Úklid exteriéru i interiéru domu zjednoduší vysokotlaké čističe
Péče o dům je často provázena hledáním nejlepších způsobů, jak uklidit rychle a bez vynaložení velkého úsilí, které bere nejen síly, ale také spoustu času. I proto se vysokotlaké čističe objevují ve stále rostoucím počtu domácností. Práce s nimi je snadná, na druhé straně však dostatečně účinná, protože vysokotlaký čistič odstraňuje špínu proudem vody a pod velkým tlakem.
Vysokotlaký čistič využívá ke své práci nadměrného tlaku vody, který je schopen svou silou odstraňovat špínu, usazeniny a další i bez používání speciálních prostředků, které nebývají zrovna nejlepšími pomocníky v otázce zdravého životního prostředí. Domácí vysokotlaký čistič by tedy měl být vybírán po zodpovězení základních otázek:
- Co a kde budu mýt?
- Jak často budu vysokotlaký čistič využívat?
- Kolik finančních prostředků mohu na nákup vynaložit?
Základním parametrem je výkon
Je jasné, že cena za vysokotlaký čistič bude přímo souviset s výkonem, tedy tlakem, který je přístroj schopný vyvinout. Vysokotlaké čističe nižší cenové kategorie jsou určeny pro jednoduché domácí použití, kdy je třeba očistit kolo po projížďce v lese nebo zahradní nábytek či terasu, balkon a další plochy, kde není špína ve velkých a léty zpevněných vrstvách. S takovou nečistotou si poradí vysokotlaké čističe střední cenové kategorie, které jsou schopné odstranit pevněji držící špínu vzniklou například několikadenním provozem daného zařízení apod. Nejdražší kategorie obsahuje vysokotlaké čističe, co jsou vybavené natolik, aby bylo možné je používat každý den na nejrůznější typy nečistot. Stroje této kategorie využívají profesionální firmy či majitelé komerčních prostor apod.
„Kvalitnější vysokotlaké čističe umí ohřívat vodu a mýt saponátem.“
Nejčastěji jsou samozřejmě žádány vysokotlaké čističe pro domácí využití, tedy ty levnější či úplně nejlevnější. Jejich cena se pohybuje okolo 2000 až 4000 Kč, a jsou tedy určené pro běžný úklid okolo domu, případně doma – například dlaždice v chodbě apod. Provozní tlak těchto čističů se pohybuje v rozmezí od 80 do 120 Bar. Tlak je stěžejní, pokud má vysokotlaký čistič sloužit především k odstraňování špíny třeba i na špatně dostupných místech. Jestliže bude potřeba využívat vysokotlaký čistič spíše pro čištění velkých ploch, pak se doporučuje změřit se především na výkon čerpadla.
Vysokotlaké čističe potřebují příslušenství
Mnohými opomíjeným aspektem je příslušenství, které dokáže i základní vysokotlaký čistič rozšířit o spousty zajímavých funkcí. Vždy se proto před nákupem vyplatí pátrat po tom, zda vybraný vysokotlaký čistič disponuje možností dokoupení příslušenství - případně jakého. Rotační kartáč, tryska na čištění odpadů, nástavce na hubici, stříkací pistole, všechny tyto součástky mohou z jednostranně zaměřeného čističe udělat multifunkčního pomocníka, co očistí zablácená kola auta stejně jako chodníky nebo vjezdy do garáže a špinavá vrata.
„Vysokotlaké čističe s regulací výkonu jsou praktičtější.“
Nákup vysokotlakého čističe je s blížícím se podzimem stále více diskutovaným tématem. Deštivé a sychravé počasí totiž znamená, že používané věci i okolí domu jako takové je „zdobeno“ blátem, tlejícím listím a další nečistotou související s nepříznivými okolními vlivy, které jsou mnohdy pro toto období typické. Vysokotlaké čističe pomáhají udržet vše, co souvisí s provozem domácnosti, v dobrém stavu, a to bez větší námahy.
Diskuse k článku
Filip Váňa
Antonín Sovák