Zahradnický kalendář: práce na zahradě v listopadu

Zahradnický kalendář: práce na zahradě v listopadu

I když je venku sychravo, často prší a je zima, rozhodně to neznamená, že by měli zahrádkáři zůstat v teple doma. I během listopadu si zahrada zaslouží péči, která se nese především v duchu ochrany před zimou. Máme pro vás další díl zahradnického kalendáře, ve kterém se zaměříme na to, co vše je potřeba udělat na zahradě během měsíce listopadu.

Vysázejte růže, než začne mrznout

Pokud jste ještě nevysázeli nové růže, během listopadu to ještě můžete stihnout. Pro sázení růží je ideální dobou první polovina listopadu. Až začne mrznout,už bude pozdě. Růže sázejte do suché hlíny. Zahrádkáři často chybují a růže vysazují do mokrého bláta, které často způsobuje hnití kořenů. Postarejte se o to, aby kořeny růží nebyly oschlé, pokud jsou, namočte je před vysazením do vody.

Během listopadu byste se měli postarat také o růže, které jsou již vysazené. Měli by se obrýt, kořeny přihrnout zeminou a nakonec přikrýt chvojím, které je ochrání před mrazy. Pokud máte růže stromkové, stáhněte korunu, ohněte a zakryjte chvojím. Koruny starších růží doporučujeme zkrátit a obalit geotextilií, která je ochrání před mrazy.

Mráz a list

Pozor na mrazíky, které se dostaví bez ohlášení.

I v listopadu se sklízí zelenina

Listopad je stále měsícem sklizně zeleniny. Pokud jste některé pozdní druhy dříve vysadili, teď se můžete těšit z úrody. V listopadu se sklízí například pórek nebo růžičková kapusta. Pokud jste zasadili čínské zelí, a ještě by si zasloužilo chvíli růst, nechejte ho na záhoncích. Čínskému zelí nevadí ani mírné mrazíky, a tak bez problémů „dojde“. Některé druhy cibule nebo česneku můžete nechat v zimě také delší dobu, musí se ale jednat o ozimé druhy, které by měly být chráněny geotextilií.

pórek

Připravte se na tuhou zimu

Práce na zahradě v listopadu by se měly nést především ve znamení ochrany rostlin a stromů před tuhou zimou, která přijde dřív, než se nadějeme. Čím pečlivější budete při zazimování a ochraně před sněhem a mrazy, tím bude oživení zahrady na jaře jednodušší.

Ochranu před mrazy si zaslouží i mrazuvzdorné trvalky, u kterých může silný mráz poškodit jejich mělké kořeny. Tyto rostliny stačí zakrýt suchou slámou nebo chvojím. Oblíbenou ochranou je také zahrnutí rostlin vrstvou kompostu, účinným řešením je přihrnutí kořenů opadanými listy.

Listí na zharadě

Ochranu před sněhem a mrazem si zaslouží nejen rostliny, ale také stromy a keře. Dřeviny se často poškodí tíhou těžkého mokrého sněhu. Pokud se chcete vyhnout zlomení větví, ochraňte je stříškami z prken, nebo dřeviny svažte do tvaru kužele. Každý zahrádkář ví, že během zimy je hladová zvěř, která dřeviny okusuje. Proto je třeba ochránit stromy a keře proti okusu, například použitím pletiva. V listopadu také dřeviny zalijte, a to tak, aby se voda dostala až ke kořenům.

Na co dalšího v listopadu nezapomenout

I když je ochrana rostlin a dřevin a sklizeň některých druhů zeleniny hlavní náplní práce, činností na zahradě, které je potřeba udělat, je mnohem víc. Pojďme si některé z nich v bodech připomenout, abyste na ně nezapomněli:

  • Pokud jste trávník neposekali na konci října, máte poslední šanci. Posekejte trávník na 4 centimetry a posekanou trávu posbírejte do koše.

  • Ukliďte zahradu. Shrabte listí, odstraňte ovoce na stromech i pod nimi.

  • Zkontrolujte skleníky a pařeniště, v případě poškození je opravte.

Skleník

  • Máte na zahradě jezírko? Vyčistěte jej od listí a dalších nečistot. Chcete-li zabránit dalšímu padání listí, nad hladinu natáhněte speciální síť.

  • Očistěte zahradní techniku a uložte ji tak, aby přečkala do jara a zase vám dobře sloužila. Očistěte sekačky, případně vypusťte palivo a u listových pil nahraďte bioolej olejem minerálním.

  • Upravte půdu. Pokud potřebujete upravit pH, proveďte vápnění. Přidáním draselných a fosforečných hnojiv pak přispějete k mrazuodolnosti půdy.

Zahrádkáři se nezastaví ani listopadu. I když práce na zahradě během studených sychravých dnů není zrovna příjemná, i v listopadu se zpravidla objeví několik dní, během kterých svítí sluníčko a je příjemně. Využijte jich a udělejte na zahradě vše, co je potřeba. Zbytek deštivých dnů pak budete moci strávit v teple domova.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Jak na výměnu vchodových dveří

Výměna vchodových dveří je určitě dobrá investice, ale klíčové je už to, jakou firmu si člověk vybere. Na trhu...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Jak opravit lakovaný nábytek a vrátit mu původní vzhled

Lakovaný nábytek působí elegantně a chrání dřevo před poškozením. Časem se ale může objevit řada nedokonalostí – škrábance, skvrny, odlupující se lak. Naštěstí ale většinu z těcho vad dokážete opravit sami, ani...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...