Víte, jak se postarat o dřevěný zahradní nábytek?
Máte-li u domu zahradu nebo terasu, kde rádi trávíte během letního období volný čas, pak nastala příhodná chvíle připravit na sezonu zahradní nábytek. Největší pozornost vyžaduje ten dřevěný, protože dřevo jako materiál je velmi náchylné na vlivy z okolí. Pokud chcete, aby židle, stůl či lavičky vypadaly stále dobře, pak je vhodné dodat jim před častým užíváním dostatečnou a správnou péči.
Zahradní nábytek může být vyroben z různých materiálů. Náhled na ty nejčastější typy přináší článek „Kvalitní zahradní nábytek je zárukou pohodlného posezení“. Dřevu dokáže uškodit především počasí, pokud je však dobře ošetřeno speciálními přípravky, stává se mnohem odolnějším a ani jeho životnost není omezována. Základem před sezonou je v tomto ohledu vyčištění a následné aplikování nátěrů, které dřevěný zahradní nábytek ochrání.
Volba správné údržby souvisí s druhem dřeva
Metody a postupy péče o dřevěný zahradní nábytek se odvíjí od konkrétních vlastností dřeva, z něhož jsou jednotlivé kousky vyrobeny. Klasický zahradní nábytek z borovicového masivu je jiný než nábytek z exotických dřevin. Tyto informace vyžadujte už při koupi nábytku, osvědčený a kvalitní prodejce vám poradí a budete si moct obstarat přípravky určené na údržbu daného zahradního nábytku.
Na co nesmíte zapomenout?
Neexistuje tedy přesný návod, jak postupovat. I tak lze ale péči o dřevěný zahradní nábytek přiblížit obecnými doporučeními. Jakmile ho vyndáte z kůlny, sklepa či zahradního domku, kde přečkával zimu, podrobte ho důkladné kontrole, vizuální i pohmatem. Objevíte-li skvrny, praskliny či jiná poškození, ihned proti nim zakročte. Tmavé oblasti mohou značit napadení plísní, drobné komůrky pak signalizují přítomnost červotoče. Rady, jak červotoče zlikvidovat, naleznete v tomto zajímavém článku.
Pokud se přes zimu na nábytku usadil prach a špína, důkladně ho omyjte. Jestliže jste ho po sezoně nenatírali, bude příhodné obrousit ho (smirkovým papírem či bruskou), ošetřit mořidlem a opětovně natřít. Ještě než nanesete vrstvu barvy či laku, můžete zlepšit odolnost dřeva přípravky (a regeneračními oleji), které slouží k hubení škůdců a jsou prevencí vůči napadení plísněmi. Nezapomeňte také na impregnaci, která ochrání dřevo před největším nepřítelem, kterým je vlhkost. Nabídka trhu je velice široká, a tak lze snadno najít nejvhodnější paletu pomocníků, kteří se zasadí o to, aby dřevěný zahradní nábytek vypadal pořád skvěle.
Na péči o dřevěný zahradní nábytek nezapomínejte ani v průběhu sezony, kdy je v exteriéru vystaven mnohým nežádoucím vlivům. Pravidelně ho kontrolujte a ošetřujte regeneračními oleji. Pokud chcete jeho kvalitu uchovávat bez nátěrů a podobných postupů, pak ho v případě nepřízně počasí překryjte plachtou nebo schovejte na místo, kam nebude pršet nebo foukat.
Diskuse k článku
Marie Gráfová