Jak dobře vyčistit a vyleštit dřevěný nábytek?
Mít doma uklizeno a čisto, to je jeden z nejhlavnějších požadavků, co na své obydlí většina lidí má. Za perfektním výsledkem jsou ale často hodiny dřiny a námahy při úklidu. Chcete-li ho dovést k dokonalosti, pak po setření prachu určitě nábytek leštíte, aby každý kousek vynikl a doslova zářil. Víte ale, jak správně na to, abyste pořád dokola neobjevovali nové a nové šmouhy? Poradíme vám.
Zvláště v této době je oblíbený nábytek s lesklým povrchem, a to nejen ze dřeva, ale i dalších materiálů. Jenže vysoká estetická hodnota je na druhé straně vyvážena tím, že je na nábytku vidět o to více každý otisk i smítko prachu. Když si ale při úklidu domácnosti dáte záležet, může takový nábytek zůstat výborně vypadající o něco déle.
Musíte znát materiál a jeho vlastnosti
Základem efektivní údržby, která nábytek nepoškodí, je nutnost znát materiál jako takový. Je rozdíl pečovat o masivní stůl v kuchyni, nebo o dýhovanou leštěnou obývací stěnu. Jedna-li se o „holé“ dřevo (například právě u masivu), mějte na paměti, že dřevo pohlcuje vlhkost. A s tou se pak nemusí umět vyrovnat a mohou v něm začít procesy, v jejichž důsledku dojde k narušení konstrukce a tvaru. Jiné to je samozřejmě u nábytku leštěného, lakovaného nebo voskovaného. I ten ale nesnese zbytečné promáčení. Takže u očisty dřevěného nábytku platí pravidlo – čím méně vody, tím lépe.
Čím a jak nábytek čistit?
Vůbec nejlepší je mít k dispozici přípravky přímo určené k čištění konkrétního typu nábytku. Vyplatí se proto je pořídit už při jeho koupi. Pokud je nemáte, pak určitě zapomeňte na jakékoliv abrazivní či jinak agresivní prostředky. Okrajově lze na skvrny od fixů a propisek použít líh, ale ten je samozřejmě nutné ihned setřít, jakmile vykoná to, co jste od něj očekávali. Podívejte se na následující tipy:
- nánosy prachu odstraňte suchým (nebo mírně namočeným) měkkým hadrem
- u mikrovláknových utěrek dbejte na to, aby někde nevyčnívaly tvrdé nitě, co by mohly nábytek poškrábat (nejlepší utěrky jsou označeny písmenem „A“)
- když už je třeba použít běžný saponát (a i tak jen malé množství), myjte nábytek po kouskách, abyste hned mohly daná místa vytřít do sucha
- vzhled lze obnovovat speciálními oleji
- nadměrnému usazování prachu brání antistatické přípravky
Aby byl nábytek u vás doma stále jako nový, je třeba myslet i na prevenci. Znamená to, že pokud vznikne na nábytku skvrna třeba od hrnku s kávou či čajem, neměli byste s jejím odstraněním dlouho otálet. Stejně tak promyslete už jeho rozestavění v interiéru. Dřevěnému nábytku rozhodně nesvědčí blízký zdroj tepla nebo nadměrné sluneční paprsky.
Diskuse k článku