Vyhřívání okapů není složité, instalaci kabelů zvládnete i sami
Nejrizikovější částí domu jsou přes zimu jednoznačně okapy. Jejich hlavní funkce spočívá v odvodu vody, což přes chladné měsíce komplikuje vznikající led, jenž může mít na svědomí následné zatékání. Okapům plným ledu se dá přitom snadno zabránit – stačí použít topné kabely, jež umožní bezproblémový průtok při odtávání a opětovném zamrzání.
Kutilům jistě postačí zmiňované topné kabely, kdo ale nemá čas, případně chuť pouštět se do větších akcí, jistě ocení kompletní systémy elektrického vyhřívání okapů. Pro domy v nižších polohách možná zbytečnost, na vysočině nebo v horách perfektní řešení.
Na jakém principu funguje vyhřívání okapů
Topné kabely do okapů fungují na principu vodičů, jejichž povrch se zahřívá. To má na svědomí materiál s větším odporem. Jejich povrch dosahuje teploty 30 – 60°C a řeč o nich byla již v souvislosti s možnostmi pro vytápění psí boudy. Kabely se dají běžně koupit, takže se nemusíte obávat komplikovaného běhání po obchodech. Dalším druhem jsou potom samoregulační topné kabely, jejichž topný prvek tvoří polovodivé jádro, které dokáže díky umístění mezi dvěma paralelními polovodiči měnit teplotu v závislosti na okolí.
Ty nejpropracovanější systémy jsou opatřeny intervalovým termostatem. Regulátor uvede kabely do provozu jen v případě, že teplota klesne pod určitou hranici a také tehdy, je-li ve žlabu voda v jakémkoliv skupenství.
Instalace vytápění okapů
Topné kabely položíte do okapů i sami, takže není potřeba volat odborné firmy. Poté, co si propočítáte potřebné množství materiálu, pořídíte si také speciální úchytky. Ty by měly vyjít na každý metr. Zaháknou se o okraj okapu a do jejich žlábků se vmáčknou kabely.
Pokud pořizujete systém s termostatem, pak je potřeba umístit senzory. Vhodné místo je na stinné straně domu poblíž okapu, které však není v závětří. Nedoporučuje se umísťovat jej přímo do žlabu, kde by ho mohly ovlivňovat samotné kabely. V některých případech bude systém vybaven i senzorem na vlhkost nebo námrazu.
Finanční náročnost
Záleží samozřejmě na tom, jak bude systém složitý, a hlavně rozsáhlý. Metr toho nejsložitějšího vyjde asi na pět set korun. U samotného topného kabelu s výkonem 80 W vyjde 8 metrů na cca dva tisíce korun. Počítat musíte také se spotřebou energie – v průměru vyjde používání topného systému v okapech na 700 korun za zimu. Vše závisí ale na výkonu a intenzitě používání.
Životnost topných kabelů závisí na jejich namáhání a kvalitě materiálu. Ať už tedy instalujete topný systém do novostavby nebo jej použijete při rekonstrukci, vždy bude sloužit tak dlouho, jak samotné okapy. Vytápěné okapy navzdory své ceně mohou ochránit budovu před mnohem většími škodami.
Diskuse k článku