Tvarování okrasných dřevin není tak složité, jak by se mohlo zdát
Vytvarovat nízké i vyšší okrasné dřeviny do požadovaných tvarů chce sice trochu zručnosti a umu, ale není to nikterak složitý proces. Takzvaná topiaria jsou oblíbenou součástí předzahrádek i dvorků. Keříky a koruny stromků lze tvarovat do podoby koulí, kuželů, vytvořit můžete abstraktní tvary i konkrétní podobu například zvířat. Je jedno, jestli jako okrasu zvolíte listnaté či jehličnaté kusy, na tvarování to vliv mít nebude.
Okrasné dřeviny můžete nechat růst samostatně, ve skupinkách nebo třeba v podobě živého plotu. Právě ten se objevuje nejčastěji a je mu potřeba věnovat náležitou pozornost. Kvalitně odvedená práce rozhodně přitáhne obdivné pohledy všech kolemjdoucích.
Pro tvarování dřevin je důležitý správný výběr
Proto, aby tvar dobře vypadal, musí být rostlina ve skvělé kondici – a to je možné jen v případě, že je zvolena vhodně podle klimatických podmínek i podle typu půdy. Nejčastěji se pro tvarování používají brsleny, dřišťály, ptačí zob, nízké tavolníky, borovice kleč, tis nebo jalovec a často se setkáte i se zimstrázem. Zajímavou možností je také pěstování okrasných dřevin v květináčích – můžete je tak přesouvat kam se vám zlíbí.
Tvarování okrasných dřevin – základní pravidla
- Ještě, než začnete, je důležité stanovit si, zda chcete mít dřevinu hustou nebo spíše řidší – i na tom totiž záleží způsob řezání. Pokud vyžadujete maximální hustotu, pak si s obdobím řezu nemusíte lámat hlavu. V případě řidších větviček dávejte pozor na to, abyste netvarovali na jaře – rostliny jsou ve fázi růstu a na místě řezu by tak začalo rašit hned několik nových výhonků.
- Důležitý je ale i včasný řez. Větve nenechávejte zbytečně přerůstat, aby stínily těm spodním. Stín není vhodný – ať už pro samotný růst nebo vzhled. Mohlo by se také stát, že dřevina by rostla výrazně nepravidelně.
- Ideální doba je tedy na konci června a na začátku září. V tomto okamžiku už nebývají rostliny natolik bujné. Pro větší zásahy je ale správným časem brzké jaro (výchovný nebo omlazovací řez).
Rady pro dokonalý tvar
Jako začátečníci se nepouštějte do složitých tvarů a začněte od těch základních. Nebojte se využít šablon, které si můžete buď sami vyrobit z pletiva (vhodné pro kužely a koule) nebo je zakoupit. Ničím neublížíte tomu, když šablonu ponecháte na místě. Takový doplněk působí zajímavě.
Pokud vás trápí prázdná místa v pracně sestříhaném tvaru, pomožte si tenkými drátky nebo nenápadnými špagáty a okolní větvičky k sobě lehce stáhněte.
Pokud vás trápí prázdná místa v pracně sestříhaném tvaru, pomožte si tenkými drátky nebo nenápadnými špagáty a okolní větvičky k sobě lehce stáhněte.
U vysokých dřevin, kde vytváříte průchody, se nebojte rámů. Jednak budou bezpečnější, snadněji je obrostou a v neposlední řadě je dle rámu snadno ostříháte do požadovaného tvaru.
K perfektnímu vzhledu ale potřebujete i odpovídají nářadí – na hrubé tvary postačí klasické zahradnické nůžky, hodí se ale třeba i nožíky, pro detaily a jemnější tvary se ale hodí menší nůžky na živý plot.
Diskuse k článku