Máte zámkovou dlažbu? Po zimě vás může čekat její oprava
Zámková dlažba patří mezi nejvyužívanější typ podlahové krytiny v exteriérových prostorách. Je cenově dostupná, snadno se pokládá a vyniká snadnou…
https://www.stonex.cz/kremicity-pisek/Máte před domem, na zahradě či na parkovacím stání zámkovou dlažbu? Až roztaje sníh a skončí silné mrazy, možná budete nemile překvapeni jejím stavem. Zejména v případě špatné montáže zámkové dlažby mohlo během zimy dojít k propadnutí dlaždic, popraskání nebo vydrolení. Naštěstí není oprava zámkové dlažby nijak složitá, a tak ji do původního stavu zvládnete dát i sami. Poradíme vám, jak na to.
Sníh a mráz dávají zámkové dlažbě pořádně zabrat
Zámková dlažba patří mezi nejvyužívanější typ podlahové krytiny v exteriérových prostorách. Je cenově dostupná, snadno se pokládá a vyniká snadnou údržbou. I přesto, že jsou betonové dlaždice pevné a odolné, dostávají během zimy pořádně zabrat. Letošní zimní období je poměrně tuhé a na dlažbě se rozhodně negativně podepíše časté střídání teplot, sněžení i výskyt silné námrazy.
Chodníky, příjezdové cesty nebo terasy se pak mohou v některých místech propadnout, případně se nadzvednout. Proti tomu se dá preventivně bojovat jen těžko, materiál zkrátka pracuje. V některých případech může zámkovka i popraskat, začít se drolit nebo zkřehnout. K tomu dochází zejména u méně kvalitních materiálů, případně při nesprávném postupu pokládky. Zámková dlažba se nesmí na podkladovou vrstvu lepit, pak pravděpodobně popraská a její oprava bude náročná.
Poškozenou dlaždici vyměníte během chvilky
Pokud na ploše se zámkovou dlažbou narazíte na odštípnutou nebo popraskanou dlaždici, její výměnu za novou zvládnete hravě. Platí to však jen v případě, byl-li dodržený správný postup pokládka a dlaždice jsou volně položené na štěrkovém loži. Pokud tomu tak je, poškozenou dlaždici z plochy vyjměte.
Dopomoct si můžete mechanickým nástrojem, například velkým šroubovákem nebo majzlíkem. Zkontrolujte stav podkladu, možná bude třeba dosypat trochu štěrku a podloží vyrovnat. Poté na původní místo opatrně vložte novou dlaždici, usaďte je gumovou paličkou nebo kladívkem a volné spáry zasypejte křemičitým pískem.
Oprava propadlé nebo vzedmuté zámkové dlažby
Po zimně se může stát, že bude zámková dlažba v některých místech propadlá, nebo naopak nadzvednutá. V takovém případě budete muset opatrně vyjmout větší počet dlaždic v kritickém místě a zaměřit se na opravu podloží. Vlivem sesuvů nebo vyplavení podkladní vrstvy může být pod dlažbou malá nebo nerovnoměrná vrstva štěrku.
Zpravidla chybí nebo přebývá jen horní vrstva štěrku drobné frakce. Proto plochu vyrovnejte, odstraňte případně nečistoty a nasypejte novou vrstvu štěrku. Jeho velikost by měla odpovídat velikosti zrn na celém podloží. Aby nedocházelo k dalšímu propadání, štěrk zhutněte dusadlem, lopatou nebo jiným nástrojem.
Že je podloží v rovině poznáte pomocí vizuální kontroly s využitím vodováhy. Následně na štěrk vložte zpátky původní betonovou zámkovou dlažbu a zkontrolujte, je-li dobře usazená. Opět použijte gumové kladívko a plochu dorovnejte. Nakonec doplňte spáry novým pískem.
Spáry zámkové dlažby jsou prázdné nebo plné nečistot
Součástí pravidelné kontroly zámkové dlažby by měla být i prohlídka spár. Ty se standardně vyplňují křemičitým pískem, který se může postupně při dešti nebo tání sněhu vyplavovat. Spáry se také mohou zanášet blátem, prachem a jinými nečistotami. Na konci zimy proto zámkovou dlažbu omeťte, vyškrábněte usazenou špínu a zasypejte vrstvou nového čistého písku. Pomocí smetáku jej pečlivě nahrnujte do spár. Přebytečný písek můžete na dlažbě pár dnů nechat, zpravidla se po prvním dešti vyplaví, případně „zapluje“ do malých štěrbin mezi dlaždicemi.
Na opravu zámkové dlažby vyčkejte na konec zimy
Do opravy spár, dlaždic a vyrovnávání zámkové dlažby se nepouštějte dříve, než zima skutečně skončí. V opačném případě byste museli údržbu zámkovky provádět hned dvakrát. Do práce se pusťte až ve chvíli, kdy už nejsou hlášené žádné sněhové srážky a teplota přesahuje hranice 0 °C i během noci.
Nenechte si ujít další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku