta by však měla být pevnější a současně zatížení, aby pod poryvem větru neuletěla. Stav podlahových krytin pak zkontrolujte ihned po omítání a snažte se nečistoty odstranit dřív, než materiál zcela ztvrdne.
Údržba a čištění sifonu – jak bojovat s neustálým ucpáváním odpadu
Postup odstranění ztvrdlé omítky
Většina typů omítek je zhotovena na bázi cementu a dalších přísad. Pro dokonalé vyčištění povrchu je tak potřeba použít čistič určený pro odstraňování cementových skvrn. Postup vyčištění v několika krocích je následující:
1. Mechanické odstranění zbytků
V první řadě je potřeba zbytky omítky z dlažby nebo chodníku odstranit mechanicky. Za tímto účelem použijte špachtli nebo speciální stěrku. Opatrní buďte při čištění lesklých a křehkých povrchů, které byste mohli při drhnutí poškodit. Z hladkých keramických dlažeb se dají zbytky omítky často odloupnout nehtem nebo gumovou či plastovou pomůckou. Riziko poškrábání pak bude minimální.
2. Omytí povrchu čistou vodou
Až z dlaždic odstraníte vystupující a větší kusy omítky, opláchněte je proudem čisté vody. Použít můžete i vysokotlaký čistič, který udělá spoustu práce za vás. Z povrchu omyjete drobné částečky omítky a současně odhalíte zbytky, které i po mechanickém vyčištění na povrchu zůstaly.
3. Použití chemického rozpouštědla
V místech, kde byla silnější vrstva omítky, můžou zůstat stopy či drobné výstupky zbylých částí cementu. Pro odstranění těchto nečistot použijte speciální chemické rozpouštědlo, které je určené pro odstraňování cementu. Rozpouštědlo dokáže odstranit i silnější nánosy a současně zlikvidovat i bílé výkvěty. Pomocí těchto přípravků z keramické či betonové dlažby odstraníte kromě cementu také zbytky spárovačky, rez nebo maltu.
Tip redakce: Pokud nechcete utrácet za chemický odstraňovač cementu, nalijte přímo na povrch dlažby naředěný lihový ocet. Nechejte několik minut působit. Při menším nánosu omítky udělá stejně dobrou službu jako drahý chemický čistič.
4. Mechanické dočištění povrchu
I když čističe udělá spoustu práce za vás, zbytky je třeba mechanicky dočistit a povrch důkladně omýt. Po několika minutách působení chemického přípravku sáhněte po kartáči a snažte se poslední zbytky odstranit. Nakonec dlaždice opláchněte proudem vody a nechejte uschnout. Tyto kroky opakujte tak dlouho, dokud nebude povrch dokonale čistý a po zbytkách omítky nezbude ani památky.
Zajímá vás, jak postupovat při čištění dalších nečistot a povrchů? Přečtěte si některý z dalších článků, které jsme pro vás v minulosti připravili:
Diskuse k článku