Správné natírání plechové střechy dokáže prodloužit životnost
Udržování plechové střechy je daní za její jednoduché pořízení a nízkou cenu. Není snadné zachovat stav, kdy je nejen funkční, ale také pěkná na pohled. Natírání plechové střechy se tak nevyhne nikdo. V pravidelných intervalech je třeba chránit ji před korozí, která by postupně střechu zcela zdevastovala, ale také před mechy nebo lišejníky. Jak tedy při natírání plechové střechy postupovat, aby bylo vše v maximálním pořádku?
Nejvíce jsou plechové střechy namáhány přes zimu, kdy jsou vystaveny rozmarům počasí – déšť, sníh, mráz i rozdílné teploty na ně nemají dobrý vliv. Udržování dobrého stavu plechové střechy je tak nevyhnutelné pro dlouholetou výdrž.
Barva pro natírání plechové střechy
Odborné firmy provádí natírání plechové střechy ve dvou vrstvách dvěma typy barev. Jejich výběr by měl být důkladný, protože musí být speciálně určeny na použití pro plech a odolnější povětrnostním vlivům. Nesmí vyblednout na přímem slunci, ani začít dělat fleky.
Také pokud se do natírání plechové střechy budete pouštět sami, volte dvě až tři vrstvy nátěru s různými vlastnostmi. Kombinace základního, tzv. ochranného nátěru, a vrchní vrstvy zaručí dlouhotrvající účinek. Vše ale musí jít krok za krokem. Důkladně se musí začít už od prvních kroků natírání plechové střechy a v precizní práci pokračovat až do konce.
Natírání plechové střechy: Akrylátová barva versus syntetická barva
Hlavní rozdíl je v pojivé látce. Akrylátové nátěry mohou být rozpouštědlové nebo disperzní, u syntetických je celá řada možností – od od alkydové pryskyřice až po polyesterovou pryskyřici; většinou se jedná o jednosložkové rozpouštědlové nátěry.
Čistota je pro natírání plechové střechy základ
Začíná se vždy stejně – odstraněním nečistot ze střechy. Někdy postačí silný proud vody (práci usnadní wapky), jindy je třeba sáhnout po ocelovém kartáči a drhnout manuálně. Dokonale očištěná střecha neobsahuje žádné zbytky předchozí barvy (nebo dokonce barev), proto se často musí sáhnout po smirkovém papíru a plech řádně zbrousit. Také se musí odstranit mastnota – ať už saponátem nebo ředidlem. Základ pro to, aby barva perfektně přilnula a byla tak odolná, je hotov.
Vrstvy při natírání plechové střechy:
- 1. vrstva: nové plechy je třeba nechat zoxidovat pomocí speciálního nátěru
- 2. vrstva: antikorozní nátěr
- 3. vrstva: vlastní nátěr (počet vrstev se liší v závoslosti na druhu i výrobci)
- 4. vrstva: finální nátěr, který zaručí jednotnost barvy
Při dodržení vrstvení nebude hrozit loupání barvy.
Zdroj: egreenroofcoatings.com
Natírání plechové střechy: Ani horko, ani zima a hlavně sucho
Při samotném natírání plechové střechy je třeba brát ohled na venkovní podmínky. Rizikem bývá přílišné vedro, v němž může teplota střechy dosáhnout vysoko nad 50°C. Natírat by se tak mělo buď před létem nebo až na podzim. To už však zase práci ztěžuje rosa a vlhkost, která je také nežádoucí. Povrch musí být suchý, navíc voda nesvědčí ani čerstvému nátěru.
U přípravy barvy platí „raděi více, než méně," protože jen tak bude střecha v jednom odstínu. Nanášet se může válečkem, štětcem i pistolí – hlavně první dvě varianty se vzájemně doplňují.
Diskuse k článku