Nábytek z proutí aneb ratan v celé své kráse
Zdá se, že nábytek z proutí z domácností nikdy nezmizí. Jeho vzhled se totiž mění současně s trendy, a tak jej můžete stále využívat doma i na zahradě. Moderní proutěný nábytek má zajímavý design a hýří barvami. Kromě přírodních odstínů tak lze mít i výrazné sestavy, jenž se skvěle hodí k modernímu bydlení. A pokud nevíte, co se starým ratanovým nábytkem, pak jej můžete změnit právě pestrým nátěrem.
Ratanový nábytek se častěji využívá venku. Zařadit tento materiál mezi nábytek v domácnosti nebývá tak časté, i když poslední trendy dokonce pomalu stírají rozdíl mezi vybavením ven a dovnitř.
Ratan je liána, kterou byste mohli najít v pralesích jihovýchodní Asie. Šlahouny rostliny dosahují délky až dvě stě metrů. Po zpracování (napaření, impregnace v oleji) je dřevo velmi pružné a snadno tvarovatelné. Snadno se tak z něj vyrábí koše, nábytek, bytové doplňky atd.
Nábytek z proutí – ratanu
I když je dřevo lehké, dokáže být dostatečně pevné. Nábytek se vyrábí z prutů o třech různých šířkách a jeho vzhled se tak liší: nejtenčí nese název slim, středně silný je kubu, nejsilnější pak kretes. Přírodní barvou je béžovo-šedivá, umělý má však širší barevné spektrum. Hitem poslední doby je tmavě hnědá, která působí elegantně a luxusně.
I díky výrobě umělého ratanu mohla cena začít klesat a „proutěné" výrobky se tak začaly objevovat mnohem častěji. Dnes můžete vybírat z tradiční podoby ratanového nábytku, který vypadá sofistikovaně, nebo volit trendové řešení, jenž má podobu jemných tvarů z tenčích prutů.
Umělý i přírodní ratan je odolný počasí – nevadí mu vlhko ani déšť a odolává slunečnímu svitu bez změny barvy. Výhodou je i snadná péče, protože nevyžaduje nic speciálního. |
Jak vybrat kvalitní nábytek z proutí
Ratan se využívá v nábytkářství zejména pro dobré odolávání vlhkosti, dlouhou životnost, stálost, pevnost a pohodlí, které poskytuje. Pravý ratan není lehce dostupný, od čehož se odvíjí i jeho cena. Ratanová sedací souprava ze dvou křesel a stolu se dá pořídit v ceně kolem 15 000Kč, sestava pro použití na terase se pak pohybuje i v ceně kolem 40 000Kč.
Jako levnější varianta existuje umělý ratan, který se stal velmi populárním. Péče o něj je také snadná, stejně tak je odolný, příjemný a dobře vypadá.
Na co si dát pozor:
- důležitá je nejen kvalita materiálu, ale i kvalita konstrukce
- výplet nesmí být přepnutý
- kvalitní konstrukce jsou z duralu nebo ocele
Pozor na levné napodobeniny. Ty totiž nejsou stálé a už vůbec ne odolné (hlavně kvůli tomu, že bývají příliš slabé). Často se používá také plast, který může na první pohled připomínat ratanové pruty.
Co dělat, aby ratanový nábytek vypadal jako nový
Pravý ratan je považován za luxusní materiál, žádnou speciální péči ale nepotřebuje. Na běžnou údržbu postačí prachovka a vlhký hadřík, pro štěrbiny a mezery je možno využít vysavač. Po čase lze ratan znovu přelakovat (bývá dodáván již nalakovaný a ošetřený).
Výhodou ratanu je možnost umístit jej i do vlhkého prostředí. Proto se o jeho osud nemusíte strachovat ani v koupelně.
Jak na stylovou terasu s ratanovým nábytkem
Na terase se výrazně promítne schopnost zařizovat vkusně, prakticky a moderně. Vybavení z umělého ratanu patří mezi aktuální trendy, proto můžete vybírat z bohaté nabídky. Tmavé odstíny hnědé a šedé doplněné o krémové či béžové textilie jsou vkusným trendovým vybavením. Umělý ratan je tedy v kombinaci s pevnou ocelovou konstrukcí perfektní volbou pro terasy a venkovní posezení.
Struktura nábytku z umělého ratanu může být různá: od jemnějších, ale o to hustších výpletů, až po silný, ale řidší.
Na terasy patří jedině umělý ratan, protože přírodní není tolik odolný.
Polštáře a matrace dělají mnoho. Pečlivě vybírejte barvu a vzor potahů.
S designem umí kouzlit i tvar a pevnost polštářů.
Chcete-li dostat na terasu barvy, pak vyberte barevné povlaky na polštáře nebo deky.
Nezapomeňte na ratanové doplňky: stoličky, obaly na květináče či truhlíky.
Jak natírat proutěný nábytek
I když je ratan odolný, vyžaduje péči. Zanedbaného a časem oprýskaného ratanového nábytku se nezbavujte. Raději sáhněte po barvě a zkuste jej renovovat. Zajímavě může vypadat s bílou i hnědou jednotnou barvou. Před nátěrem nábytek důkladně očistěte, zbavte vad a důkladně omyjte a osušte. Vyberte barvu odpovídající povrchu i podmínkám, jimž bude nábytek odolávat. Pokud je to možné, použijte barvu ve spreji. Jednak bude její nanášení rychlejší, jednak i pohodlnější.
Vlhkost by ratanu vadit neměla, co mu ale rozhodně vadí, jsou podmínky na podzim a v zimě. Voda v kombinaci s mrazem dobrotu nedělá. A to ani u přírodního, ani u umělého. Nezapomeňte jej schovávat, nejlépe i vyčištěný, aby v létě stačilo jen vynést a bez starostí začít venkovní sezonu.
Diskuse k článku