Zahrada na střeše potěší všechny milovníky zeleně
Toužíte po zahradě a nemáte možnosti si ji zřídit, protože nemáte pozemek? Pak by vás mohla zajímat možnost vybudovat si svůj zelený ráj na střeše. Co je k tomu potřeba a za jakých podmínek je střešní zahrada realizovatelná? O tom se dočtete v dnešním článku.
Zahrada na střeše je řešením, které není v tuzemsku na domech tak často k vidění. O to více je pro mnohé lákadlem. U mnohých střech je porost navíc přirozeným izolantem. V létě chrání před nepříjemným přehříváním budovy, v zimě naopak drží teplo z tepelných zdrojů doma, aby investice vkládané do pokrytí nákladů na vytápění nevyšly naprázdno. Nejvhodnější pro založení střešní zahrady je samozřejmě střecha plochá, ani u ostatních typů se však představ o zelené střeše nemusíte vzdát.
Je realizace střešní zahrady náročná?
Je zcela zřejmé, že takto zařízená zahrada vyžaduje speciálně upravenou plochu a podklad. Pamatujte na to, že rostliny potřebují dostatek vody, na druhé straně však musí být vyřešeno i odvádění té nadbytečné. Podle celkové rozlohy zahrady je také neméně nutné brát v potaz celkovou statiku stavby. Vegetační zahrada je na střeše přeci jen zátěží. U šikmých střech je pak také potřeba vyřešit opatření, která zabrání případnému sesouvání substrátu.
Základní části vegetační střechy:
- nosná konstrukce
- parozábrana
- tepelná izolace
- hydroizolace
- drenážní vrstva (často štěrk nebo břidlice)
- filtrace (geotextílie)
- vrstva se substrátem (obvykle obsahuje i speciální gel, který zadržuje vodu pro rostliny)
Vegetační střecha jako přírodní izolant
Jak už bylo nastíněno výše, jednou z velkých výhod střešní zahrady jsou její izolační schopnosti. Z praxe je dokázáno, že je-li střecha opatřena zelení, pak jsou eliminovány velké výkyvy teplot, které mohou být příčinou kratší životnosti materiálu. Mimo to dokáže vegetační vrstva tlumit i hlučnost. Udává se, že až o zhruba 7 %.
Méně náročné zelené střechy se nazývají extenzivní. U nich je potřeba jen minimum substrátu a není třeba o ně víceméně vůbec pečovat. Sází se na ně většinou divoké trávy. Střešní zahrady se silnější vrstvou substrátu a z hlediska péče náročnějšími rostlinami se nazývají intenzivní. Ty mohou mít i několik poschodí, třeba i se stromy.
Ať už se rozhodnete založit střešní zahradu méně nebo více složitou, měli byste realizaci vždy přenechat odborníkům. I nepatrná chyba se může následně projevit jako velký problém, který se podepíše nejen na vzhledu vegetační střechy, ale i stavu konstrukce.
Diskuse k článku