Zahradní sprchy: Jaké existují druhy?
Horké letní dny přímo vybízejí k pobytu u vody. Ne každý má však možnost strávit celý den u bazénu nebo na koupališti. Pro tyto případy jsou tu zahradní sprchy, které poskytnou rychlé a snadné osvěžení. Je pouze na vás, kolik chcete do zahradní sprchy investovat. K dispozici jsou modely za pár stovek i designové kousky za desetitisíce.
Zahradní sprchy však neslouží pouze k chladivému osvěžení. Využít ji můžete při zahradničení, umývání kola nebo jako pomocníka při koupání vašeho domácího mazlíčka. Také majitelé bazénů zahradní sprchu uvítají. Opláchnutím těla před vstupem do bazénu totiž zabráníte znečištění vody i filtru.
Druhy zahradních sprch
Nemáte – li zrovna chuť investovat do zahradního osvěžení velké peníze, vyrobte si zahradní sprchu sami Je to jednoduché. Postačí vám větší, nepoškozený sud, který umístíte na vyvýšené místo. Ideálně poslouží střecha garáže nebo zahradní altán. K sudu pak stačí připevnit hadici tak, aby vznikl samospád, a můžete si užívat letního osvěžení. Pro větší efektivitu doporučujeme natřít sud černou barvou, která přitahuje sluneční paprsky.
Využijte sluneční energie, solární sprchy to umožní
Velmi populárním druhem zahradních sprch, jsou sprchy solární. Využívají slunečních paprsků k ohřevu vody a poskytují tak levné zahradní sprchování. Solárních sprch je dnes na trhu hned několik. Zvolit můžete například jednoduchou přenosnou sprchu se závěsným zásobníkem. Její výhodou je snadná manipulace, nevýhodou však je menší obsah zásobníku. Máte – li na zahradě pro sprchu vyhraněné stálé místo, ideální je pro vás pevná varianta solární sprchy. Zásobník se ukrývá přímo v těle této zahradní sprchy a pojme zhruba 35 litrů vody. Vybírat můžete i z velmi nápaditých a netradičních kousků.
Kam umístit zahradní sprchu?
Před tím, než si pomocníka v podobě zahradní sprchy pořídíte, dobře si rozmyslete, kam ho umístíte. Mohlo by se to totiž stát, že proud vody brzy udělá z vaší zahrady nevzhlednou bažinu. Doporučujeme proto vytvořit pod zahradní sprchou malý vybetonovaný nebo jinak obložený prostor s odtokovým kanálkem, který přebytečnou vodu odvede. Sprchu na solární bázi je pochopitelně vhodné umístit na slunné místo, kde příliš nefouká. Závětří orientované na jih vám zajistí ohřev vody bez námahy.
Nezbytná údržba zahradní sprchy
Při manipulaci se zahradní sprchou je nutné pamatovat na několik základních věcí. Voda v zásobníku by neměla být starší než tři dny. Dále je nutné pravidelně kontrolovat ventily a kohoutky, aby je nepoškodil vodní kámen. Zahradní sprchu můžete využívat od jara do podzimu na nejrůznější činnosti, na zimu jí však dopřejte odpočinek, uzavřete přívod vody, vyprázdněte zásobník a uložte ho na suché místo.
Diskuse k článku