Pyramida na jahody ušetří prostor a přinese pěstitelské úspěchy
Nemáte na pěstování jahod dostatečně velkou zahradu nebo nemůžete vystát sklízení jahod obalených hlínou, protože rostou přímo u země? Pak vyzkoušejte pěstování jahod v pyramidě, které přináší řadu výhod. Jahodové pyramidy se k pěstování používají po celém světě, protože usnadňují pěstování a současně vypadají zajímavě. Pyramidu na jahody si tak můžete postavit třeba i na dvoře nebo velké terase. Přečtěte si, jaké výhody vám jahodová pyramida přinese a jak si ji vlastnoručně vyrobit.
DÁLE NA TÉMA: 7 TIPŮ PRO PĚSTOVÁNÍ JAHOD
Co je to pyramida na jahody
Pyramida na jahody je jednoduchá zpravidla dřevěná nebo plastová konstrukce, která svým tvarem připomíná pyramidu. Umožňuje pěstování rostlin v několika patrech a vyniká vylepšením zavlažovacího systému. Pěstování jahod v pyramidě tak přináší řadu výhod počínaje úsporou místa po snížení intenzity zavlažování.
Na dvorech a terasách, případně velkých balkonech, se používá jako zajímavá venkovní dekorace. Z hlediska efektivity má podobné vlastnosti jako vertikální zahrady, pěstební pytle či kapsy.
Proč pěstovat jahody v pyramidě
Proč jahody vysadit právě do pyramidy, a ne klasicky do záhonů? Pokud chcete jahodníky pěstovat ve větší míře, tradiční způsob výsadby bude přece jen vhodnější. Pokud však chcete vysadit menší počet sazenic a zabrat přitom jen minimum prostoru, sáhněte po jahodových pyramidách. Přinesou vám hned několik výhod:
Úspora místa
Jen na vás, pro jak velkou jahodovou pyramidu se rozhodnete. Postavit můžete nízkou třípatrovou pyramidu, stejně tak i vysokou šesti nebo sedmipatrovou pyramidu, která už pojme opravdu velké množství sazenic jahod. Velikost pyramidy na jahody si můžete upravit podle svých preferencí. Může mít čtvercovou, obdélníkovou, nebo kruhovou základnu, stejně tak i nepravidelný tvar. Snadno si ji přizpůsobíte tak, aby se vešla do jakéhokoliv venkovního prostoru.
Sesbírané plody budou čisté
Další nespornou výhodou pyramid na jahody je čistota plodů. Při pěstování jahod v záhonech se plody brzy obalí bahnem. Jsou totiž nízko půdy, která se při zalévání rozmočuje a rozprskává do okolí. Po vydatném dešti budou plod jahod velmi špinavé. V případě pěstování v pyramidách nic takového nehrozí. V době sklizně jsou plody krásně čisté, a tak vám odpadají starosti s jejich čištěním.
Možnost omezit zálivku
Jak jsme psali v první části našeho povídání o jahodách, aby byly plody jahodníků velké a šťavnaté, musí se rostlina zalévat pravidelně po řadu měsíců. Pokud jahodníky vysázíte do pyramidy, získáte možnost četnost a intenzitu zálivky omezit. Do pyramidy se zapichují plastové trubky s dírkami, které umožní rozvod vody ke všem rostlinám a přímo k jejich kořenovým systémům.
Jahody budou méně náchylné na výskyt plísní
Na jahodnících pěstovaných v jahodových pyramidách se plísně a další choroby objevují méně často než u jahodníků pěstovaných na záhonech. Proč tomu tak je? Může za to důmyslný systém zavlažování. Protože se zálivka řeší rozvodem vody přes děrované trubky, odpadá potřeba zalévání rostlin shora. Proto se při zalévání nemusí namáčet listy ani dozrávající plody, voda jde přímo ke kořenům. Zdrojem plísní bývá vlhkost na listech a plodech, ta je v tomto případě maximálně eliminovaná.
Při sklizni se nemusíte příliš hrbit
Jahodové pyramidy oceníte i v době sklizně. Shrbení totiž budete jen při sběru ze spodního patra, naopak při sklizni z horních pater můžete stát vzpřímení. Pěstování v pyramidách na jahody je tak oblíbené i mezi starými lidmi, kteří se potýkají s omezenou pohyblivostí.
Zajímavou alternativou k pyramidě jsou vyvýšené záhony
Jahodovou pyramidu si můžete zakoupit i vyrobit
Pyramidy pro pěstování jahod se vyrábí z různých materiálů, nejčastěji pak ze dřeva nebo plastu, případně ze zahradních tvarovek. Chcete-li mít sázení bez starostí, pořiďte si komerčně dostupné stavebnice pyramid, které jednoduše složíte a hned můžete začít používat. Jste-li zruční a dáváte přednost vlastní výrobě, jahodovou pyramidu si sestavte s dřevěných prken nebo palet. Nezapomeňte, že rám musí mít dostatečnou výšku, aby pojmul celé kořeny jahod. Výška rámu v každém patře musí být alespoň 15 cm. Sazenice jahod vysazujte v cca 25cm rozestupech.
Přečtěte si související články:
Diskuse k článku