Vytvoření okouzlující okrasné zahrady vyžaduje cit pro estetiku i trpělivost
Na vzhled zahrady kladou lidé různé nároky. Někomu postačí méně udržovaná, kde bude místo na několik kusů zahradního nábytku, někdo pozemek u domu žádným způsobem neřeší. Pokud však má být zahrada zázemím pro odpočinek, které ulahodí nejednomu oku, pak se povětšinou objevuje snaha zařídit ji jako okrasnou. Co je pro okrasné zahrady typické?
Při tvorbě okrasné zahrady byste se měli zaměřit především na to, aby se na ní nenacházelo žádné „hluché“ místo, tedy takové, které by pečlivě upravený a nápaditě řešený zbytek pozemku svým vzhledem sráželo. Chcete-li si okrasnou zahradu zařídit, zapomeňte na harampádí, pro které se často plocha u domu stává skladovacím prostorem. Také počítejte s tím, že zahradě je nutné věnovat dostatek času v podobě péče. Pokud víte, že takové možnosti nemáte a nechcete si najmout zahradníka, pak se budete muset spokojit s běžně vypadající zahradou. Nechte se inspirovat našimi tipy a vytvořte si zahradu, která učaruje každému, kdo se v ní ocitne.
Okrasná zahrada musí být oddělena od rušivých okolních vlivů
Obecně se dá říci, že při plánování a následné realizaci okrasné zahrady je třeba nejprve myslet na její oddělení od jakýchkoliv rušivých vlivů. Platí to zejména u domů, které jsou situovány u silnic a podobně nežádoucího okolí. Znamená to ale nejen optické, ale také zvukové oddělení. Toho lze dosáhnout křovinami v podobě živého plotu či hustě vysázenými stromy apod.
Obvodové vysázení dostatečně hustě rostoucí zeleně plní funkční, estetické i kompoziční nároky na okrasné zahrady, které představují pomyslné rozšíření obytného prostoru pod širé nebe, kde by uživatele rozhodně nemělo nic rušit, to znamená i případné zvídavé pohledy od sousedů. Pokud však hodláte zahradu pouze vystavovat jako pěkné dílo odrážející vaši fantazii a nebudete ji využívat pro odpočinek, pak samozřejmě nemusí být tyto požadavky tak striktní.
Základem okrasné zahrady je upravená zeleň a ozdobné doplňky
Na okrasné zahradě nesmí chybět to, co z ní dělá něco více než jen obyčejný upravený pozemek u domu. Jedná se o rostliny a všechny prvky, které pomáhají prostor zútulnit a vyšperkovat do sebemenšího detailu. Co tedy patří do okrasné zahrady?
- udržovaný trávník
- trvalky
- okrasné dřeviny
- sezónně kvetoucí květiny
- křoviny a trávy
- dekorativní dlažba
- sošky
- upravené vodní plochy (jezírka, vodotrysky)
- symetrické cestičky
- pěkné oplocení
- skalka
- správně rozvržené osvětlení (o tom se můžete dočíst potřebné informace ZDE)
- altánek a další odpočinkové plochy
- modelovaný terén (u velkých zahrad)
S plánováním okrasné zahrady pomůže architekt i speciální program
Jedním z typických poznávacích znamení okrasné zahrady je určitě pravidelnost tvarů a symetrické rozvržení prvků. Ne každý je ale schopen svůj pozemek do požadované podoby upravit sám. V takovém případě se nabízí služby zahradního architekta, případně s realizací pomohou i speciální počítačové programy, ve kterých je možné vytvořit 3D návrh, podle kterého pak lze postupovat.
Okrasné zahrady už dávno nejsou doménou honosných sídel. Pozemek lze do detailně řešené podoby upravit i v rámci menších ploch, stačí jen nebát se rozvinout svou fantazii a pustit se do toho. Pamatujte ale také na to, že okrasná zahrada musí být neustále udržovaná, což vyžaduje nejen čas, ale také sílu a chuť.
Diskuse k článku