„Proč se papriky sází po dvou?“ – Odpovědi na časté otázky o pěstování paprik
Pokud byste chtěli papriky vypěstovat ze semínka, měli byste je doma zasadit už během února. Na pěstování ze semen je tak v tuto chvíli už pozdě.…
Doba, kdy se sazeničky paprik přemísťují na záhony, se pomalu blíží. S tím roste i počet dotazů týkajících se pěstování paprik, se kterými se na naši redakci čtenáři opakovaně obracejí. Proto jsme se rozhodli vybrat ty nejčastější otázky a poskytnout na ně odpovědi. Pokud se letos do pěstování paprik pouštíte i vy, níže uvedené informace vám přijdou vhod.
Kdy je nejvhodnější doba pro zasazení paprik?
Pokud byste chtěli papriky vypěstovat ze semínka, měli byste je doma zasadit už během února. Na pěstování ze semen je tak v tuto chvíli už pozdě. Pořídit si však můžete předpěstované sazenice, které se do záhonů zasazují přibližně až v polovině května. Papriky jsou totiž velmi náchylné na přízemní mrazíky, které mohou způsobit úhon rostlin. Máte-li možnost výběru stanoviště, zasaďte papriky do nejvyhřátější části zahrady, která bude chráněná před větrem.
Proč se papriky sází po dvou?
Sazenic paprik se mohou, ale také nemusí sázet po dvou. V případě velkoplodých odrůd je již řadu let vžité sázení po jednom a výsledky jsou výborné. Obecně zahrádkáři upřednostňují sázení paprik po dvou díky opoře. Rostliny pak méně poléhají, vklíní se do sebe a při dalším růstu si zajistí maximální stabilitu.
Je lepší pěstovat papriky ve skleníku, nebo venku?
Všechny odrůdy paprik potřebují teplo a vlhko. Tyto podmínky lze poměrně snadno zajistit ve skleníku, naopak ve venkovním otevřeném prostoru je to o poznání složitější. Chcete-li papriky pěstovat na zahradě venku, zvolte takovou odrůdu, která pro takový způsob sadby bude nejvhodnější. Doporučujeme zvolit méně choulostivé druhy paprik s tenkou dužinou. Pokud byste chtěli pěstovat dužnaté papriky, bez pařeniště nebo skleníku nebude výsledek uspokojivý.
Jak je to s přihnojováním paprik?
Aby byly vypěstované papriky velké a plné chuti, je důležité přidat jim živin v podobě hnojiva. Ani s množstvím hnojiva to není dobré přehánět. Zkušení zahrádkáři doporučují přidat kvalitní hnojivo na zeleninu (případně hnůj) ve chvíli, když se začnou na rostlinách objevovat příliš malé lístky nažloutlé barvy. Pokud by listy paprik byly scvrklé a kadeřavé, znamená to, že jste to s množstvím hnojiva přehnali.
Je pravda, že se mají papriky zalévat odstátou vodou?
Zalévání paprik odstátou neboli odraženou vodou se doporučuji především z důvodu, že se mírně ohřeje. Pitná voda z kohoutku je totiž velmi chladná, a tak při pěstování ve skleníku způsobí rychlé ochlazení celého vnitřního prostoru. Studená voda pak při venkovním pěstování paprik nesvědčí zejména na začátku jara, kdy je i samotná půda velmi studená. Rostliny se s nízkými teplotami musí složitě vyrovnávat a proces růstu se tak mírně zbrzdí. Pokud vám to časové a technické možnosti umožňují, ve skleníku zalévejte papriky odstátou vodou vždy, na zahradě pak alespoň na začátku jara.
Na co při pěstování paprik nezapomenout?
Zasazením, zaléváním a pravidelným přihnojováním péče o sazenice paprik nekončí. V průběhu roku je třeba olamovat první květy, stejně tak i spodní výhony. Papriky pak budou bohatší na úrodu. Aby se pod svou tíhou nezačaly papriky podlamovat, je na místě je v průběhu sezóny vyvazovat.
Máte další otázky, týkající se pěstování paprik? Napište nám na Facebook, rádi vám odpovíme. Přečtěte si i další články zaměřené na pěstování zeleniny:
Diskuse k článku