Jak na krtka na zahradě
Zničit udržovanou zahradu i úrodu na ní může celá řada činitelů. Jedním z nich je i krtek, který svými hromádkami a chodbami v půdě může během několika málo hodin naprosto znehodnotit celý trávník a záhony. Pohled na rozrytou zeminu je pro mnohé majitele pozemku stále se opakující nepříjemností, proti níž lze často bojovat jen marně. Někdy totiž nezbývá nic jiného, než vyčkat, až se krtek přesídlí někam jinam. Jaké známe metody, jimiž se lze humánně krtka zbavit?
Krtek sám o sobě nikterak lidem neškodí, dalo by se říci, že právě naopak. Jeho potravou jsou žížaly, červy, larvy či hlemýždi, zkrátka živočichové, kteří znehodnocují úrodu. Jenže s čím na jedné straně dokáže krtek pomoci, to na druhé straně sám zničí. I když nepoškodí například záhony se zeleninou, postará se o lividaci kořenů okrasných květin a keřů. Tvoří si totiž v půdě spleť chodbiček a povrch rozrývá krtinci. Nejlepším způsobem je krtka ze zahrady vypudit. Nebude-li se to dařit, nezbyde nic jiného než ho chytit a následně vypustit třeba na louce za městem. Krtek obecný patří dle Ministerstva životního prostředí mezi chráněné živočichy, i když ne přímo mezi ohrožené druhy. I tak ho ale nesmíte zabít či ohrozit žádným způsobem.
Kde krtci hrabou nejčastěji a proč?
Krtince jsou zeminou, která vzniká při prohrabávání chodeb v půdě. Jelikož ji nemají kam jinam tito živočichové odložit, vyhrabou se s ní na povrch, a tak zničí třeba pěstěný trávník nebo záhon okrasných květin. Vůbec nejčastěji se krtci objevují v čerstvě obdělané půdě, obvykle neponičí kořínky již dospělých rostlin, protože jim přivádí vzduch. I když jsou krtince na zahradě spíše důvodem ke špatné náladě, pamatujte na to, že přítomnost krtka vám dává vědět, že půda je zdravá a „živá“. Mnozí lidé si také neuvědomují, že krtek je na jednu stranu i pomocníkem, protože půdu svým hrabáním provzdušňuje. Jakmile krtinec zadupete nebo jinak zničíte, bude se krtek co nejdříve snažit o vytvoření nových hromádek. Boj s krtincemi je tak trochu bojem s větrnými mlýny. Proto se vyplatí veškerou snahu soustředit do vyhnání krtka z vaší zahrady, škody likvidujte až poté.
Nejmodernější způsob, jak na krtka = plašiče a odpuzovače
Krtek je živočich s výborně vyvinutým sluchem a čichem. Od této informace by se následně měly odvíjet vaše pokusy o jeho vyhnání z pozemku. Často se proto využívá zařízení, která vydávají pro krtka nepříjemný zvuk, vibrace nebo ho odpuzují pachem. Pamatujte ale na to, že obdobně jako kuna, o které jsme psali ZDE, i on si může na nepříjemnosti zvyknout. Vyplatí se proto kombinovat několik způsobů a vytrvalost. Je obtížné zbavit se krtka třeba na zahradě u chaty, kam jezdíte jednou za měsíc.
Za moderní a humánní jsou považovány v boji s krtkem různé plašiče a odpuzovače vysílající ultrazvukový signál, co je krtkovi nepříjemný, a tak by ho měl donutit změnit své pole působnosti. Na trhu je k dostání spousta druhů těchto přístrojů, liší se nejen konstrukcí, ale i dosahem vysílání. Dejte si pozor na to, že ne všechny nabízené typy jsou vodotěsné. Většinou se zastrkávají do země na strategickém místě, kde signál pokryje většinu zahrady. Poté do půdy vysílají různé ultrazvukové vlny s přestávkami, aby se co nejvíce předešlo situaci, kdy si krtek zvykne. Některá zařízení mohou fungovat na solární pohon, jiná na běžné akumulátory.
Základní odpuzovače (s nízkofrekvenčními vibracemi) krtků seženete od 200 Kč. |
Chcete-li raději využít možnosti krtka chytit a odnést pryč, prodávají se pasti (ve tvaru delší trubky), do kterých krtek vleze a pak se z obou stran uzavřou. Jejich problémem ovšem bývá, že se do nich živočich nemusí vůbec dostat, případně je podhrabe nebo vypudí na povrch společně s krtincem. Další možností, jak se zbavit krtka vypuzením, je koupě speciální směsi v prášku (okolo 100 Kč), ta se sype přímo do hromádky a odhání krtka pachem.
Další rady a tipy, jak se zbavit krtka
Mimo výše uvedené postupy se samozřejmě nabízí i různé další, především tzv. babské rady, které si lidé předávají mezi sebou už generace. I ty využívají toho, že má krtek výborný sluch a čich. V následujícím přehledu uvádíme ty nejběžnější lidové tipy, jak na krtka:
- sekejte trávu každý den, hluk sekačky je krtkovi nepříjemný
- osázejte zahradu květinami, jejichž pach krtek nesnese – afrikány, řepčík královský
- do chodeb vložte aromatické látky – např.: citronovou kúru, psí srst, zrající sýr, pepř, benzín na kusu papíru apod.
- zabodněte do země lešenářskou trubku a na ní namontujte větrník
- na menších zahrádkách můžete využít zpětný chod vysavače a pouštět na krtka průvan
Při vyhánění krtka musíte být trpěliví. Dokáže se totiž vyhýbat místům, kde mu něco vadí. A tak se může stát, že se z jednoho konce zahrady přesídlí na druhý. Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, realizujte ji tak, aby zasahovala po celém pozemku. V případě, že budete do země zahrabávat zakoupené plašiče, zakreslete si do improvizované mapy, kde všude jste je umístili. Po čase byste mohli zapomenout a ve chvíli, kdy byste měli vyměnit baterie, byste si zahradu museli rozrýt, takže by veškeré vaše úsilí bylo zbytečné.
Diskuse k článku
Soňa Dvořáková
venca
Jaroslav Žák