Solit, nebo nesolit? Známe výhody a nevýhody posypových solí
Posypová sůl patři mezi nejznámější a nejvyužívanější prostředky pro údržbu cest a chodníků v zimním období. I když posypové soli přináší řadu výhod, jsou neekologické a způsobují řadu problémů. Přemýšlíte, jestli solit, nebo nesolit? Právě pro vás jsme sepsali stručný přehled hlavních výhod a nevýhod, které tento posypový materiál přináší.
Posypová sůl je levná a účinná
Začněme s hlavními výhodami posypových solí. Patří mezi ně cena, která se v maloobchodních cenách pohybuje kolem 150 Kč za 25kg balení. S takovým balením si nějakou dobu vystačíte. Při posypu bude sůl účinná i během sněžení, na rozdíl od štěrku nebo písku nedochází ke ztrátě účinnosti. Tím však velké výhody posypových solí končí.
Při velmi nízkých teplotách sůl nefunguje
Spousta uživatelů posypových solí si myslí, že k rozpouštění ledu a sněhu dochází za jakýchkoliv teplot. Bohužel tomu tak není. Při teplotách klesajících pod -10 °C se schopnost posypových solí vytrácí, a tak je jejich používání v podstatě zbytečné. Pokud jste tak nestihli chodník nebo cestu posolit při vyšších teplotách, nemá smysl sůl později spotřebovávat – účinek by byl takřka nulový. Při tak nízkých teplotách se klasický sůl nahrazuje chloridem vápenatým, jeho cena je však už podstatně vyšší.
Neekologický posypový materiál
Hlavním problémem posypových solí je jejich neekologičnost. Posypová se totiž na cestách a chodnících rozpouští a vstřebává se do půdy. Znečišťuje také vody a výrazně poškozuje stromy a rostliny.
Posypová sůl poškozuje obuv a oblečení
Nevýhoda sypání chodníků posypovou solí spočívá také v její agresivnosti. Při častém procházení po posoleném chodníku začne obuv degradovat, totéž platí o oblečení – zejména spodním lemu kalhot. Materiál ztrácí svou kvalitu, barva bledne.
Posypová sůl poškozuje tlapky zvířat
O negativních dopadech posypových solí by mohli hovořit zejména majitelé domácích zvířat. Při venčení psů po posolených chodnících dochází k narušení jemného povrchu na tlapkách. Agresivní sůl způsobuje poleptání a vyžaduje pravidelné mazání a ošetřování. Proto se v zimních měsících nedoporučuje venčit psy po chodnících, ale dávat přednost procházkám v zatravněných parcích nebo na polích.
Posypová sůl je poměrně účinným prostředkem proti sněhu a náledí, bere si však za to obrovskou daň. Proto doporučujeme používat šetrnější posypové materiály, například štěrk. I když nemusí být tak účinný jako soli, ve výsledků vám přinese více výhod.
Čtěte také:
Diskuse k článku