Hloubkové čištění dřevěné podlahy
I když se o podlahu staráte pravidelně, dopřáváte jí péči kvalitními přípravky a celkově se k ní nechováte hrubě, jednou za rok je vhodné provést hloubkové čištění. Každá krytina má své nároky, ovšem právě dřevěné je mají nejvyšší a péče o ně patří k náročnějším. Nic nevydrží věčně jako nové, mezi hlavní ukazatele nutnosti hlubšího vyčištění patří zašedlé skvrny, jež běžnými přípravky nevyčistíte a také viditelná únava materiálu.
Správná péče pomůže dlouhodobě udržet pěkný vzhled, ale co vlastně znamená „správná péče?“ Ještě před tím, než odsoudíte podlahu k celkové renovaci, zkuste hloubkové čištění.
Základní čistění dřevěných podlah
Vytírání podlahy patří mezi ty méně náročné domácí práce. Dřevěným podlahám ale věnujte více pozornosti, zaslouží si ji. Během týdne postačí suché čištění - setřít prach a drobný nepořádek antistatickou utěrkou, víkendový úklid už ale vezměte zevrubně: vysajte prach, nečistoty, zvířecí chlupy, písek a kamínky, jež by mohly povrch poškrábat. Lépe se tak dostanete i do rohů. Poté použijte speciální přípravek a podlahu „stáhněte“ jen lehce vlhkým hadrem (mokré čištění). Rozhodně se vyhněte používání jak agresivních přípravků i přístrojů. Nástavec by měl být s měkkým vyústěním (maximálně jemný kartáč) na parkety.
- pozor: dřevěné podlahy nesnáší vlhkost
- vhodný mop je z bavlny nebo mikrovlákna (nabírá na jedno setření maximum nečistot)
- rozhodně nepoužívejte běžný saponát
- pozor na ředění přípravků a vhodnou teplotu vody
- po mytí lze nanášet ještě vosk nebo lak
Hloubkové čištění podlah
S moderními přístroji lze podlahy omladit o 5 – 10 let. Jednou z variant je lehké vybroušení pomocí horizontální rotující podložky, kdy je však zásah příliš radikální. Vhodnější je použít přístroj s rotujícími kartáči, který taktéž odstraní skvrny a další léta odolávající skvrny, avšak není ke dřevu natolik agresivní. Poté je však nutné povrch znovu přelakovat. Jedná se ovšem o úkon, který se neprovádí často a za výsledek jistě stojí. Čistit tak můžete podlahy v interiéru i exteriéru.
Odstranění skvrn z dřevěné podlahy
Pokud si ani hloubkové čištění neporadilo s některými skvrnami, pak je zde několik tipů na to, jak se jich zbavit:
- mastné skvrny lze odstranit opatrně peroxidem vodíku nebo terpentýnem; pokud se jedná o akutní pomoc, pak olejovou skvrnu posypte solí
- druhou variantou je aplikování jedlé sody a následně „vytření“ skvrny jarovou vodou. Místo nakonec ošetřete ještě vysychavým olejem.
- terpentýn se v souvislosti s dřevěnými podlahami uvádí jako univerzální odstraňovač skvrn. Po jeho použití je potřeba následně místo znovu namořit.
Pořízení a následné čištění dřevěné podlahy s sebou nese jistá rizika. Kdo si ji však pořídí, může být i po letech spokojen se svou investicí.
Diskuse k článku