Štuková omítka do koupelny
Obklady se používají v naprosté většině koupelen. Pokud zrovna nepatříte mezi příznivce obkladových materiálů, můžete ve své koupelně realizovat štukovou omítku, a tak se použití obkladů zcela vyhnete. Štuková omítka v koupelnách působí zajímavě a netradičně, při správném provedení odolá vysoké vlhkosti a zvládne i častý kontakt s vodou. Na trhu narazíte na různé druhy štukových omítek, oblíbený je například benátský či marocký štuk.
Štuk nejen do koupelny
Použití štukových omítek je v oblasti moderní bytové architektury stále oblíbenější. Co to vlastně štuk je? Jedná se o jemnou omítku z písku, vápna, pojiva a dalších materiálů. Štuk se nejčastěji používá v interiérech na stropy a stěny. Vynikne v obývacím pokoji, ložnici či právě v koupelně. Štukové omítky je však možné používat i ve venkovních prostorách. V takovém případě je třeba pořídit štuk přímo určený pro použití v exteriéru.
Štukovou omítku si můžete sami připravit z polotekutých či suchých štukových směsí. Na trhu je opravdu velké množství hotových štukových omítek, stačí si tak vybrat podle struktury a vlastností. Klasický štuk je po zaschnutí šedobílé barvy a může se překrýt malířským nátěrem libovolného zbarvení. Stejně tak je možné ponechat jeho původní vzhled.
Specifika štukových omítek v koupelně
Použití štukových omítek v koupelně má svá specifika. Zejména v místech, kde dochází k přímému kontaktu s vodou, je třeba vrstvu dodatečně upravit. Obecně platí, že štuk marocký je mnohem odolnější vůči vlhkosti a vodě než štuk benátský. Pokud byste chtěli použít benátský štuk v místech s vysokou vlhkostí, je třeba omítku opatřit speciální ochrannou vrstvou.
Pak je možné benátský štuk aplikovat i do sprchových koutů či saun. Na trhu narazíte také na speciální hydroizolační štukové omítky, které jsou pro použití do koupelen ideální. Díky svému složení odolávají vodě i vlhkosti a zajistí maximální životnost omítky bez problémů v podobě odlupování.
Benátský a marocký štuk
Již výše jsme se zmínili o dvou typech štukových omítek – o benátském štuku a marockém štuku. Benátský štuk je dekorativní luxusně vypadající omítkou na bázi vápna s příměsí mramoru. Díky tomu vypadá benátský štuk jako mramorový, a tak působí honosně. Benátský štuk je lesklý, příjemný na dotek, aplikuje se v tenké vrstvě 1 až 2 mm. Leštěné benátské štuky byly oblíbené už v období renesance a baroka. Po zaschnutí je štuk vysoce lesklý a tvrdý, při správné péči a údržbě vydrží i desítky let.
Marocký štuk je materiál, který se tradičně používal v marockých lázních. Podle toho si také získal své pojmenování. Voděodolný marocký štuk se používá pro omítání sprchových koutů, ale také van či umyvadel. Odolává vodě i vysokým teplotám. Je lesklý a tvrdý, dobře se tvaruje a vyniká svou flexibilitou. Marocký štuk se nanáší v mnohem větší vrstvě než ten benátský. Umožňuje dokonalé vyleštění, vždy je však potřeba počítat s různou barevností na povrchu. U přírodních materiálů tohoto typu se však drobné nedokonalosti považují za jejich přednost.
S předstěnovými systémy štuk v koupelně vynikne
Pokud se rozhodnete pořídit si do koupelny štukovou omítku místo obkladů, dejte si záležet i na výběru sanitární techniky a koupelnového nábytku. Štuk v koupelně musí vyniknout, proto by neměl být zbytečně schovaný za velkými skříněmi či nádržkami toalet. Vhodným řešením je například pořízení předstěnových instalačních systémů, které umožní uložení splachovacího mechanismu do zdi a použití závěsné toalety. Předstěnový systém pak snadno překryjete vrstvou štukové omítky, která v koupelně vynikne v celé své kráse.
Pokud se rozhodnete pro použití štukových omítek v prostoru sprchového koutu, popřemýšlejte také nad tím, jakým způsobem vyřešíte systém odtoku vody. Benátský ani marocký štuk moc dobře neladí s klasickými vaničkami sprchových koutů, mnohem lépe vynikne v tzv. walk-in sprchových koutech bez vaničky. V takovém případě se odtok vody zajišťuje montáží podlahových žlabů. Na českém trhu je v různém provedení vyrábí břeclavská společnost Alcaplast. Nabízí například i speciální podlahové žlaby pro vložení dlažby a další typy.
Příprava podkladu je před realizací štuku zásadní
Pokud se rozhodnete pro realizaci štukové omítky v koupelně, nepodceňte přípravu povrchu. Právě kvalita přípravy podkladu ovlivní výslednou životnost a odolnost štukové omítky. Podklad se musí přebrousit, případně oškrabat špachtlí, vyrovnat a zbavit veškerých nečistot. Na zeď by se měl nanést penetrační nátěr, který pronikne hluboko do struktury povrchu stěn a vytvoří na něm povlak zvyšující savost a pevnost. Benátské štuky a další typy se také často nanáší až na základní akrylátový nátěr. Ten schne až 10 hodin. Štuk se pak aplikuje postupně v jednotlivých vrstvách.
Marocký i benátský štuk vypadá v koupelnových prostorách úchvatně, a tak je ideální alternativou ke klasickým obkladům. Realizace štukové omítky však má svá specifika. Doporučujeme obrátit se na profesionálního malíře či přímo štukatéra, který má s nanášením štukových omítek zkušenosti. Poradí vám, jak správně připravit podklad a na co se konkrétně zaměřit. Nezapomeňte štukovou omítku vhodně zkombinovat i se sanitární keramikou a nábytkem a nechejte ji vyniknout.
Diskuse k článku