Příjemná terakotová podlaha sluší každému interiéru
V dějinách patří terakota mezi hojně využívané materiály. Vypálený jíl se používal ke stavbě vodovodů, využíval se jako dekorace nebo třeba i střešní krytina. Ačkoliv doba pokročila, využití má dodnes, typicky v jihoevropských státech. Pořiďte si kousek středomoří domů i vy, třeba v podobě terakotové podlahy.
Na dotyk působí jemně, stejně tak pozitivně ovlivňuje i další smysly. Vytváří dojem pohody a tepla, takže do interiérů bytů a domů je terakotová podlaha jako dělaná. Terakotová podlaha se nepřizpůsobuje teplotám, a tak je příjemná ve vedrech i chladných měsících. Jaká taková podlaha je a kde všude se hodí? I o tom se dočtete na následujících řádcích.
Terakotová podlaha a barvy
Do našeho vědomí vstoupila terakota v podobě květináčů, takže není divu, že většina si představí sytou hnědočervenou barvu. Vyskytuje se nejčastěji, dobře se kombinuje, a proto ji najdeme téměř v každé domácnosti. Objevují se však mnohé další odstíny – od pískové až po hnědou. Záleží na množství jílu a způsobu pálení. Vždy tak vznikne originální kus, který ale čeká ještě dlouhá cesta, než dorazí na pulty obchodů.
Stejně tak je tomu i u podlahy z terakoty. Každý druh se liší způsobem výroby. Jestliže tedy toužíte po terakotové podlaze, možností máte spoustu. Kachličky, čtvercové kabošny, podlahové cihly, mnohoúhelníky nebo masivní dlaždice – to vše vdechne domovu jižanské kouzlo, které rozhodně neomrzí. Terakota je porézní materiál, který v průběhu let pracuje, a díky péči si tak získává jedinečný ráz. Když si koupíte balík podlahové krytiny, jednotlivé panely mohou mít rozdílnou barvu – není to vada, ba právě naopak.
Terakota jako podlaha
Odolný materiál je jako dělaný pro pokládku na zem. Díky svým vlastnostem se hodí jak do exteriéru, tak pro vnitřní prostory. Ozvláštní moderní interiéry kladoucí důraz na design, stejně tak vtisknou novou tvář starším místnostem. Nebojte se u terakotové podlahy použít různé odstíny a vytvořit symetrické i asymetrické obrazce. S odborníky se poraďte, zda-li se vybrané rozměry hodí zrovna do místnosti, kam chcete podlahu pokládat.
-
Péče o terakotu
Po pokládce nechte podlahu trochu „sednout“. První ošetření provádějte zhruba po 3 až 6 týdnech, kdy se vypaří vlhkost a vyschne podklad. Žádoucí je, aby si terakota zachovala svůj původní vzhled, proto se neglazuje. I díky tomu v průběhu let lehce mění tóny. Ideální pro ošetření jsou produkty z přírodních materiálů obsahující vosk. Naopak lesklý povrch vzniká glazováním a je odolnější proti nečistotám. Nepůsobí však už tolik přirozeně.
Terakotové podlahy se hodí do vstupních hal a kuchyní, perfektní vzhled dodají terasám a balkonům. Nemusíte se však bránit ani pokládce do obývacího pokoje. Příjemný materiál se hodí téměř všude a každý prostor se díky němu stane originální. Péče o podlahu se bát nemusíte, proto už jen stačí vybrat si odstín, který se vám nejvíce líbí.
Diskuse k článku