Jarní údržba zahradního nábytku ze dřeva
Dřevo je krásný přírodní materiál, který nenahradí ani ta nejvěrnější imitace. Platí to i v případě dřevěného zahradního nábytku, který je krásný na pohled a příjemný na dotyk. Aby si však zachoval svůj poutavý vzhled a vydržel mnoho let, vyžaduje pravidelnou údržbu. A právě jarní období je pro pečlivější vyčištění a případně i renovaci jako stvořené. Přečtěte si, jak správně postupovat.
Odstraňte prach a nečistoty
Pokud jste měli zahradní nábytek přes zimu uskladněný na suchém a čistém místě, budete mít s čištěním méně práce. Jestli však byl nábytek celou zimu v exteriéru, pečlivá omytí a odstranění prachu je nezbytné. Zahradní nábytek je však nutné čistit pravidelně, a to především na jaře. Během pylového období se na povrchu usazuje vrstva žlutého poprašku, který dřevo i jiné materiály okamžitě zašpiní. Pokud byste pyly nechaly na dřevu delší dobu, mohly by se připéct a odstranění by bylo složité.
Začněte oprášením dřevěného nábytku a ometením nečistot. Zaměřte se na čištění ze všech stran včetně nepohledových. Poté nábytek omyjte teplou vodou a saponátem. Pro odstranění silnější vrstvy špíny použijte vysokotlaký čistič, který dokáže divy. Nábytek pak nechejte na slunci oschnout.
Dřevěná terasa je dokonalou ozdobou domu. Postavte si ji sami
Markýza na balkon zpříjemní venkovní posezení nejen v horkém létě
Zkontrolujte stav nábytku a spojovacího materiálu
Stoly, pevné židle a křesla vydrží při pravidelné údržbě roky a nevyžadují zásadnější zásahy. Jinak tomu však bývá u skládacího nábytku, u kterého při časté manipulaci mohou povolit šrouby a jiný spojovací materiál. V první řadě je proto nezbytné všechny pohyblivé části zkontrolovat a spoje dotáhnout.
U dřevěných laviček, nábytku z palet či jiného typu nábytku pak může dojít o odštípnutí či jinému výraznějšímu poškození dřevěných dílů. V takovém případě je nezbytné rozsah škod vyhodnotit. Jsou-li desky prasklé či jinak výrazně poškozené, nemá cenu je tmelit či jinak zapravovat. Nejjednodušším a esteticky nejlepším řešením je výměna celého dílu za nový.
Broušení, lakování a impregnace
Aby bylo přírodní dřevo chráněné před deštěm a dalšími klimatickými vlivy, je potřeba jej pravidelně ošetřovat. Pokud je povrch nábytku bez viditelných vad, stačí nábytek ošetřit ochranným bezbarvým lakem. Pokud se však lak či barva začaly odlupovat, je nutné celý povrch přebrousit smirkovým papírem a aplikovat novou povrchovou úpravu.
Dřevo doporučujeme nejprve ošetřit impregnací, která ochrání materiál před nevlídným počasím, houbami i dřevokazným hmyzem. V dalším kroku lze nanést kvalitní olej, lazuru, nebo barvu. Doporučujeme nátěry nanášet alespoň ve dvou vrstvách.
O nábytek pečujte v průběhu celé sezóny
Jarní údržbou dřevěného zahradního nábytku vaše práce nekončí. Po celou sezónu bude nábytek vystavený negativním vlivům, ať už půjde o poletující prach a pyly, nebo déšť či kroupy. Stav nábytku je proto nutné pravidelně kontrolovat a povrch omývat alespoň jednou za měsíc. Abyste životnost stolů, židlí, laviček či křesel prodloužili, sledujte počasí a při předpovědi dešťů a bouřek schovejte nábytek do zákrytu. Bude-li dřevo dlouhodobě vystavováno klimatickým vlivům, na kvalitě a nanášení povrchové úpravy rozhodně nešetřete. Dražší výrobky zajistí hloubkovou ochranu a zabrání brzké degradaci přírodního materiálu.
V souvislosti s dřevěným nábytkem by vás mohly zajímat i následující články:
Diskuse k článku