Jak se zbavit svilušek? Vyzkoušejte naše tipy
Zakládáte si na své zahrádce a sbírce pokojových rostlin, ale většina z nich vám začala uvadat a žloutnout? Tak to možná máte co dočinění se sviluškou, obávaným škůdcem venkovních i domácích rostlin. Co je sviluuška zač a jak se proti ní účinně bránit? To se dozvíte v tomto článku.
Sviluška patří do rodu roztočů a je nechvalně známá tím, že umí vážně poškodit i velké množství rostlin. Tito červení pavoučci totiž škodí zelenině, ovocným stromům, jehličnanům i travinám, setkat se tak s nimi můžeme opravdu všude. Rod svilušek zahrnuje více než 140 druhů, běžný zahrádkář se však nejčastěji setká se sviluškou chmelovou, stromovou, ovocnou či angreštovou.
Jak poznáte, že vás navštívily svilušky?
Svilušky napadají většinou nejdříve listy. Přisají se na jejich spodní stranu a postupně je zbavují veškeré tkáně. Napadení sviluškami poznáte jednoduše. Na listech můžete pozorovat drobné skvrny, které zde po útoku svilušek zůstaly. Při masivnějším rozvoji populace svilušek pak listy rychle uvadají, usychají a mají zkroucení okraje. Ztráta živin se projeví také výrazně světlejším až stříbřitým zbarvením listu. To, že si vaše rostliny vyhlídla sviluška, poznáte také podle pavučin, které tito roztoči vytvářejí v místě, kde stopka listu přiléhá ke stonku.
Obrana proti sviluškám? Důležitá je prevence
Svilušky patří mezi nebezpečné škůdce také proto, že poměrně dobře přezimují v půdě, konstrukcích skleníků, ale i ve štěrbinách kůry či listí. Velmi důležitá jsou tedy preventivní opatření, kterými můžete výskyt svilušek na vašem pozemku výrazně snížit. Především jenutné zcela likvidovat posklizňové zbytky rostlin a to nejlépe kompostováním. Teploty zapařeného kompostu pohybující se kolem 70°C totiž účinně likvidují všechny stádia svilušek i jiných škůdců.
Na volných záhonech a sklenících zase doporučujeme nepodceňovat desinfekci půdy. Když před výsadbou nových sazenic vydesinfikujete půdu například pomocí granulátu, zbavíte ji škůdců, patogenních hub i plevelů.
Se sviluškami vám pomůže chemický postřik i biologická ochrana
Obchodní řetězce samozřejmě nabízejí řadu chemických postřiků, které vám svilušky pomohou zlikvidovat. Účinné řešení představují například akaricidy. Aby však mělo chemické ošetření smysl, musíte dbát na jeho správnou aplikaci. Na ovocné a okrasné rostliny ve volné zahradě se protisviluškové přípravky aplikují postřikem a to nejlépe v podvečer. Pro větší účinnost postřiku je nutné ho v sedmi až desetidenním odstupu alespoň dvakrát opakovat.
Ochranu okurek, rajčat či okrasných rostlin ve skleníku můžete však zajistit i jinak, ekologicky. Pomohou vám draví roztoči, kteří jsou přirození nepřátelé svilušek. Například Phytoseiluspersimilis je roztoč velký jen asi 0,5 mm, stačí ho však nasypat spolu s pilinovým substrátem na rostlinu a ihned se začne činit. Najde svilušky ve všech stádiích vývoje a okamžitě je zlikviduje.
Nevěříte chemii? Vyzkoušejte domácí postřik na svilušky
Už i naše babičky měly se sviluškami své zkušenosti. Existuje proto mnoho rad, jak si s nimi poradit pouze pomocí domácích surovin. Účinným domácím postřikem na venkovní rostliny je například cibulový odvar. Stačí zalít slupky z několika cibulí vroucí vodou a nechat je zhruba 3 dny louhovat. Hotový výluh pak stačí scedit přes síto či punčochu a postříkat jím rostliny. Celý postup pak za několik dní opakujte. Další domácí postřik na svilušky si můžete vyrobit z heřmánku. Šest lžic heřmánkového květu opět zalijete horkou vodou a necháte louhovat. Přecezený odvar potom zřeďte v poměru 1:5 a stříkejte na rostlinu každé 3 až 4 dny po dobu tří týdnů.
Domácí odvary vás možná nezbaví svilušek okamžitě, posilují ale rostliny a tak působí jako dokonalá prevence. Svilušky totiž napadají především oslabené rostliny, které jsou pro ně snadný cíl. A jaké zkušenosti máte se sviluškami vy? Podělte se o ně s námi v diskuzi pod článkem.
Diskuse k článku
Tamara
Andrea Rychlíková
Václav Hubáček
Kolik slupek z cibule do kolika vody ????