Základem správného zazimování jezírka je důkladné čištění
Okrasné jezírko je prvkem, který pomáhá utvářet příjemný ráz celé zahrady. Je však potřeba ho správně připravit na zimu, aby i další sezónu mohlo těšit všechny, kdo na zahradě hledají zázemí pro relaxaci a odpočinek. Zazimování jezírka je proto vhodné provádět před příchodem prvních větších mrazů, které mohou ohrozit vše, co se v jezírku nachází.
Zazimování jezírka vyžaduje v prvé řadě čištění, aby rostliny či ryby a další živočichové měli pro přečkání zimy ty nejpříhodnější podmínky. Pokud v něm není nic, co si dlouhodobě pěstujete, pak ho můžete na zimu kompletně vypustit. Je-li zahradní jezírko jen nádobou umístěnou nad zemí, pak je přenesení do teplejších míst nevyhnutelné. Jaká jsou tedy obecná doporučení pro zazimování jezírka zabudovaného do země?
Zazimování jezírka bez ryb či rostlin
Zahradní jezírka, která jsou pouze ozdobným prvkem, je dobré na zimu vypustit. Pokud by v nich voda zůstala, pak u plastové nádrže či jámy s plachtou riskujete zničení materiálu působením mrazů a vznikajícího ledu. Samozřejmostí je vyjmutí čerpadla, UV svítidel, filtrů a dalších podobných zařízení. Toto doporučení platí pro všechny případy, ne pouze pro zahradní jezírka, kde majitelé nic nepěstují nebo nechovají. Pokud se vám nechce vodu odčerpávat v celém objemu (zvláště u větších jezírek), pak postačí jen částečné vypuštění a vyčištění.
„Aby hladina nezamrzala, je dobré na ni položit PET lahve, větvičky či otepi slámy.“
Zazimování jezírka s rybami a rostlinami
Zazimování jezírka, kde chováte ryby, želvy nebo pěstujete rostliny, je o trochu náročnější. I tak se dá samozřejmě zvládnout. Jestliže je zahradní jezírko domovem exotických a teplomilných druhů živočichů či rostlin, musí se pro ně přes zimu nalézt jiné místo, kde nemrzne, a nehrozí tak uhynutí. Lze je zimovat i při pokojové teplotě či například v kůlně (zahradním domku, ve sklepě apod.), vždy s ohledem na to, jakou teplotu potřebuje konkrétní druh k bezproblémovému přežití chladného období.
„Pokud hrozí velké mrazy, je vhodné přikrýt hladinu polystyrénovými deskami, kusy dřeva nebo větvemi.“
Jestliže však v zahradním jezírku chováte druhy, které jsou schopné zimu přečkat i v něm, je potřeba jim nechat dostatek vody. I když z jezírka odčerpáte vodu, musíte tam nechat hloubku nejlépe okolo 1,5 metru. Tím je rybám a některým druhům želv zajištěno prostředí, ve kterém zimu přečkají (u dna).
Základem je však již zmiňované vyčištění, a to zejména od organických zbytků (spadané listí, zbytky rostlin, mrtví živočichové apod.), z nichž se při rozkladu uvolňují toxické látky, pro ryby nebezpečné. Během zimy je pak nejdůležitější hlídat, aby nezamrzla hladina, tedy aby ryby i rostliny měly zajištěný přísun kyslíku. Pokud se tak stane, je třeba co nejdříve vyvrtat do ledu dírky, a to na několika místech. Vrtání je třeba provádět opatrně, aby ryby neutrpěly šok z hluku a otřesů.
Správně provedené zazimování jezírka je základem jeho úspěšného dlouhodobého provozu. Pokud je jen mělké nebo se celé nachází nad zemí, pak je nutné řešit kompletní přemístění obsahu do teplejších prostor. Zahradní jezírka zabudovaná a hluboká vyžadují péči, která začíná vhodným čištěním. S tím mohou pomoci i speciální přípravky, co jsou na trhu k dostání.
Diskuse k článku