Se zpracováním zahradního odpadu pomůže drtič větví
Péče o zahradu není jednoduchá. Činnosti, které je třeba vykonávat, aby byl pozemek pořád pěkný a plnil představy uživatelů, bývají náročné fyzicky i časově. I z toho důvodu se mnozí přiklánějí k možnosti pořídit si nástroje a nářadí, co dokážou spoustu nezbytných úkonů znatelně usnadnit. Mezi takové pomocníky se řadí i stále více populární drtič větví.
Někteří otázku, kam s větvemi po prořezu stromů, neřeší, jiní tento dřevní odpad například spalují. Pálení rostlinného odpadu má však svá stanovená pravidla, které se ne vždy podaří splnit, a tak může být příčinou mnoha zbytečných komplikací a problémů. Drtič větví dokáže potřebu zbavit se nadbytečného odpadu ze stromů řešit poměrně komfortně. Jaké typy jsou na trhu k dostání a jak fungují? O tom i mnohém dalším informují následující řádky.
Kdy přijde drtič dřeva vhod?
Drtič dřeva oceníte v mnohých případech, protože takto likvidované dřevo nezabere v popelnici tolik místa a navíc je možné ho následně i využít. Podle typu drtiče mohou vzniklé třísky menších i větších rozměrů posloužit na podpal nebo jako účinná složka kompostu, kde se tímto způsobem upravené větve budou mnohem lépe a efektivněji rozkládat. Drtič větví je tedy užitečným pomocníkem pro ty, co kompostují, pěstují stromy a keře či odstraňují zahradní odpad nežádoucím pálením. Pro majitele větších pozemků se proto zdá být drtič větví nepostradatelný.
„Drtič větví může dobře posloužit i ke zpracování kuchyňského odpadu, který je určen na kompost.“
Základní rozdělení drtičů
V zásadě je možné rozdělit drtiče větví do dvou hlavních skupin, a to na:
- nožové drtiče větví
- válcové drtiče větví (štěpkovače)
U prvně jmenovaného typu se pro princip drcení využívá nožů, které rychlým kmitáním daný odpad rozmělňují. Válcový drtič (též nazývaný štěpkovač) větví funguje trochu odlišněji. Dřevo drtí ozubeným válcem, který se otáčí. Obě popisované varianty drtiče mohou být na benzinový nebo elektrický pohon. Pro běžné domácí využití se obvykle doporučuje elektrický drtič větví, který je samozřejmě levnější a s jehož provozem nejsou spojeny další nutné výdaje.
Základní drtič větví s příkonem cca 2000 W lze pořídit za cenu okolo 2000 Kč. |
Podle čeho drtič větví vybírat?
Před nákupem drtiče je třeba rozmyslet, co od jeho výkonu očekáváte a samozřejmě k jakému účelu ho budete využívat. Na slabé větve o průměru zhruba do 2 centimetrů postačí drtič větví s příkonem do 2000 W. Sledujte také celkové zpracování (kov, plast), přítomnost vaku na odpad a možnosti mobility tohoto pomocníka. Nechcete-li být závislí na přívodu elektrické energie, pak hledejte v kategorii benzinových drtičů.
Drtič větví se pro mnoho majitelů pozemku stal neocenitelným pomocníkem, s nímž se některé nezbytné činnosti související s péčí o zahradu značně usnadní. A tak je drtič větví doporučením, které ušetří spoustu času a sil.
Diskuse k článku
ondra