Nástup elektromobility se blíží. Připravte svůj dům na dobíjení elektrických vozů
Téma elektromobility a ústupu od výroby automobilů se spalovacími motory se v poslední době probírá snad každým dnem. Ať už patříte mezi příznivce elektrických aut, nebo o nich nechcete ani slyšet, na jejich rozmach byste se měli připravit v obou případech. Plánujete-li realizaci novostavby, počítejte s rozmachem elektrických aut a nepodceňte přípravu na domácí dobíjecí stanici. Její instalace je možná i dodatečně, bez úprav elektrických rozvodů se však často neobejde.
Přesuňte dobíjecí stanici do vlastní garáže
I když se plánuje postupné rozšiřování dobíjecích stanic pro elektromobily, je nejlepší vsadit na dobíjení doma. Auto zapojíte „do zásuvky“ přes noc a ráno vyrazíte na cestu. Dobíjení na soukromých stanicích je ve srovnání s domácím dobíjením nákladné, a to zejména při využití rychlodobíjecích stanic. Pokud byste baterie dobíjeli výhradně z těchto zdrojů, provoz elektromobilu by vás přišel poměrně draho. Současní i budoucí majitelé elektromobilů by proto měli myslet na vybudování dobíjecí stanice ve své garáži, která i přes vyšší počáteční náklady přinese dlouhodobé úspory.
Pravidelná revize elektrických spotřebičů ochrání váš majetek i zdraví
Spotřeba vody na osobu i na domácnost: víte, jak moc plýtváte?
Pořiďte si domácí nástěnnou dobíječku
Nejjednodušším a současně nejspolehlivějším způsobem, jak ve své garáži dobíjet elektromobil, je pořídit si domácí nástěnnou nabíječku. Na trhu již existuje řada výrobců těchto dobíječek a nabízí je samozřejmě i přímo výrobci elektrických vozů. Domácí dobíječka se zapojuje obvykle do třífázové zásuvky, aby poskytla dostatečný dobíjecí výkon. Z nabíjecí stanic pak jen vytáhnete kabel, připojíte k autu a čekáte, až bude mít dostatek energie na cesty. Pořizovací cena domácích stanic pro dobíjení elektromobilů se pohybuje v rozsahu cca od 15 do 30 tisíc korun. Počítejte však s tím, že další peníze zaplatíte za montáž, zprovoznění, pravidelný servis a revize.
Myslete na přípravu elektroinstalace
Pokud vás teprve čeká realizace novostavby, na nástup elektromobility se můžete připravit s dostatečným předstihem. Zprovoznění nástěnné dobíječky pak bude rychlé a bezproblémové. Základem je adekvátní proudový chránič, optimálně typu A. Pro méně výkonné typy dobíječek pak stačí i proudová ochrana typu B. Nejdůležitější je dostatečné dimenzování elektrického jističe. Dobíjecí stanice v garáži by měla být připojena k samostatnému jističi, jehož hodnota bude vyšší než jištění dobíječky.
Pozor na nedostatečnou hodnotu hlavního jističe
Narazit můžete i na problém s nedostatečnou hodnotou hlavního jističe. Třífázové zásuvky jsou z většiny staveb již standardem, pro výkonné dobíjení vozů však nemusí být dostatečně dimenzované. Myslete na to, že během dobíjení je odběr velký, a tak by vám zbylé hodnoty nemusely stačit na utáhnutí všech spotřebičů v domácnosti. Pokud se chcete vyhnout problému s vyhazováním jističe ve chvíli, kdy ve stejnou dobu budete prát, vysávat a dobíjet elektromobil, pořiďte si jistič o vyšší hodnotě. Chcete-li mít jistotu bezproblémového chodu domácnosti i při dobíjení výkonnějšího elektromobilu, hlavní jistič 3x40A je sázkou na jistotu.
Počítejte však s tím, že pořízení silnějšího hlavního jističe s sebou nese i pravidelné náklady. Čím větší hodnotu bude jistič mít, tím více peněz zaplatíte za dodavateli elektřiny za distribuční složku. Navýšení měsíčních plateb se tak bude pohybovat v řádu stokorun. O navýšení hodnoty hlavního jističe můžete distributora požádat i dodatečně, počítejte však s nutným zásahem technika a jednorázovým poplatkem za navýšení.
Při realizaci nového domu byste s rozmachem elektromobility měli zkrátka počítat. Nemusí hned pořizovat drahou domácí dobíjecí stanici. Stačí, když rozvody elektřiny dostatečně připravíte tak, aby vaše domácnost velký odběr v budoucnu bez problémů utáhla. Základem je třífázová zásuvka ve vaší garáži a dostatečně dimenzovaný jistič.
Přečtěte si další témata související s provozem automobilů:
Diskuse k článku