Lednová zahrada: pozor na holomráz, může napáchat škody
I když je venku zima, a i ten nejvášnivější zahrádkář tráví volné chvíle v teple domova, přesto je třeba v lednu zahradu projít a zkontrolovat. V posledních letech je zejména v některých regionech na začátku roku sněhu poskrovnu, což může být pro mnohé rostliny problém. Sněhová přikrývka totiž slouží jako vrstva izolace, a když rostliny nechrání, mohou velké škody na zahradě napáchat holomrazy. Přečtěte si, na co by na začátku roku neměl zapomenout žádný majitel zahrady a na co by se měl zaměřit.
Výrazné střídání teplot trvalky ohrožuje
Při lednové procházce zahradou zkontrolujte trvalky, které jste na svých záhonech ponechaly. Při správné péči vydrží několik let, právě zima je však pro ně mnohdy kritická. Největším problémem je výrazné střídání vysokých a nízkých teplot. Poškodit je mohou i ostré sluneční paprsky, které čas od času vysvitnou i v zimě. Jak tedy trvalky ochránit? Doporučujeme přes ně přetáhnout netkanou textilii, která zajistí správné mikroklima. Levnější alternativou je přihrnutí trvalek dostatečnou vrstvou listí nebo chvojí.
Zkontrolujte zimní zábaly rostlin a stromů
Jistě jste před příchodem zimy provedly adekvátní opatření pro ochranu rostlin a stromů. Zábaly, vrstvy chvojí či listí pravidelně kontrolujte. Pokud by došlo k obnažení kořenů nebo jiných částí rostlin, mohly by strádat, a nakonec uhynout. Chvojí a slámu často rozhrabou zvířata, ať už volně se vyskytující, tam domácí. Pokud necháváte v zimě po své zahradně proběhnou psy, ochranu rostlin kontrolujte častěji. Čtyřnozí mazlíčci jsou zvídaví a hromádky slámy nebo listí s oblibou rozhrabují.
Napadl čerstvý sníh? Použijte jej jako izolaci
Čerstvý lehký a sypký sníh vám na zahradě udělá dobrou službu. Zužitkujte jej při odklízení z chodníků a cestiček a opatrně s ním zasypejte záhony i stromy. Během silných mrazů dřeviny ochrání, v době jarního tání zase zajistí kvalitní závlahu.
Okousané stromy ošetřete voskem
Při kontrole zahrady se zaměřte i na ochranu ovocných a okrasných dřevin. Před začátkem zimy jste je pravděpodobně zabezpečily pletivem nebo jinou ochranou proti okusování, hladová zvěř si však někdy poradí i s takovými zábranami. Pokud na zahradě narazíte na viditelně okousané nebo jinak poškozené stromy, co nejdříve je ošetřete. Rány zacelte pomocí štěpařského vosku. Možná při obchůzce najdete na některých stromech i zbytky plodů. Ty nemilosrdně odstraňte – mohly by mít choroboplodné zárodky a nakazit samotný strom i ty okolní.
Nezapomínejte na krmivo pro ptáky
Ptactvo pomáhá zahrádkářům zbavovat se škůdců na zahradě, proto by se o ně měli starat. Zamyslete se, máte-li na zahrádce dostatečný počet ptačích budek nebo krmítek. Pokud ne, inspirujte se naším dřívějším článkem, ve kterém představujeme 7 tipů na různá provedení krmítek. Můžete si jej také vyrobit z PET lahví. Krmivo pravidelně doplňujte a je-li navlhlé, vyměňte jej za nové.
I když během ledna na zahradě příliš práce mít nebudete, o to pečlivě byste ji měli kontrolovat. V zimním období můžete sklízet některé druhy zeleniny, stejně tak se můžete pomalu připravovat na nadcházející sezónu. V pokračování článku se zaměříme na to, jak na jaro připravit zahradnické nářadí.
ZAHRADNICKÉ NÁŘADÍ PŘIPRAVTE S PŘEDSTIHEM
Přečtěte si také další související články o práci na zahradě v zimě:
Diskuse k článku