Tepelná čerpadla typu vzduch – voda patří mezi úsporné zdroje energie
Tepelná čerpadla fungují na principu odebírání tepla z okolního prostředí. To je pak využíváno pro potřeby domácnosti. Ekologická nenáročnost řadí toto zařízení k alternativním možnostem zajištění vytápění či ohřevu vody v obydlí. K nejžádanějším typům patří tepelná čerpadla „vzduch – voda“, protože jejich primární zdroj je ve své podstatě nejsnadněji dostupný.
Hledání alternativních zdrojů energie je aktuálně hojně diskutovaným tématem. Od klasických způsobů se pomalu upouští a trhu začínají dominovat výrobky, zařízení a postupy, které šetří životní prostředí a v neposlední řadě i peníze. Tepelná čerpadla patří do této skupiny právem, protože umožňují „sbírat“ teplo ze země, vody nebo vzduchu, aby ho následně využila pro konkrétní potřeby. Na tepelná čerpadla „vzduch – voda“ je zaměřen i tento článek přibližující princip fungování a základní informace.
Chcete platit za energie méně? Srovnejte si dodavatele. |
Jak tepelná čerpadla „vzduch – voda“ fungují?
Tepelná čerpadla jsou tedy schopna přečerpávat teplo o nižší teplotě na teplo s daleko příznivějšími teplotními hodnotami. Mohlo by se zdát, že tepelná čerpadla, která odejímají teplo ze vzduchu, znatelně narušují teplotní rovnováhu okolí. Není tomu tak, protože chybějící teplo je opětovně dodáváno skrze tepelné ztráty objektu. Stejně jako všechny druhy tepelných čerpadel, i toto obsahuje čtyři základní části celého okruhu:
- výparník
- kompresor
- kondenzátor
- expanzní ventil
Odebírané teplo nejprve prochází výparníkem, v němž se při poměrně nízké teplotě předává látce, která se tak zahřeje, čímž dojde k jejímu postupnému odpařování. Odcházející páry jsou v kompresoru stlačeny, utvoří se zde vysoký tlak, pod kterým je dále látka převedena do kondenzátoru, ve kterém se v procesu kondenzace předá teplo dále v mnohem vyšší teplotě, než ve které bylo prvně do systému přijímáno a zpracováno ve výparníku. Celý proces je ukončen ve ventilu, v němž se tlak opět reguluje na výchozí hodnoty a ochlazené teplo opět odchází zpět ven. Systém tepelného čerpadla obsahuje venkovní jednotku, která přijímá primární teplo a která je napojena na vnitřní část, která zpracovávané teplo využívá dále pro konkrétní potřeby.
Výhody/nevýhody:
+ úspora nákladů na vytápění či ohřev vody
+ minimální či nulová zátěž životního prostředí
+ nenáročná obsluha
- vysoká pořizovací cena (cca 200 až 300 000 Kč)
- nutnost dodávat elektřinu pro chod kompresoru
- samotné tepelné čerpadlo nejlépe využije jen podlahové vytápění
Tepelná čerpadla „vzduch – voda“ jsou zajímavou alternativou klasických podob vytápění či ohřevu vody. Vedle snadno rozpoznatelných výhod však nesou i nevýhody, které je třeba před takto objemnou investicí zvážit. U čerpadla, popisovaného v tomto článku, je jedním z nedostatků i poměrně velká hlučnost venkovní jednotky, která může rušit nejen vás, ale i sousedy. Pořízení tepelného čerpadla je tedy nutné velmi pečlivě promyslet.
Diskuse k článku