Čištění kuchyňských spotřebičů
Na to, že je používáme denně, jim zase tolik pozornosti nevěnujeme. Od kuchyňských spotřebičů očekáváme, že budou věrně sloužit, a bezděčně je pak odsouváme do pozadí. Čas od času je však potřeba pořádně je v rámci generálního úklidu vyčistit a uvést do odpovídajícího stavu. Jak co nejlépe odstranit nečistoty, mnohdy velmi odolné?
Úklid kuchyně nepatří zrovna do kategorie oblíbených činností, ovšem není zbytí. Při přípravě pokrmů je třeba, aby bylo čisto, stejně tak je nutné, aby i spotřebiče nebyly zanešeny nečistotami. Pro vyčištění sporáku, lednice nebo mikrovlnné trouby můžete zvolit tradiční postupy nebo využít sílu přírodních přípravků.
Čištění trouby
O tom, že je trouba jedním z nejvíce znečištěných spotřebičů, není pochyb. Proto, aby nebylo čištění noční můrou, se musíte postarat ihned po jejím použitím – ještě když je mírně teplá, vytřete ji hadříkem se speciálním přípravkem na čištěnu trub. Důkladně ji pak vyčistíte tak, že přípravek nanesete na povrch, necháte působit alespoň hodinu a poté setřete.
Ekologické varianty a babské rady k čištění kuchyňských spotřebičů:
- mastnotu odstraňují přípravky s citrusovým olejem
- do špinavé trouby nasypte sůl, horkem ji nechte zhnědnout – nasaje mastnotu a poté se snadno vymete či vysaje
- radikální je použití čpavku v pekáči, který se nechá přes noc v troubě a tím povolí zašla špína
- na povolení nečistot se dá využít i horká voda: jejím vypařováním by mělo vše povolit a jít lépe odstranit (metodu lze použít i pro mikrovlnné trouby, ideálně ještě s pokrájeným citronem v lázni)
- sklo lze účinně vydrhnout sodou
Stejné principy se využívají také na sporák – zejména posypání solí. Vhodným pomocníkem je také plastová škrabka na led.
Toustovače, vaflovače
Příprava toustů s sebou přináší i značné znečištění povrchu – komplikací při čištění bývá obava, aby nebyl povrch poškozen. Rozhodně se nedoporučuje používat chemické přípravky, protože potraviny přichází s plochou do kontaktu. Čistí se tedy jen vodou a použitím hadříků. Vyhněte se ostrým předmětům (plastovým, dřevěným i kovovým). Jako prevence se doporučuje povrch lehce vymazat, i když je nepřilnavý.
Čištění lednice
Místo, kde skladujeme potraviny, by mělo být perfektně čisté. Jednou za měsíc se doporučuje otřít je slabým roztokem sava, šetrněji potom vodou s octem nebo jedlou sodou.
- s lednicí se pojí boj se zápachem. Proti tomu se dá bojovat vložením misky s octem nebo plátky citronu. K dostání jsou i chemické přípravky ve formě tekutiny nebo granulátu.
- tvorba bakterií se omezí i tím, že se do lednice nebude vkládat teplé jídlo
Čištění varné konvice
O rychlovarnou konvici je potřeba starat se důkladně, aby byla její životnost co nejdelší. Tvoří se v ní vodní kámen, jenž se musí průběžně odstraňovat. Přípravky pro údržbu si můžete vybrat v obchodech (odvápňovače), ovšem levnější variantu si připravíte i v domácích podmínkách. Potřeba je opět ocet nebo kyselina citronová. Obojí se v roztoku nechá přejít několikrát varem a přibližně hodinu působit.
Nevýhodou je možná po krátkou dobu pachuť v nápojích, ovšem organismus nikterak nepoškozuje.
Odvápňovače se dají využít i do dalších spotřebičů – myček na nádobí, praček či žehliček.
Opečovávaní domácí spotřebiče nejen, že budou sloužit déle, než zanedbávaní kolegové, ale budou také nablýskanými vizikami hospodyněk. Pravidelnost v péči pak zaručí, že námahy nebude tolik najednou.
Diskuse k článku