Guerilla gardening: Divoké zahradničení na hraně zákona
Beton, šeď, zpustlé plochy a málo barev. Takové jsou ulice v mnoha městech u nás i v zahraničí. Ploch, které by si zasloužily oživit, je řada. A mnozí se tak pouští do zkrášlování na vlastní pěst. A často riskují.
Příznivci guerilla gardeningu působí buď jednotlivě, nebo organizovaně, a vysazují rostliny na různých místech. Města tak uživují, ale dostávají se na hranu zákona. Sázení rostlin nadivoko na cizím pozemku je totiž podle platné legislativy nezákonné.
Co je guerilla gardening a jak funguje
Jednotlivci nebo organizované skupiny příznivců guerilla gardeningu vyhledávají různá místa, která potřebují lásku a péči, a vysazují tam květiny, bylinky či stromy. Takovými místy jsou například opuštěné kouty na okraji chodníku, zanedbané veřejné parky nebo opuštěné parcely. Vkládají do pěstitelské činnosti vlastní energii i finance a snaží se přilákat pozornost obyvatel města, aby se k nim připojili.
Soukromí na balkóně pomocí zeleně
Hydroponie: zelenina, ovoce a bylinky dostupné díky pěstování z roztoků
Zdroj: Wiki, Lampje na Dutch Wikipedia
Seed bombing: Zahodit a nechat růst
Někteří guerilla zahradníci si oblíbili techniku seed bombing, kdy z hlíny smíchané s různými semeny vytvoří koule. Ty pak rozhazují na nehostinné plochy a vyčkávají, jestli se uchytí. Díky tomu rychle a nenápadně rizšiřují vegetaci ve městech a okolí.
Kontroverze kolem partyzánského zahradničení
I když guerilla gardening přináší městům nový život, neobejde se bez kontroverzí. Vzhledem k platné legislativě je sázení rostlin na soukromých pozemcích bez povolení považováno za nezákonné. To znamená, že zahradníci se pohybují na hraně zákona a mohou čelit právním následkům. Nicméně mnozí z nich věří, že jejich snaha oživit okolní prostředí a přinést krásu do měst má větší hodnotu než námitky orgánů a některých jednotlivců.
Guerilla gardening je způsob, jakým lidé dokážou jedinečným způsobem zapojit svou komunitu a oživit prostředí, které by jinak zůstalo opuštěné a nepřitažlivé. Přináší do městského života naději, inspiraci a nezapomenutelné pohledy na zelené oázy, které rozkvétají na hranici zákona.
Zdroj: Wiki, Jean-Luc Henry z Rigaud, Kanada
Podrobnější pohled z hlediska legislativy
Guerilla gardening se v českém prostředí pohybuje na hraně zákona hned z několika důvodů. První je v podstatě neprůstřelný – nemůžete bez povolení majitele vysazovat rostliny na pozemku někoho jiného. Takové jednání je považováno za neoprávněné zasahování do vlastnického práva. Může se řešit jako přestupek s pokutou do výše 15 000 Kč nebo požadavkem na náhradu škody.
Počínání partyzánských zahradníků může být řešeno i občanskoprávní žalobou. Je ale namístě říct, že v případě divoké výsadby na obecních pozemcích orgány často přivírají oči. Takové jednání zpravidla nedoporučují, ale až na výjimky proti němu aktivně nezasahují.
V některých obzvláště závažných případech může být takové jednání považované i za trestný čin (poškození cizí věci nebo neoprávněné užívání cizí věci). Velmi závažné následky může mít i vysazování nepůvodních invazních druhů rostlin, za což hrozí pokuty až 50 000 Kč.
Nelíbí se vám, jak vypadají plochy ve vašich městech? Zkuste se v první řadě obrátit na vedení obce a sdělit jim svůj záměr. Pokud se nebojíte pohybovat na hraně zákona, můžete guerilla zahradničení vyzkoušet, ale nabádat vás k tomu rozhodně nebudeme. Zaujalo vás toto téma? Přečěte si i jiné články:
Diskuse k článku