Krása kvetoucí levandule: tajemství je v řezu
Levandule je krásná, aromatická rostlina, jejíž voňavé květy dokáží mile provonět zahradu a zlepšit náladu. Aby levandule skutečně rozkvetla jako ze škatulky a přinesla hojnost kvetoucích stvolů plných vonných kvítků, je nutné ji na jaře kvalitně řezat.
Nepodceňte jarní řez levandule
Jarní řez levandule by měl být proveden včas, na přelomu března a dubna, po vypršení nebezpečí mrazíků. Řez by měl být zhruba o jednu třetinu až polovinu kratší, než je výška rostliny. Starší, přerostlé větve je třeba zkrátit, anebo ze základu odstranit. Pravidelným každoročním řezem docílíme kompaktního a bohatě kvetoucího keříku levandule.
Správná technika a termín jarního řezu levandule je tajemstvím zabezpečujícím hojnost kvetení a zdraví této krásné rostliny. Výsledkem bude dobře se rozvíjející levandule, plná voňavých květů, která svou krásou a vůní rozzáří letní dny.
Vytvoření okouzlující okrasné zahrady vyžaduje cit pro estetiku i trpělivost
[NÁVOD] Sušení květin pomocí kukuřičné mouky, silikagelu i boraxu
Jak zastříhávat a sušit levanduli, aby neztratila svou barevnost
Optimální období pro bohaté kvetení levandule
Řez levandule by měl být proveden ve správnou dobu, aby měl maximální účinek a rostlina mohla plně rozvinout svůj potenciál. Ideální období pro řez je na přelomu března a dubna, kdy už pominulo nebezpečí významnějších mrazíků, avšak ještě neuvedla nové výhony. V tomto období levandule ještě spí zimním spánkem, avšak krátce po ořezu se probudí a vyrazí s rašením nových větví. Tímto řezem ošetříme rostlinu tak, aby vyráběla bohaté množství nových, zdravých výhonků, které v letních měsících ponesou květiny.
Dalším důležitým znamením, že je čas na řez, jsou odumírající starší větve. Pokud najdeme v keři suché, odumírající větve, je ideální je odříznout. Naopak, pokud levandule již vyrazila v nové výhony, je lepší s řezem počkat do příštího roku. Správný termín jarního řezu levandule je klíčem k bohatému kvetení a zdravému růstu této rostliny. Pokud řez provedeme ve vhodné době, můžeme se těšit na půvabné květy a voňavé keříky levandule.
Výbava pro správný řez levandule
Abychom provedli ideální řez levandule, je důležité disponovat kvalitním nářadím. Základními nástroji jsou ostré sekačky, zahradnické nůžky nebo hardcore zahradnické nůžky vhodné pro řez keřů. Sekačky poskytují rychlejší a jednodušší práci při řezu větších keřů. Nůžky jsou preciznější a umožní ošetřit i drobné odchylky od ideálního tvaru keře. Pro jejich správné použití je třeba volit nástroje s dostatečně dlouhou, ergonomickou rukojetí.
Dalšími pomocnými nástroji mohou být zahradnické kleště pro odstranění větších suchých větví, lopatka na odklízení řeziva, jednorázové rukavice pro ochranu rukou před odřeninami a háček pro vytahování zkořenělých letorostů. Vlastní řez levandule je nejlépe provést v rukavicích. Po ořezu nezapomeňte odstranit veškeré odřezky a řezivo z okolí rostliny, aby nedošlo k případnému zapálení. Správná příprava nástrojů a ochrana pracující osoby zajistí bezproblémový průběh řezu levandule.
Kroky správného řezu levandule
Po přípravě nástrojů a stanovení ideálního termínu řezu můžeme přikročit k samotnému kroužení. Nejprve je třeba odstranit starší, odumírající nebo suché výhony základně, které již neobrazí a slouží pouze jako podhoubí chorobám. Tyto výhony ořízněte vedle země. Zbývající výhony ořezávejte tak, aby měly zhruba dvě třetiny původní délky. Při řezu vždy odstraňujte také delší větve vyrůstající do středu keře, které zabraňují vzdušné cirkulaci. Zkracujte výhony střídavě ze všech stran, aby keř měl kompaktní a kulovitý tvar.
Po dodělání hrubého tvaru se zaměřte na zkracování jednotlivých výhonků. Ty odstraňujte až na 1-2 pupeny od vzniklé větve. Tím zabezpečíte bujné větvení a kvetení. Výška keře by měla po řezu dosahovat 30-60 centimetrů v závislosti na odrůdě. Kromě výhonků odstraňte také všechny odkvetlé květenství, příp. neuvedená květenství z loňské sezony. Odstraňte je odstřižením u základny větve. Po dodělání řezu vždy shromažděte celé odřezané větve a přebytečné řezivo, aby nedocházelo k případnému zahnívání. Pravidelným řezem levandule udržujete její zdraví a pěkný vzhled. Správná technika řezu je klíčem ke kvetoucí kráse levandule.
Péče o levanduli
Řez levandule je zásah, na který musí rostlina zareagovat. Po ořezu je nutné jí poskytnout maximální péči, zálivku a živiny, aby se nové výhony mohly bez problémů ujmout. Po řezu zalévejte levanduli častěji, zhruba jednou týdně. Zálivka by měla být hojná, aby voda pronikla do kořenového systému. Častější zálivky v období rašení nových výhonků zajistí jejich dobrý vývoj. Na zálivku je vhodné přidat i hnojivo s dusíkem, který podpoří bujné výhony. Použijte hnojivo určené pro keře nebo levanduli. Hnojte 2-3 krát během sezony, první dávku přidejte přímo po řezu.
Nové výhonky kontrolujte
Nové výhony levandule vyžadují pravidelnou kontrolu. Zkontrolujte je každý týden, zda se neobjevují případná poškození. V případě výskytu škůdců ošetřete rostlinu přípravky. Zároveň nové výhony průběžně propichujte, aby byly dobře provzdušněny. Po dobu rašení nových výhonků zajistěte levanduli polostín.
Na přímém slunci by mohlo docházet k přehřívání a opařování nových výhony. Při správné péči a zásobení živinami se nové výhony levandule ujmou bez problémů. Pravidelná kontrola a ošetření výhonků je nutná zvláště v prvních týdnech po řezu. Jakmile se výhony dobře ujmou, můžete péči trochu uvolnit.
Správná péče o levanduli je základem jejího zdravého růstu. Výhony, které se dobře ujmou, ponesou příští sezonu hojné květy.
Přečtěte si i související články věnované levanduli:
Diskuse k článku