Ekologická domácnost: 5 tipů jak být šetrnější k životnímu prostředí
Naše chování má zásadní vliv na životní prostředí. Otázka ekologie je stále palčivější, protože projevy nešetrného zacházení jsou globálně stále viditelnější. Co udělat pro to, abychom mohli naši domácnost označit za ekologickou? Stačí málo! Máme pro vás 5 tipů, díky kterým bude vaše domácnost šetrná k životnímu prostředí. Kromě dobrého pocitu budete odměněni také výraznou finanční úsporou, zejména pak na energiích.
1. Používejte úsporné spotřebiče i žárovky
Výroba elektrické energie přináší pro životní prostředí výraznou zátěž, obzvláště u nás v ČR, kde používání přírodních zdrojů stále není běžným standardem. Pokud vaše domácnost na elektrické energii ušetří, nejen že budete platit méně za spotřebu elektřiny, ale budete i ekologičtější. Možností je spoustu. Pokud plánujete pořízení nového elektrického spotřebiče, zaměřte se na to, do jaké energetické třídy spadá. Nové lednice, mrazáky, sporáky, mikrovlnné trouby a další se už dnes běžně vyrábí i v energetické třídy A++. I když je pořizovací cena vyšší, náklady se vám brzy vrátí.
Pokud doma používáte ještě klasické žárovky, vyměňte je za úsporné, díky kterým můžete ušetřit až 50 % nákladů na osvětlení. Stále vyhledávanější je výkonné LED osvětlení, které dokáže kvalitně osvítit i větší plochy, navíc nespotřebuje příliš energie. Naučte se být při používání elektrických spotřebičů úsporní, při odchodu z domu je vypínejte a nesviťte pánubohu do oken.
2. Dejte přednost přírodním stavebním materiálům
Čeká vás rekonstrukce nebo realizace novostavby? Pak se informujte o možnostech využití ekologických stavebních materiálů. Je o ně stále větší zájem, navíc mají podobné, nebo dokonce lepší vlastnosti než běžně dostupné průmyslové vyráběné materiály.
Velkým trendem v oblasti stavebnictví je práce se dřevem, například se sibiřským modřínem, který má vynikající vlastnosti a skvěle vypadá. Ve stavebnictví se hojně využívá také tepelná izolace z ovčí vlny, slámy nebo celulózy. I při rekonstrukcích interiéru můžete sáhnout po ekologické alternativě, v oblasti podlahových krytin sklízí velké úspěchy elastické podlahy.
3. Perlátor vody sníží spotřebu
Pokud chcete být šetrní k životnímu prostředí, měli byste se snažit snížit spotřebu vody v domácnosti. Možností je celá řada, některé jsou jednoduché, jiné technicky i finančně náročnější. Nejjednodušším způsobem, jak snížit spotřebu vody v kuchyni či koupelně, je instalace perlátoru. Perlátor je jednoduché mechanické zařízení, které se našroubuje na baterii.
Umožní snadné mísení vody se vzduchem, takže vody proteče výrazně méně, ale díky vyššímu tlaku je proud intenzivnější a udělá vám stejnou službu. Za perlátor zaplatíte jen pár desetikorun, spotřebu přitom snížíte i několikanásobně.
4. Používejte domácí čisticí prostředky
Při úklidu obvykle používáme chemicky vyráběné čisticí prostředky, které mají sice dobré mycí a odmašťovací vlastnosti, ale díky chemickému složení zatěžují životní prostředí. Používejte domácí čisticí prostředky, které mají podobný účinek, jsou navíc levnější a ekologické.
S vodním kamenem si poradí ocet, dobře čistí také citronová šťáva, která vaši domácnost navíc skvěle provoní. Zázračnou pomůckou je také jedlá soda. Pokud chcete zničit bakterie a hledáte vhodný dezinfekční prostředek, sáhněte po peroxidu vodíku.
Citron osvěží, ale také vyčistí vaši domácnost.
5. Pořiďte si vermikompostér
Pokud ve své domácnosti produkujete velké množství biologického odpadu, měli byste popřemýšlet nad možností kompostování. Možná namítáte, že bydlíte v bytě, a tak je pro vás pořízení kompostérů passé. V posledních letech však roste obliba tzv. vermikompostování, neboli kompostování s využitím žížal, které se o zpracování odpadu postarají. Vermikompostéry pak můžete umístit i do bytu, kde se stanou zajímavým designovým doplňkem. Vermikompostér nezapáchá, navíc vytváří tzv. žížalí čaj, což je velmi kvalitní ekologické hnojivo.
Možností, jak snížit svou zátěž vůči životnímu prostředí, je opravdu celá řada. Sepsali jsme pro vás jen 5 tipů, jistě jich ale sami máte desítky. Velkou oblibu pak v domácnostech po celém světě sklízí tzv. zero waste neboli domácnost bez odpadů. A právě na to se zaměříme v pokračování našeho článku.
ZERO WASTE ČILI ŽIVOT BEZ ODPADŮ
Další články, ve kterých jsme se zaměřili na ekologii:
Diskuse k článku