Kácení stromů na zahradě z pohledu legislativy
Pokud vám na zahradě rostou stromy, které vám překáží a vy se je chystáte pokácet, zbystřete. I když se nachází na vašem pozemku, nemůžete si s nimi nakládat podle svého uvážení. Stát má zájem o ochranu životního prostředí, a tak stanovil poměrně přísná pravidla, která se týkají kácení stromů. Některé stromy můžete pokácet bez povolení, na některé budete povolení potřebovat. Jak na kácení stromů nahlíží legislativa a za jakých podmínek můžete stromy bez obav pokácet?
Povolení na kácení stromů možná nepotřebujete
V roce 2013 byla provedena legislativní úprava, která kácení stromů na vlastním pozemku v mnohém ulehčila. Zákon totiž přesně stanovuje, za jakých podmínek pro kácení stromů povolení potřebujete, a kdy nikoliv. V mnoha případech budete moci strom bez problémů zaříznout, aniž by vám hrozila pokuta ze strany úřadů.
Na své zahradě můžete bez problémů pokácet jakékoliv ovocné dřeviny bez ohledu na jejich stáří, velikost a stav. Právě ovocné dřeviny na svých zahradách pěstujeme nejčastěji. Jabloně, broskvoně, ořešáky, višně a jiné stromy můžete na zahradě zlikvidovat bez jakéhokoliv povolení. I neovocné stromy můžete na zahradě pokácet bez povolení, ale jen za určitých podmínek.
Břízy, duby, lípy a jiné stromy můžete bez povolení pokácet jen v případě, když ve výšce 130 cm od země nepřesahují obvod kmene 80 cm. Máte-li mohutnější stromy, o kácení musíte požádat na příslušném úřadě. Ve městech řeší kácení odbor životního prostředí, v menších obcích pak samotné obecní úřady.
Kácení stromů ve špatném stavu se jen ohlásí
Pokud máte na zahradě staré nebo poničené stromy, které už nemohou dále růst a zvyšují riziko nehody či úrazu, máte právo je pokácet bez povolení. Stát se totiž snaží zabránit zbytečnému kácení neovocných stromů, u stromů ve špatném stavu je ale pokácení a vysazení nových stromů namístě.
Strom, který je suchý nebo ohrožuje kolemjdoucí na životech, můžete bez obav pokácet. Budete-li kácet mohutné stromy, musíte tuto skutečnost jen nahlásit na úřadě do 15 dnů od samotného pokácení. Do kácení větších stromů se nepouštějte svépomocí, obraťte se na profesionální dřevorubce, kteří mají zkušenosti s rizikovým kácením stromů.
Stromy kácejte v době vegetačího klidu
Pokud se chystáte pustit do kácení stromů, učiňte tak v období vegetačního klidu. Ten trvá od října do března. Během tohoto období jsou stromy v přirozeném útlumu. Pokud byste se do kácení pustili během jara či léta, kdy jsou stromy důležité pro včely, hmyz, ptactvo a jiné živočichy, úřady by z vás radost neměly. Na kácení se připravujte během léta a pusťte se do něj během podzimu či zimy. Opět platí, že v případě výskytu stromu ohrožujícího život jej můžete pokácet v podstatě kdykoliv.
Pozor na stromy v chráněných lokalitách
Pokud žijete v chráněné lokalitě, kácení stromů se vám může zkomplikovat. Na chráněné, stářím ceněné stromy nebo stromy umístěné v chráněné lokalitě totiž platí zvláštní ochrana. Pokud byste takový strom chtěli pokácet, musíte se obrátit na profesionálního arboristu, který provede dendrologický průzkum. Na jeho základě pak můžete o pokácení požádat.
Kácení stromů a povolení: stručný přehled
Na závěr pro vás máme přehlednou tabulku, ve které uvádíme, v jakých případech je při kácení stromů povolení nutné, a kdy nikoliv. Pokud se vás povinnost získání povolení týká, nepodceňujte ji. V případě nahlášení a kontroly ze strany úřadů vám hrozí vysoké pokuty.
Kácení stromů na zahradě |
|
Je potřeba povolení |
Není potřeba povolení |
Kácení památných stromů či stromů v cháněných oblastech |
Kácení ovocných stromů |
Kácení neovocných stromů, jejichž obvod ve výšce 130 cm od země přesahuje 80 cm |
Kácení neovocných stromů, jejichž obvod ve výšce 130 cm od země nepřesahuje 80 cm |
Souvislé porosty keřů o rozloze přesahujících 40 m2 |
Souvislé porosty keřů o rozloze menší než 40 m2 |
Kácení stromů ve veřejně přístupných objektech, zahrádkářských osadách, neoplocených parcelách |
Kácení suchých, poškozených nebo život ohrožujících stromů |
Diskuse k článku