Zástěny z umělého ratanu na balkony i ploty – praktické a estetické
Ať už si užíváte volné chvilky na balkoně svého bytu, nebo na terase umístěné vedle plotu souseda, jistě chcete mít soukromí. Praktickým a esteticky přitažlivým řešením je instalace zástěny z umělého ratanu, která přináší mnoho výhod. Pojďme se na ně zaměřit podrobněji, popíšeme si i postup montáže.
Kdy zvažovat pořízení ratanové zástěny
Zástěny se pro překrytí drátěných plotů nebo ocelových zábradlí využívají dlouhodobě. Jejich hlavním úkolem je znemožnit průhled, a zajistit tak dostatečné soukromí. Donedávna se zástěny zpravidla řešily formou bambusových, proutěných či textilních rohoží. Jejich nevýhodou je však náročnější údržba a omezená životnost. Tyto nevýhody řeší zástěny z umělého ratanu, které jsou praktické a designové.
Nábytek z proutí aneb ratan v celé své kráse
Ratanová zástěny vydrží roky
Hlavní předností zástěny z umělého ratanu je odolnost a dlouhá životnost. Protože jsou vyrobeny z pevného plastu, odolávají vodě, mrazu, větru a nevyžadují zvláštní údržbu. Zástěny jednoduše omyjete vodou se saponátem nebo vysokotlakým čističem – bude vypadat jako nová.
Zástěny z umělého ratanu dobře drží svůj tvar a nemění rozměry. Pokud je správně namontujete, odolají i silnějším poryvům větru. Kromě ochrany soukromí přináší i protivětrnou ochranu, navíc slouží jako stínění.
K dispozici v mnoha designových variantách
Zástěny jsou tvořené plastovými pásky, které jsou vzájemně spletené a vytváří poutavou texturu. Vhodné jsou jak na balkony, tak ploty, kde vypadají vkusně a do prostoru zahrady či jiného venkovního prostoru skvěle zapadají.
Na trhu narazíte na zástěny z umělého ratanu v mnoha barevných variantách a několika gramážích. Snadno tak sladíte jejich vzhled s dalšími architektonickými prvky. Kromě oblíbených jednobarevných variant (černé, hnědé, šedé atd.) existují i zástěny s barevnými přechody nebo žíháním. Kombinace několika odstínů, například černé a hnědé, působí dekorativně a prostor ozvláštní.
Montáž zástěny z umělého ratanu je snadná
Výhodou zástěn z umělého ratanu je snadná montáž. Skládá se z několika kroků:
Výběr zástěny optimálního rozměru
V první řadě je potřeba pořídit zástěnu v odpovídající velikosti. Vyrábí se v několika výškách od cca 90 cm do 2 metrů. Protože se prodávají na metráž, upravíte si šířku podle své potřeby. Maximální délka zástěny je 20 metrů, což vystačí i na delší plot. Pokud by byla délka nedostatečná, lze několik pásů jednoduše napojovat.
Zapravení výšky i délky
Výhodou zástěn z umělého ratanu je jednoduché zkracování, a to jak do délky, tak do šířky. Jednotlivé plastové pásky jsou ve všech místech svařené pod vysokým tlakem, a tak nehrozí jejich rozplétání. Velikost si tak snadno upravíte nařezáním pomocí zalamovacího nože. Jednoduše vyříznete i nejrůznější oblouky, otvory či šikminy.
Upevnění k nosné konstrukci
Zástěnu jednoduše nainstalujete na zábradlí, plotové sloupky, nosníky či jiné typy konstrukcí. Nejčastěji se upevňují pomocí stahovacích pásků, které jsou dostupné v barvách rohože. Díky tomu opticky neruší. Budete-li chtít zástěnu připevnit ke dřevu či jinému měkčímu materiálu, můžete použít i sponkovačku.
K dispozici jsou i zástěny s předpřipravenými oky, kterými jednoduše protáhnete provázky a k zábradlí či sloupkům přivážete. Pokud budete zástěnu upevňovat na závětrnou stranu, dodržujte rozestupy mezi pásky či provázky v délce 20 cm. Pokud silnější vítr nehrozí, mohou být rozestupy větší (30 až 40 cm).
Pomocí zástěny jednoduše vyšperkujete svou terasu, balkon či zahradu a zabráníte nežádoucím pohledům. Další tipy a inspirace pro terasy či balkony najdete v článcích, které jsme pro vás již dříve připravili:
Diskuse k článku