Údržba a čištění sifonu – jak bojovat s neustálým ucpáváním odpadu
Ucpaný sifon, to je noční můra všech domácností. Zbytky tuků, vlasů, vousů a jiných odpadů znečistí sifon i odpadní potrubí a zabrání volnému průchodu vody. Umyvadlo, dřez, sprchový kout, vana nebo záchod se ucpe a voda přestane odtékat. Chcete-li ucpávání odpadu zabránit, pravidelně jej čistěte a pořiďte kvalitní sifon, který se díky preciznímu provedení jen tak nezanese. Znáte všechny metody čištění odpadu a jeho údržby?
Jak předcházet ucpávání odpadu
Údržba sifonu a odpadního potrubí je pracná a časově náročná. Chcete snížit riziko zanesení a ušetřit si starosti? Odpad pravidelně čistěte mechanickou, chemickou či biologickou cestou a nezapomeňte na dodržování základních pravidel:
- Používejte sítka, která větší nečistoty zachytí
- Do dřezu nevylévejte vodu se zbytky jídla a kuchyňský olej
- Zabraňte vnikání vlasů a vousů do odpadu
- Do záchodu nesplachujte hygienické potřeby a ruličky od toaletního papíru
Pořiďte kvalitní sifon od Alcaplastu, ucpávání bude konec
Dodržujete výše uvedená pravidla a ucpávání odpadu vás stále trápí? Problém může být v sifonu, který používáte. Starší a levné nekvalitní sifony jsou vyrobené z materiálů, které jsou na usazování tuků a dalších nečistot náchylnější. Odborníci z firmy Alcaplast, největšího výrobce sanitární techniky ve střední Evropě, doporučují používat sifony s nerezovými mřížkami společně s originálním těsněním. Sifon se skládá z několika dílů a každý má svou funkci.
Dojde-li k poškození jen jednoho dílu, funkčnost celého odpadního systému je značně omezená. Kolínka, mezikusy, vrapové vložky, výpusti i nerezové mřížky jsou pro správnou funkčnost velmi důležité. Při pořizování nového sifonu je třeba také zohlednit druh použití. Svou konstrukcí se rozdělují na vanové, vaničkové, pračkové, umyvadlové, dřezové a další, jejich zaměněním dochází k problémům s odtokem vody.
Pomalý odtok vody? Sáhněte po zvonu
Nejjednodušším způsobem čištění sifonu je použití mechanického zvonu. Jedná se o rychlé řešení, které je účinné především při mírnějším znečištění, kdy voda z umyvadla či dřezu sice odtéká, ale velmi pomalu. Ucpěte dřez špuntem a do třetiny jej napusťte teplou vodou. Přepadovou vpust ucpěte mokrým hadrem, odstraňte špunt a pomocí zvonu vytvářejte podtlak. Jakmile se ve vodě vytvoří vír a voda začne plynule odtékat, máte vyhráno – podařilo se vám podtlakem odstranit nečistoty, které sifon ucpaly.
Chemické čištění
Zápasili jste se zvonem jako o život a voda ne a ne odtéci? Můžete sáhnout po hydroxidu sodném nebo komerčním chemickém přípravku na bázi louhu, který si dokáže poradit s mastnotami, vlasy a dalším biologickým odpadem, který často stojí za ucpáním sifonu. Při použití chemie vždy dodržujte bezpečnostní zásady. Používejte rukavice a dejte si pozor na poranění očí, kůže a horních dýchacích cest. Nejprve odpad prolijte horkou vodou, následně do něj nasypte či nalijte chemický přípravek a nechejte působit. Poté opět zalijte horkou vodou. Sifon by měl být opět průchozí.
Rozebrání sifonu a mechanické vyčištění
Pokud voda neodtéká po použití zvonu ani chemického přípravků, je na čase sifon rozebrat a mechanicky vyčistit. Moderní sifony jsou ve spodní části vybaveny uzávěrem pro snadné čištění. Pod něj umístěte kbelík, uzávěr odšroubujte a nechejte vytéci zbytek vody. Zkontrolujte stav jednotlivých dílů sifonu i těsnění a odstraňte veškeré usazené nečistoty. Pokud se vám zdá, že má váš sifon nejlepší léta za sebou, neváhejte a pořiďte nový, kvalitní.
Biologické čištění
Na trhu jsou k dispozici i biologické přípravky na bázi živých bakterií. Biologické čištění ale není vhodné pro akutní řešení ucpaného odpadu, naopak je ideálním preventivním opatřením. Živé bakterie dlouhodobě likvidují tuk, usazený v potrubí, a snižují tak riziko ucpávání sifonu. Pokud ale k ucpání již došlo a voda ve dřezu či umyvadle neodtéká, použijte chemii, zvon nebo sifon ručně vyčistěte.
Když voda stále neodtéká, povolejte odborníka
Pokud jste vyzkoušeli všechny výše uvedené metody čištění sifonu a voda z odpadu stále neodtéká, budete muset zavolat instalatéra. Ten odhalí problém a odpad vyčistí s použitím profesionálních přípravků či mechanického nářadí.
Nenechejte problém s ucpaným sifonem zajít tak daleko, ušetříte si čas i peníze. Pořízením moderního sifonu z certifikovaných materiálů a dodržováním zásad bude váš odpad sloužit dlouhodobě bez závažnějších problémů.
Diskuse k článku