Bioklimatická hliníková pergola – moderní způsob zastřešení terasy
Chcete si postavit terasu a využívat ji v průběhu celého roku? Pokud vám vadí zimní zahrady, ve kterých se cítíte jako ve skleníku, a chcete mít možnost regulovat teplotu a svit slunce, pořiďte si bioklimatickou pergolu. Jedná se o nejmodernější systém zastřešení terasy, který je vybaven bytelnou hliníkovou konstrukcí a především sklápěcími lamelami. Pomocí nich se klimatické podmínky v prostorách pergoly snadno regulují.
Co jsou to bioklimatické pergoly
Pokud slyšíte termín bioklimatická pergola poprvé, ve stručnosti vám představíme její princip. Patří mezi moderní hliníkové pergoly, které využívají vlastnosti přírodních bioklimatických procesů. Chrání před deštěm, sněhem, větrem i silným slunečním zářením, současně ale dokáží podle potřeby regulovat míru slunečního záření, proudění vzduchu, a tedy i teplotu v prostorách terasy.
Bioklimatické pergoly se vyrábí z hliníku, oceli a dalších materiálů, které zajišťují stabilitu a pevnost. Jsou určeny pro pevnou instalaci, vydrží desítky let a bez problémů odolávají i náročným přírodním vlivů.
Regulace klimatu pomocí hliníkových sklopných lamel
Bioklimatická pergola je vybavena střešními sklopnými lamelami. Ty lze manuálně nastavovat, nejmodernější modely vyšší třídy dokonce zvládnou automatické sklápění s využitím čidel. Sklopné lamely lze natočit tak, aby do vnitřního prostoru pergoly svítilo slunce a pronikal čerstvý vzduch.
Pomocí lamel můžete regulovat i intenzitu slunečního svitu a při nepříznivém počasí (dešti, sněhu) můžete vytvořit rovnou lamelovou střechu. Díky tomu se do prostoru terasy nedostane voda ani sníh a v kombinaci s infračervenými ohřívači si posezení pod pergolou užijete i během chladným zimních dnů.
Naklápěcí lamely s možností odsunu
Výrobci bioklimatických hliníkových pergol neustále přichází s inovacemi svých systémů a každoročně představují novinky, které usnadňují používání a zvyšují komfort. Aktuální novinkou jsou bioklimatické hliníkové pergoly vybavené lamelami, které lze odsunout na jednu stranu a vytvořit tak volnou plochu nad terasou. Odsunuté lamely pak zabírají přibližně 15 až 30 % střechy. Prostor terasy je díky tomu možné využívat i ke slunění či opalování.
Bioklimatické pergoly z hliníku, oceli i dřeva
Nejrozšířenějším typem jsou bezpochyby hliníkové pergoly, které vynikají nízkou hmotností, vysokou odolností, snadnou montáží a přiměřenou cenou. Bioklimatické pergoly se ale vyrábí i z jiných materiálů, resp. z jejich kombinací. Systém naklápěcích lamel lze mimo jiné namontovat i na dřevěnou konstrukci pergoly. Toto řešení je ideální pro všechny, kteří dávají přednost přírodním materiálům a dřevo se jim hodí do celkového konceptu zahrady. Pergoly se kombinují i s dalšími materiály, například ocelí, nerezem, plastem apod.
Hliníkové pergoly lze doplnit i posuvnými stěnami
Pokud byste uvítali možnost absolutního oddělení vnitřního prostoru terasy od venkovního prostoru, můžete bioklimatické pergoly doplnit i systémem posuvných stěn. Během léta je nemusíte používat takřka vůbec, na podzim a v zimě pak stěny zasunete a vytvoříte zimní zahradu. Pergoly lze doplnit také systémem bočních rolet, které zamezí pronikání slunečních paprsů z bočních stran.
Hliníkové pergoly se sklopnými lištami jsou populární především díky své variabilitě a nepřeberným možnostem regulace. Pokud hledáte moderní způsob zastřešení své terasy, které zajistí nejvyšší komfort, popřemýšlejte nad pořízením bioklimatických pergol.
Diskuse k článku